کد خبر: 236411 A

مقام بلندپایه آمریکایی:

این مقام بلندپایه آمریکایی با اعلام این‌که کاخ سفیددر حال ارزیابی دکترین نظامی جدید روسیه است، گفت که واشنگتن با مسکو در این زمینه اشتراک نظر دارد که باید با همکاری در عرصه‌های بین‌المللی مانع وقوع درگیری‌ها و مناقشات شویم.

یکی از مقام‌های بلندپایه دولت آمریکا اعلام کرد که کشورش در حال ارزیابی دکترین جدید نظامی روسیه است.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، این مقام بلندپایه آمریکایی با اعلام این‌که کاخ سفیددر حال ارزیابی دکترین نظامی جدید روسیه است، گفت که واشنگتن با مسکو در این زمینه اشتراک نظر دارد که باید با همکاری در عرصه‌های بین‌المللی مانع وقوع درگیری‌ها و مناقشات شویم.

بر اساس این گزارش، در دکترین جدید روسیه از سازمان پیمان آتلانتیک شمالی(ناتو) به عنوان «یکی از خطرات اصلی خارجی» یاد شده است.

دکترین پیشین کاخ کرملین در سال ۲۰۱۰ میلادی ابلاغ شده بود و در آن از ناتو به عنوان «خطری برای روسیه» یاد می‌شد.

«سرگئی پاشینسکی» رئیس کمیسیون امنیت و دفاع در پارلمان اوکراین در این‌باره گفت: «روسیه، اوکراین را از شریک راهبردی خود به دشمن بدل کرد. ما آن‌ها را نمی‌بخشیم نه برای الحاق کریمه و نه به دلیل قربانیان خود در شرق اوکراین. اوکراین آماده چالش است. اوکراین دکترین نظامی خود را توسعه داده و ما با همه تهدید‌ها از جانب روسیه مقابله می‌کند.»

شورای امنیت روسیه هفته گذشته ضرورت ابلاغ دکترین جدید را به دلیل «تهدیدهای نوظهور» تائید کرد. از شرایط اوکراین، وقایع شمال آفریقا، سوریه، عراق و افغانستان به عنوان تهدیدهای تازه یاد شده است.

روسیه متهم به دخالت در امور داخلی اوکراین و تقویت شورشیان جدایی‌طلب در شرق این کشور است. کرملین همچنین جزیره کریمه را نیز که تحت حاکمیت اوکراین بود، بخشی از خاک خود اعلام کرده است.

افغانستان خاک دولت آمریکا روسیه سوریه شورای امنیت کرملین مسکو ناتو واشنگتن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر