کد خبر: 295544 A

شرمن در پاسخ به سناتورها:

ایلنا: وندی شرمن معاون سیاسی وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا با حضور در جلسه امروز کنگره، به سوالات سناتورها در خصوص توافق هسته‌ای با ایران پاسخ داد.

به گزارش ایلنا، مذاکره‌کننده ارشد آمریکا در مذاکرات هسته‌ای با ایران گفت: توافق وین بر اساس راستی‌آزمایی است نه اعتماد. براساس این توافق ایران برای همیشه از دست‌یابی به سلاح هسته‌ای متوقف خواهد شد، اگر ایران این توافق را نقض کند، تحریم‌ها باز می‌گردد. بنابراین همه گزینه‌ها روی میز باقی خواهد ماند.

وی افزود: بر اساس این توافق، بازرسان آژانس دسترسی بی سابقه‌ای به تاسیسات هسته‌ای ایران خواهند داشت.

معاون سیاسی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به مخالفان توافق هسته‌ای عنوان کرد:  با توجه به اینکه با متحدان خود در مورد مذاکره و برجام به نقطه نظر مشترک رسیده ایم،  اگر آمریکا امروز از توافق کناره‌گیری کند، تنها خواهد ماند و این به ایران فرصت می‌دهد تا برنامه هسته‌ای خود را تا هر مرحله‌ای که می‌خواهد، ادامه دهد.

وندی شرمن تاکید کرد: من به شما این اعتماد را می‌دهم که برخی از نظارت‌های آژانس روی تاسیسات هسته‌ای ایران تا 25 سال و برخی به شکل نامحدود باقی خواهد ماند.

وی گفت: توافق اخیر براساس توقع ما از ایران برای عدم حمایت فرقه‌ای نبود، ما به همکاری خود با اسراییل و کشورهای حوزه خلیج فارس در سطوح بالا ادامه می‌دهیم تا این تضمین را داشته باشیم که ایران نتواند امنیت منطقه را برهم بزند.

مذاکره‌کننده ارشد آمریکا در مذاکرات هسته‌ای با ایران با بیان اینکه توافق وین این اطمینان را می‌دهد که برنامه هسته‌ای ایران صلح آمیز باشد، گفت: اگر تحریم‌ها ادامه داشته باشد، تنها می‌توانیم امیدوار باشیم که ایران به دنبال سلاح هسته‌ای نرود، اما چنین چیزی خوش‌خیالی است. ما معتقدیم تحریم‌ها با این که زیاد بود، اما کافی نبود و نتوانست دست ایران را از رسیدن به فناوری اتمی کوتاه کند.

شرمن با اشاره به اینکه مقام‌های 90 کشور دنیا از برجام حمایت کردند، گفت: ما سال‌ها زحمت کشیده‌ایم تا به این نقطه رسیدیم. تحریم‌ها فقط در حدی موفق بود که ایران را پای میز مذاکره بیاورد. بنابراین کنگره باید به توافق وین و برجام رای مثبت بدهد تا بتوانیم برنامه هسته‌ای ایران را راستی‌آزمایی کنیم.

وی با تاکید بر اینکه ما معتقدیم این توافق بهترین توافق برای آمریکا ، اسراییل و جهان خواهد بود، گفت: طرفین مذاکرات، در این گفت‌وگو تصمیم‌های سختی گرفتند تا به چنین توافقی رسیده‌اند. ما معتقدیم برای تغییر برنامه هسته‌ای ایران نیاز به دیپلماسی بود.

معاون سیاسی وزارت خارجه آمریکا  در پاسخ به سوال باب کورکر سناتور جمهوری‌خواه کنگره آمریکا مبنی بر اینکه آیا آژانس دسترسی فیزیکی به داخل پارچین خواهد داشت، گفت: ایران موظف است تمام اطلاعات و دسترسی‌هایی را که بازرسان آژانس لازم می‌دانند در اختیار آنها قرار دهد.

وی گفت: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون به عنوان یک سازمان مستقل عمل کرده و نظر شخصی آمریکا نمی‌تواند خط مشی آن را تغییر دهد. من به مسئولان آژانس اعتماد دارم که کارشان را درست انجام می‌دهند.

شرمن خاطرنشان کرد: بار دیگر تاکید می‌کنم که تحریم‌های علیه ایران، تنها کمک کرد این کشور پای میز مذارکات بیاید، اما روند هسته‌ای این کشور را متوقف نکرد. لذا تنها راه صلح‌آمیز جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای، توافق اخیر بود.

کنگره آمریکا وندی شرمن توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵
نرم افزار موبایل ایلنا