کد خبر: 379516 A

ایلنا: رئیس‌جمهوری معلق شده برزیل اعلام کرد که چنانچه روند استیضاح را با موفقیت پشت سر بگذارد، درباره آینده ریاست‌جمهوری خود رفراندوم برگزار می‌کند.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، «دیلما روسف» رئیس‌جمهوری معلق شده برزیل اعلام کرد که اگر دادگاهی که ممکن است به خلع وی از سمتش منجر شود را از سر بگذراند، از «آرای عمومی درخواست صلاحیت» ‌کرده و اقدام به برگذاری رفراندومی در مورد ریاست‌جمهوری خود خواهد کرد.

بر اساس بیانیه‌ای که توسط تلویزیون برزیل اعلام شد، روسف معتقد است که حتی اگر سنا وی را از سمت فعلی خود خلع نکند، به «مشاوره» ‌برای آینده سیاسی خود نیازمند است.

روسف تصریح کرد:‌ «با توجه به سطح تناقض میان عاملان سیاسی در این کشور ضروری است که به آرای عمومی رجوع شود. به اعتقاد من ممکن است این رجوع در قالب یک همه‌پرسی انجام شود.»

روسف در حال حاضر درگیر مراحل مختلف دادگاهی برای خلع از سمت خود بوده و از 12 ماه می از سمت ریاست‌جمهوری معلق شده است. وی متهم به قصور در عملیات حساب‌ها در مدیریت بودجه فدرال برای پنهان کردن کمبودها و کسر درآمدهای کلان بوده است؛ اتهامی که وی بارها آن را انکار کرده است.

برزیل در حال حاضر تحت رهبری «میشل تمر» رئیس‌جمهوری موقتی است که وی نیز پیش از بر عهده گرفتن این سمت، با رسوایی‌هایی رو‌به‌رو بوده است. به دنبال انتشار نوارهای صوتی درباره برخی تخلف‌های مسئولان، تحقیقات گسترده‌ای برای اخراج دو وزیر به اتهام اختلاس در جریان است. در همین حال اتهام رشوه و اختلاس دیگری نیز برای دیگر مقام‌های موقت در جریان است و همچنین انتقادهایی مبنی بر گزینش انحصاری سفید پوستان در اعضا کابینه مطرح شده است. اعتبار تمر تا آن حد آسیب دیده که پس از گذشت تنها یک ماه در این سمت، بسیاری از شهروندان برزیلی خواهان خروج وی از قدرت هستند.

شهروندان برزیلی پیش از انتصاب تمر به این سمت در 58 درصد نظر سنجی‌ها به خلع وی رای داده بودند در حالی که 61 درصد نیز خواستار برکناری روسف شده بودند.

قانون‌گذاران برزیلی برای انتخابات جدید به دنبال خروج از این تنگنا بوده‌اند اما چنین امری تنها در شرایطی امکان‌پذیر است که روسف و تمر پیش از پایان سال 2016 استعفا دهند. اگر چنین اتفاقی نیفتد، مجلس نمایندگان این کشور موظف به رای‌گیری برای انتخاب جایگزینی برای دوره دوم ریاست‌جمهوری روسف تا سال 2018 میلادی است.     

 

استیضاح دیلما روسف
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر