کد خبر: 293551 A

برای توضیح درباره توافق هسته‌ای؛

ایلنا: «جان کری» وزیر خارجه آمریکا، «ارنست مونیز» وزیر انرژی و «جک لو» وزیر خزانه‌داری این کشور برای توضیح به نمایندگان درباره توافق هسته‌ای ایران و کشورهای ۱+۵ در مقابل کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا حاضر شدند.

به گزارش ایلنا به نقل از ان‌بی‌سی، کری تاکید کرد کرد که دانشی که در ایران وجود دارد، حتی با تحریم از بین نخواهد رفت.

کری با اذعان به بی‌تاثیر بودن تحریم‌ها بر روند فعالیت هسته‌ای ایران، گفت که سخت‌ترین تحریم‌ها هم مانع گسترش فعالیت‌های هسته‌ای ایران نشد.

وزیر خارجه آمریکا گفت که  پذیرش پروتکل الحاقی توسط ایران منجر به شفافیت برنامه هسته‌ای این کشور می‌شود. وی همچنین گفت پذیرش و اجرای پروتکل الحاقی توسط ایران هیچ پایانی ندارد.

این مقام آمریکایی همچنین گفت که توافق هسته‌ای با ایران با توافق با کره‌شمالی تفاوت می‌کند چرا که کره‌شمالی پیش از این دست به آزمایش سلاح زده بود.

کری با اشاره به تهدیدهای برخی قانون‌گذاران برای رد کردن توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵، گفت که چنانچه این توافق رد شود، ما طی ۲۴ ساعت حمایت دیپلماتیکی که به دست آورده‌ایم را از دست خواهیم داد.

وی تاکید کرد که اگر توافق از بین برود، آمریکا میان هم‌پیمانان خود در تحریم ایران تنها خواهد ماند.

وزیر خارجه آمریکا همچنین گفت که ما به دنبال گزینه دیپلماتیک هستیم.

وی همچنین گفت که گزارشی درباره توافق ایران و آژانس در اختیار کنگره قرار خواهد گرفت.

لو نیز گفت که در صورت لغو تحریم‌ها علیه ایران حدود ۵۰ میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده این کشور مسترد شده و باقی آن صرف تعهدات فعلی ایران از جمله در ارتباط با قراردادهایش با چین خواهد شد.

ارنست مونیز هم با بیان این‌که ۹ آزمایشگاه مختلف از سراسر آمریکا درباره مسائل فنی به گروه مذاکره‌کننده مشاوره می‌دادند، گفت که برجام زمان گریز هسته‌ای ایران را به یک سال می‌رساند.

وی افزود که در برجام سازوکار مناقشه میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم پیش‌بینی شده است.

توافق هسته‌ای ایران با ۱+۵ حضور وزرای آمریکایی در مجلس نمایندگان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر