کد خبر: 293383 A

محاکمه سیف‌الاسلام قذافی، پسر رهبر سابق لیبی به پایان رسیده و قرار است امروز - سه‌شنبه - حکم دادگاه اعلام شود.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی، اتهام سیف‌الاسلام قذافی ارتکاب جرایم جنگی در جریان جنگ داخلی منجر به سقوط رژیم سابق لیبی است و همراه با وی، بیش از 30 نفر دیگر از مقام‌های حکومت سابق این کشور به عنوان متهمان این پرونده محاکمه شده‌اند.

براساس کیفرخواست، متهمان پرونده در جریان تظاهرات مسالمت‌آمیز علیه حکومت معمر قذافی در سال ٢٠١١ میلادی به خشونت علیه معترضان متوسل شدند که به کشته و زخمی شدن و بازداشت شماری از آنها منجر شد.

سیف‌الاسلام قذافی در طول محاکمه در دادگاه حضور نداشت زیرا یک گروه مخالف حکومت معمر قذافی در شهر «زنتان» همچنان وی را در بازداشت دارد و از تحویل او به مقام‌های قضایی خودداری می‌کند. به این ترتیب، محاکمه او از طریق ارتباط ویدیوئی انجام گرفته است.

شرایط نامناسب امنیتی باعث شده است که محاکمه در محلی محرمانه در طرابلس برگزار شود و خبرنگاران از طریق ویدئو در جریان محاکمه قرار گرفته‌اند.

گفته شده بود که دستگیرکنندگان سیف‌الاسلام، انگشت سبابه او را قطع کردند. وی در سخنرانی‌هایش در جریان اعتراض‌های لیبی، با تکان دادن انگشت سبابه، مخالفان را به سرکوب تهدید می‌کرد.

سیف‌الاسلام قذافی که 43 سال دارد و دومین پسر رهبر سابق لیبی است، در زمان حکومت پدرش، نقشی مهم در صحنه سیاسی این کشور بازی می‌کرد و از عوامل اصلی سرکوب حرکت‌ اعتراضی علیه رژیم محسوب می‌شد.

پس از سقوط رژیم لیبی و کشته شدن معمر قذافی و پسرش معتصم در اکتبر سال ٢٠١١ توسط نیروهای مخالف، سیف‌الاسلام تنها فرزند رهبر سابق لیبی بود که هنوز در داخل این کشور به سر می‌برد اما در ماه نوامبر همان سال، ظاهرا هنگامی که قصد خروج از کشور را داشت، توسط مخالفان دستگیر شد.

سیف‌الاسلام قذافی از جمله مقام‌های رژیم سابق لیبی است که دادگاه کیفری بین‌المللی حکم بازداشت آنها را به اتهام ارتکاب جرایم جنگی صادر کرد اما دولت لیبی، با تاکید بر این‌که این افراد باید در داخل کشورشان محاکمه شوند، از تحویل آنها خودداری کرده است. دولت لیبی اطمینان داده است که محاکمه متهمان به صورت منصفانه و با رعایت ضوابط معتبر قضایی صورت می‌گیرد.

معمر قذافی هفت پسر و یک دختر داشت و گفته می‌شود که یک پسر و یک دختر را نیز به فرزند خواندگی قبول کرده بود.

از پسران قذافی، معتصم همراه پدرش توسط مخالفان کشته شد و سیف‌العرب در اثر بمباران هوایی نیروهای ناتو جان خود را از دست داد. گفته می‌شود پسر دیگر او خمیس نیز کشته شده است. ساعدی قذافی، پسر دیگر رهبر سابق لیبی که پس از سقوط رژیم پدرش به خارج گریخته بود، سال گذشته میلادی به لیبی تحویل داده شد و در انتظار محاکمه به سر می‌برد. دو پسر دیگر او، محمد و هانیبال که ظاهرا دخالتی در امور دولتی هم نداشتند، همراه با سایر اعضای خانواده موفق به کسب پناهندگی در خارج از کشور شده‌اند.

 

 

سیف‌الاسلام قذافی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر