کد خبر: 311304 A

سید حسن نصرالله:

ایلنا: دبیرکل حزب الله لبنان تاکید کرد که حکومت سعودی مسئول همه خون‌های ریخته شده در منطقه است و از زمان تاسیس به همراه رژیم اسرائیل به منافع آمریکا خدمت کرده و داعش و القاعده را مدیریت می‌کند.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه خبری شبکه العالم، سید «حسن نصرالله» تاکید کرد: حکومت سعودی مسئول قتل و کشتار در منطقه است و (در واقع) این حکومت سعودی است که در جنگ جولای سال ۲۰۰۶ میلادی (مردم) ما را به قتل رساند.

وی تاکید کرد: باوجود اینکه خطر موجودیتی در منطقه‌‌ همان خطر وهابیت است، اما نباید از دشمن خود که‌‌ همان اسرائیل است، غافل شویم.

دبیرکل حزب الله روز سه‌شنبه در سخنان خود در گردهمایی سالانه مبلغان و مرثیه سرایان اهل بیت (ع) در آستانه ماه محرم، افزود: نقش حکومت سعودی از زمان تاسیس به همراه اسرائیل خدمت به منافع آمریکا در منطقه است. حکومت سعودی مسئول هرگونه قتل وکشتار درمنطقه است.

وی تأکید کرد: این حکومت سعودی است که هزینه جنگ‌ها را از زمان جنگ صدام علیه ایران گرفته و جنگ در افغانستان و پاکستان و عراق را تامین کرده است و سازمان اطلاعاتی سعودی گروه‌های تکفیری در عراق را از سال ۲۰۰۳ میلادی مدیریت کرده است و مسئول ریخته شدن تمام خون‌های همه طوایف و مذاهب در این کشور است.

دبیرکل حزب الله خاطرنشان کرد: عربستان تلاش کرد که به محور مقاومت از ایران گرفته تا روسیه و ونزوئلا با کاهش قیمت‌های نفت ضربه بزند.

وی افزود: حکومت سعودی داعش و القاعده را در یمن مدیریت می‌کند؛ با وجود اینکه این تروریست‌ها در مرحله بعدی خطری برای آن‌ها خواهند بود.

دبیرکل حزب‌الله، ریاض را مسئول کشته شدن حجاج در منا به علت مدیریت شکست‌خورده و درس نگرفتن از اشتباهات گذشته دانست و گفت: آنچه روی داد، رفتاری داعشی و غیر انسانی بود. آن‌ها از روی عمد به مردم یاری نرساندند و ساعات‌ها آن‌ها را در شرایط دشواری نگه داشتند و بدون تمایز قائل شدن بین حجاج جان باخته و حجاجی که زنده بودند، آن‌ها را درون کانینر‌ها ریختند.

وی این پرسش را مطرح کرد که چرا آن‌ها یکی از مسیر‌ها را با اینکه می‌دانستند که حجاج یک کشور خاص از آن استفاده می‌کند، بستند؟

دبیرکل حزب الله گفت: اگر ایران صدای خود را در ارتباط با این موضوع بلند نکرده بود، سعودی‌ها بر موضوع سرپوش گذشته و قربانیان را بی‌سر صدا دفن می‌کردند و هر فردی را می‌خواستند، زندانی می‌کردند.

وی تصریح کرد: تکبر حکومت سعودی باعث شد که ایران صدای خود را بلند کرده و فریاد بزند، آن هم پس از آنکه عادل الجبیر درخواست محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران برای برگزاری نشست و بررسی رویداد را رد کرد.

سید حسن نصرالله درباره سوریه گفت: ما در سوریه در برابر فرصتی برای تقویت پیروزی‌ها و درهم شکستن نقشه طراحی شده برای منطقه قرار داریم و برای بهره‌برداری از آن تلاش خواهیم کرد. خطر موجودیتی همچنان پابرجاست اما ما برای دور کردن آن تلاش خواهیم کرد. ما با یک فرصت روبه‌رو هستیم و مرحله آینده شاهد پیروزی‌ها خواهد بود.

وی افزود: نباید از دشمن ما که‌‌ همان اسرائیل است غافل شویم. هرچند که نبرد امروز ما با تکفیری‌ها است اما النصره و القاعده و داعش همگی به صهیونیست‌ها خدمت کرده‌اند که سرنگونی نظام سوریه به نفع آن است. لذا همواره برای مقابله با دشمن صهیونیست آماده باشیم.

سید حسن نصرالله گفت: بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم اسرائیل امروز در سردرگمی به سر می‌برد و کرانه باختری در برابر انتفاضه‌ سوم قرار دارد.

وی تصریح کرد: اسرائیل تلاش کرد که مانع توافق هسته‌ای شود و در برابر آن مانع‌تراشی کند اما این توافق انجام شد و فرصت‌ها و درهای زیادی را به روی ایران خواهد گشود.

دبیرکل حزب الله درباره لبنان خاطرنشان کرد: چشم اندازی برای راه حل در کشور نیست زیرا همگان منتظر وضعیت منطقه هستند تا گزینه خود را نهایی کنند؛ با اینکه قادر هستند که تصمیم گیری کرده و به خارج دل نبندند.

وی گفت: ما خواهان آن هستیم که انتخابات مجلس مطابق قانون نسبیت که منعکس کننده جایگاه درست و واقعی گروه‌های سیاسی باشد، برگزار شود اما این گروه ۱۴ مارس خصوصا جریان المستقبل است که این قانون را رد می‌کند.

سید حسن نصرالله تاکید کرد: جریان المستقبل نگران است که نیروهای سیاسی و رهبرانی جدید ظهور کنند زیرا می‌دانند که در آخرین انتخابات مجلس ۳۵ درصد از آرای خود را به نفع جریان‌های اهل سنت گروه هشت مارس از دست دادند.

سید حسن نصرالله حادثه منا
نرم افزار موبایل ایلنا