کد خبر: 293541 A

ایلنا: اوباما با اشاره به اینکه می‌تواند برای سومین بار در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا پیروز شود گفت قانون به وی اجازه این کار را نمی‌دهد و از رهبران آفریقا خواست تا مانند وی با پایان دوره ریاست‌جمهوری، از قدرت کنار بروند.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه خبری کنگره آمریکا، «باراک اوباما» ریاست‌جمهوری آمریکا امروز -سه‌شنبه- خطاب به رهبران آفریقایی گفت: «وقتی رهبران و سیاست‌مداران در پایان دوره مقرر شده در قانون، جایگاه خود را ترک نمی‌کنند، ساختار دموکراتیک خدشه‌دار می‌شود.»

اوباما با بیان این مطلب که امکان پیروزی وی برای بار سوم در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا وجود دارد گفت قانون اساسی ایالات متحده آمریکا به وی اجازه این کار را نمی‌دهد.

اوباما گفت: «واقعا فکر می‌کنم که رئیس‌جمهوری خوبی هستم و اگر کاندید شوم می‌توانم برای بار سوم انتخاب شوم، اما نمی‌توانم کاندید شوم. زیرا قانون، قانون است.»

ریاست‌جمهوری آمریکا گفت: «آفریقا تا زمانی که واقعا به دموکراسی اهمیت ندهد، به توانایی‌های بالقوه خود دست پیدا نمی‌کند.»

وی با اشاره به رئیس‌جمهور «بروندی» که برای سوین بار در انتخاباتی که ایالات متحده آمریکا آن را معتبر نمی‌داند، پیروز شد، گفت: «نمی‌دانم چرا روئسای جمهور بعضی از کشور‌ها علاقه دارند که شغل خود را بعد از پایان دوره مشخص شده، حفظ کنند. من برای پایان دوره ریاست‌جمهوری خود و زندگی پس از آن برنامه‌های زیادی دارم. می‌توانم بدون محافظ و توجه عموم پیاده‌روی کنم، به سفر بروم و وقت بیشتری با خانواده خود بگذرانم.»

ایالات متحده آمریکا دموکراسی آفریقا انتخابات ریاست‌جمهوری بروندی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر