کد خبر: 272490 A

«باراک اوباما» رییس جمهوری آمریکا اعلام کرد که مسئولیت کامل کشته شدن دو گروگان آمریکایی و ایتالیایی که در جریان عملیات مقابله با تروریسم کشته شدند را برعهده می‌گیرد.

به گزارش ایلنا به نقل از آسوشیتدپرس، اوباما امروز – پنجشنبه - از «قانونی بودن» حمله هواپیمای بدون سرنشین به یکی از مخفی گاه‌های القاعده در افغانستان سخن گفته و تاکید کرد که هیچ‌گونه اطلاعاتی که احتمال دهد در آن‌جا ممکن است گروگان‌هایی حضور داشته باشند، در اختیار نبوده است.

رییس جمهوری آمریکا گفت: «طبق اطلاعاتی که در زمان بررسی در اختیار داشتیم، از جمله صدها ساعت شنود و ردیابی اطلاعاتی، اطمینان داشتیم آن مکان یک مکان مخفی القاعده است، هیچ نیروی غیرنظامی در آن حضور ندارد و همچنین امکان این که بتوان این تروریست‌ها را دستگیر کرد، وجود ندارد.»

اوباما که در کنفرانسی خبری در کاخ سفید سخن می‌گفت، افزود: «اطمینان داریم در جریان این حمله، شماری از اعضای خطرناک القاعده کشته شده‌اند.»

وی همچنین گفت که دستور تحقیق درباره جزییات حادثه کشته شدن دو گروگان غربی در عملیات علیه القاعده را صادر کرده است.

در میان افرادی که در جریان این حمله کشته شده‌اند، یک شهروند آمریکایی به نام «احمد فاروق» حضور داشت که بنا بر اعلام کاخ سفید، از رهبران القاعده بوده است.

مقام‌های رسمی دولت آمریکا همچنین می‌گویند یک شهروند دیگر آمریکایی به نام «آدم یحیی غدن» که به عنوان سخنگوی گروه تروریستی القاعده عمل می‌کرد هم در یک حمله جداگانه دیگر در ماه ژانویه کشته شده است.

رییس جمهوری آمریکا در سخنان روز پنجشنبه خود هیچ اشاره‌ای به فاروق یا غدن نکرد. تمرکز وی در جلسه مطبوعاتی خود بر «وارن واینستاین» شهروند آمریکایی بود که از سال ۲۰۱۱ در گروگان القاعده بود.

همچنین اوباما به «جیووانی لو پورتو» شهروند ایتالیایی که از سال ۲۰۱۲ توسط القاعده به گروگان گرفته شده بود، اشاره کرد.

وی از کشته شدن این دو گروگان ابراز تاسف کرد.

پیش از سخنان رییس جمهوری آمریکا، گزارش‌هایی منتشر شد که در آن گفته شد در عملیات جداگانه هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی در ماه ژانویه، دو شهروند آمریکایی عضو القاعده و دو گروگان کشته شده‌اند.

منابعی که نخواستند نام آن‌ها فاش شود گفته‌اند که این دو حمله در روزهای ۱۴ و ۱۹ ژانویه سال جاری میلادی انجام شده است.

اخبار مربوط به این حمله روز پنجشنبه توسط کاخ سفید تایید شد.

مقام‌های دولت آمریکا گفته‌اند که این حمله در ناحیه مرزی میان افغانستان و پاکستان صورت گرفته است.

 

کشته شدن گروگان‌های غربی در افغانستان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر