کد خبر: 360578 A

مقام‌های آذربایجان:

مقام‌های باکو اعلام کردند که نیروی مسلح آذربایجان در پاسخ به 117 بار نقض‌ آتش‌بس توسط ارمنستان، 120 بار به منطقه ناگورنو-قره‌باغ حمله کردند.

به گزارش ایلنا به نقل از اسپوتنیک، سرویس مطبوعاتی وزارت دفاع آذربایجان  امروز –دوشنبه- در بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای مسلح ارمنستان در طول شبانه روز گذشته، 117 بار آتش‌بس را در سراسر مسیر ارتباطی منطقه ناگورنو- قره‌باغ نقض کردند.

در این بیانیه آمده است که ‌به‌رغم توافق قبلی که درباره آتش‌بس در مسیر ارتباطی قره باغ صورت گرفته‌ بود، ارمنستان طی 24 ساعت گذشته 117 بار آن را  نقض کرده‌است.

بنا بر اعلام وزارت دفاع آذربایجان، نیروهای مسلح این کشور در پاسخ به این حملات، 120 حمله تلافی‌جویانه علیه مواضع ارمنستان صورت دادند.

در تاریخ پنجم آوریل، ارمنستان و آذربایجان بر سر یک آتش‌بس دوجانبه در منطقه ناگورنو-قره باغ  که از ظهر همان روز لازم الاجرا شد، به توافق رسیدند.

آذربایجان جمهوری خودمختار و ارمنی‌تبار ناگورنو-قره‌باغ را به رسمیت نمی‌شناسد و ارتش دفاعی این منطقه را بخشی از نیروهای مسلح ارمنستان می‌داند.

در تاریخ دوم آوریل ارمنستان و آذربایجان با افزایش چشمگیر خصومت در منطقه ناگورنو-قره‌باغ مواجه شدند. باکو و ایروان یکدیگر را به نقض آتش‌بس متهم کرده و گزارش‌هایی درباره استفاده از سلاح‌های سنگین در منطقه ارائه کردند.

اختلاف‌ها در منطقه ناگورنو-قره‌باغ از سال 1988 میلادی و زمانی که منطقه خودمختار تحت سلطه ارمنستان به دنبال جدایی از جمهوری آذربایجان بود، آغاز شد. این مناقشات در سپتامبر سال 2015 ،زمانی که دوطرف یکدیگر را به نقض آتش‌بس متهم کردند، تشدید شد.

روز یکشنبه، وزارت دفاع جمهوری ناگورنو-قره‌باغ اعلام کرد که نیروهای مسلح آذربایجان آتش‌بس را در این منطقه جدایی‌طلب نقض کرده‌اند در حالی که نیروهای ناگورنو-قره‌باغ عمدتاً از اقدام‌های تلافی‌جویانه خودداری می‌کنند.

 

 

 

 

درگیری در قره باغ نقض آتش بس در قره باغ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر