کد خبر: 272443 A

«یو اس ای تودی» گزارش داد:

سناتور آمریکایی و نامزد احتمالی انتخابات ریاست‌جمهوری آینده این کشور شرایط هشت شرط را برای پذیرفته شدن توافق هسته‌ای با ایران در کنگره، برشمرد.

به گزارش ایلنا به نقل از یو‌اس‌ای تودی، «لیندسی گراهام» سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی که به احتمال زیاد برای انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور نامزد می‌شود، گفت در صورتی که ایران اجازه بازرسی از تجهیزات نظامی خود را به بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ندهد، کنگره آمریکا هرگونه توافق هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ را رد می‌کند.

گراهام گفت که بازرسی از پایگاه‌های نظامی ایران یکی از هشت شرط وی برای پذیرفتن هرگونه توافق بین‌المللی برای ادامه برنامه هسته‌ای ایران است.

وی تصریح کرد که جلب رضایت ۶۰ درصد سناتورهای کنگره برای حمایت از توافق هسته‌ای که کاخ‌سفید با ایران به دست می‌آورد، مشکل به نظر می‌رسد.

این سناتور آمریکایی گفت: «اگر حزبی در کنگره باشد که توافق (هسته‌ای ایران) را رد کند، کاخ‌ سفید باید از نو شروع کند و توافق بهتری را به دست آورد. اما رد کردن توافق به معنای پایان مذاکرات نیست، بلکه باید فقط به دنبال یک توافق بهتر بود.»

گراهام هفت شرط دیگر برای پاسخ مثبت به توافق هسته‌ای ایران را به صورت زیر بیان کرد:

۱. ایران مجوز لازم برای غنی‌سازی تنها یک پایگاه هسته‌ای را داشته باشد.

۲. هر پایگاه هسته‌ای دیگری که به برنامه هسته‌ای مورد مذاکره مربوط نمی‌شود، بسته شود.

۳. بازرسان قبل از لغو هرگونه تحریم یا آزاد کردن پول ایران از بانک‌های جهانی، دسترسی و اجازه بازرسی از پایگاه‌های هسته‌ای را داشته باشند.

۴. روند مشخصی برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران در صورت نقض هر کدام از مفاد توافق توسط این کشور وجود داشته باشد.

۵. ممنوعیت ایران از تحقیق و گسترش سانتریفیوژ پیشرفته.

۶. تمام اورانیوم غنی‌شده از ایران خارج شود.

۷. «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا پیش از لغو تحریم‌ها تایید کند که ایران دیگر از هیچ گروه تروریستی حمایت نمی‌کند.

کنگره آمریکا ایلنا توافق هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ لیندسی گراهام
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر