کد خبر: 293530 A

ایلنا: ترکیه و آمریکا در حال برنامه‌ریزی نظامی برای ایجاد منطقه حائلی در شمال سوریه‌اند که هم امکان پشتیانی هوایی از مبارزان میانه‌روی سوری را فراهم می‌کند و هم منطقه را از عناصر تروریستی داعش خالی می‌سازد.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، آمریکا و ترکیه برای پاکسازی منطقه مرزی ترکیه و سوریه از عناصر گروه تروریستی داعش تصمیم به همکاری گرفته‌اند. به رغم اختلافاتی که واشنگتن و آنکارا بر سر بحران سوریه و پیشروی‌های داعش دارند٬ تغییرات اخیر در مواضع ترکیه راه را برای همکاری این دو کشور فراهم کرده است.

طبق این گزارش، نوار حائل در منطقه مرزی شمال سوریه به طول بیش از ۱۰۰ کیلومتر ایجاد خواهد شد. تصمیم مقام‌های این دو کشور برای آغاز همکاری در این زمینه می‌تواند نقطه آغاز افزایش چشمگیر فشار بر نیروهای داعش باشد. مقابله با داعش از مهمترین اولویت‌های دولت آمریکا در شرایط کنونی است و همکاری ترکیه در این زمینه می‌تواند کاتالیزور شکست گروه تروریستی داعش باشد.

بر اساس توافق‌هایی که هنوز نهایی نشده٬ آمریکا می‌تواند از پایگاه‌های هوایی ترکیه در خاک این کشور برای حمله به  داعش در جبهه‌های جدید استفاده کند و گذشته از این٬ ترکیه متعهد شده است که برخی از مهمترین خطوط تامین ذخایر و تسلیحات نیروهای داعش را مسدود کند.

مقامات ترکیه تا پیش از این تمایلی به همکاری در این زمینه نشان نمی‌دادند، اما در صورت نهایی شدن این توافق٬ این منطقه مرزی به یکی از مهم‌ترین جبهه‌های نبرد با داعش بدل خواهد شد.

ترکیه سوریه واشنگتن داعش برنامه ریزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر