کد خبر: 293510 A

تخت‌روانچی خبر داد:

معاون وزیر خارجه کشورمان گفت مسئله‌ جدی بر سر راه بازگشایی سفارت‌ انگلیس در تهران وجود ندارد.

به گزارش ایلنا٬ مجید تخت روانچی که با روزنامه دیلی‌تلگراف گفت‌و‌گو می‌کرد٬ تصریح کرد: مسئله‌ جدی بر سر راه بازگشایی سفارت‌ انگلیس در تهران وجود ندارد.

معاون اروپا و آمریکای وزیر امور خارجه کشورمان پیش‌بینی کرد که فعالیت مجدد سفارت انگلیس زودتر از آنچه مقام‌های این کشور اعلام کردند، صورت می‌گیرد.

روانچی تصریح کرد: تا اجرای برجام چهار تا پنج ماه باقی مانده است و به این ترتیب اظهار نظر درباره همکاری ایران و غرب در یک دوره دست‌کم شش تا یک سال عاقلانه به نظر نمی‌رسد.

وی گفت: اولویت اطمینان حاصل کردن از حمایت، توسعه و حفاظت از توافق هسته‌ای است و با فرض این‌که این موضوع به خوبی انجام شده و اطمینان لازم حاصل شود، فرصت‌هایی در برخی زمینه‌ها و با اولویت مبارزه با تروریسم و تندروها وجود خواهند داشت.

معاون وزیر خارجه ایران گفت: این موضوعی نیست که به یک منطقه خاص محدود شود، یا فقط به یک کشور مربوط باشد. اینها فرصت‌هایی هستند که می‌توان درباره آنها بحث کرد و آنها را میان ایران و دیگر کشورها گسترش داد.

وی تاکید کرد: در فرصت‌های همکاری آینده ایران و آمریکا، نحوه توسعه و انجام توافق هسته‌ای که به نام برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) معروف است٬ یک عامل تعیین‌کننده است.

وی تصریح کرد: به نظر می‌رسد چهار الی پنج ماه تا آغاز اجرای برجام نیاز داریم و به این ترتیب اظهار نظر درباره یک دوره دست‌کم شش الی یک سال عاقلانه به نظر نمی‌رسد.

روانچی با اشاره به این‌که چگونه تهدید گروه تروریستی داعش از مرزها عبور کرده، گفت: این یک تهدید بین‌المللی است و نیاز به پاسخی بین‌المللی دارد. بر این باور هستیم تمام اعضای جامعه بین‌الملل باید جمع شوند و برای حل این مشکل تلاش کنند.

وی همچنین در رابطه با اظهارات اخیر «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا درباره استفاده از اهرم زور علیه ایران یا بازگرداندن تحریم‌ها علیه این کشور، گفت: ایرانی‌ها درک می‌کنند سخنان اوباما تنها مصرف داخلی دارد.

روانچی گفت: صحبت درباره استفاده از اهرم زور یک تهدید توخالی است و مشکلی را حل نمی‌کند. می‌دانیم مقام‌های آمریکایی مشکلاتی در این کشور دارند و باید نگرانی‌های اعضای کنگره را برطرف کنند. در حد عکس‌العمل در قبال چنین اظهاراتی٬ در ایران نیز نگرانی‌هایی وجود دارد. گمان می‌کنم مردم ایران می‌دانند اینها مطالبی نیستند که باید درباره‌شان نگران باشیم.

وی افزود: تاریخ تلخی میان ایران و ایالات متحده وجود دارد. همان‌طور که گفتم توافق هسته‌ای می‌تواند زمینه تبادلات احتمالی آینده باشد.

روانچی با بیان این‌که سفارت‌ها به زودی باز می‌شوند، گفت: شماری از مسائل وجود دارند که باید حل شوند اما، گمان نمی‌کنم مسائل دشواری باشند. درباره تاریخ دقیق آن به صورت رسمی گفت‌و‌گویی انجام نداده‌ایم با این حال، فکر نمی‌کنم این مسئله اصلی باشد.

بازگشایی سفارت ایران در انگلستان بازگشایی سفارت انگلیس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر