کد خبر: 297131 A

ایلنا: ائتلاف معارضان سوری به عنوان مهمترین تشکل مخالفان خارج‌نشین،‌ پیشنهاد مسکو مبنی بر ایجاد ائتلافی گسترده متشکل از ارتش سوریه برای مبارزه با گروه داعش را رد کرده و بر درخواست خود برای برکناری «بشار اسد» تاکید کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، «خالد الخوجه» رئیس ائتلاف معارضان سوری، روز گذشته در گفت‌وگویی مطبوعاتی که چند ساعت پیش از دیدار با «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه برگزار شد، ادعا کرد: «رئیس‌جمهوری سوریه عامل اصلی مشکل است.»

درحالی که ائتلاف فراگیری که روسیه ایجاد آن را برای مبارزه موثر با داعش توصیه می‎کند، بر گنجانده شدن ارتش سوریه و بنابراین بشار اسد تاکید دارد،‌ الخوجه بار دیگر مدعی شد: «اسد هیچ نقشی برای ایفا کردن در آینده سوریه ندارد.»

«ولادیمیر پوتین» متحد سنتی سوریه، ۲۹ ژوئن پیشنهاد خود را برای تشکیل ائتلافی به‌ویژه شامل ترکیه،‌ عراق،‌ عربستان سعودی و نیز ارتش بشار اسد برای مبارزه قطعی با گروه تکفیری داعش مطرح کرده بود.

از آن زمان،‌ «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه تلاش می‌کند کشورهای منطقه را درباره حمایت از این پیشنهاد متقاعد کند.

 لاوروف طرح خود را ابتدا، هفته گذشته در دوحه و سپس، روز سه‌شنبه در دیدار با «عادل الجبیر» وزیر خارجه عربستان سعودی مطرح کرد. ولی الجبیر به شدت این طرح روسیه را رد کرده و بر درخواست خود برای کناره‌گیری رئیس‌جمهوری سوریه تاکید کرد.

ارتش سوریه بشار اسد روسیه مسکو داعش
نرم افزار موبایل ایلنا