کد خبر: 207943 A

امیرعبداللهیان:

جمهوری اسلامی ایران ضمن استقبال از توسعه مناسبات با مصر، حضور همه احزاب، گروه‌ها و طیف‌های سیاسی را در روند مسالمت‌آمیز سیاسی در مصر برای کمک به توسعه و ایجاد ثبات و امنیت در این کشور، حائز اهمیت می‌داند.

هیات رسانه‌ای مصر متشکل از نویسندگان و اصحاب رسانه های گروهی این کشور، عصر امروز با معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش ایلنا، حسین امیرعبداللهیان در این دیدار گفت: جمهوری اسلامی ایران ضمن استقبال از توسعه مناسبات با مصر، حضور همه احزاب، گروه‌ها و طیف‌های سیاسی را در روند مسالمت‌آمیز سیاسی در مصر برای کمک به توسعه و ایجاد ثبات و امنیت در این کشور، حائز اهمیت می‌داند.

معاون وزیر خارجه نگاه راهبردی جمهوری اسلامی ایران به مصر را مبتنی بر عمق تاریخی، تمدنی و ادیانی مصر بعنون کشوری مهم در جهان عرب و اسلام دانست و افزود: ایران، علاقمند به مشاهده مصر با ثبات، یکپارچه و پیشرفته بوده که در خور شان واقعی و تاریخی خود در منطقه و جهان اسلام ایفای نقش کند و بدیهی است که هیچ کشوری نمی‌تواند خلاء مصر را پر کند.

معاون امور کشورهای عربی و آفریقا وزارت امورخارجه افزود: ما علاقمندیم مردم و دولت مصر با پشت سرگذاشتن شرایط و چالش‌ها کنونی، نقش و جایگاه واقعی خود را برای کمک به حل مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی ایفاء نمایند.

وی با انتقاد از برخود دو گانه کشورهای فرامنطقه‌ای در برخود با موضوعات مردمسالاری و تروریسم بر رویکرد و عمکرد صریح و شفاف کشورمان در مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی و نیز حمایت از مبارزه جدی و قاطع با پدیده شوم تروریسم در منطقه از جمله عراق و سوریه تاکید کرد

وی ضمن تقدیر از مواضع مصر در مقابل با تروریسم و افراط‌گرایی در سوریه و عراق، لزوم همکاری و تعامل نزدیک بین کشورهای موثر در منطقه از جمله مصر و ایران برای ایجاد نوعی همکرایی و همکاری جمعی در منطقه جهت مقابل با این پدیده را بدور از دخالت بیگانگان یادآور شد.

امیرعبداللهیان ایران و مصر را دو کشور مستقل و مهم در منطقه خواند و روند توسعه روابط در زمینه رایزنی و گفتگوهای سیاسی و همچنین همکاری‌های اقتصادی و فرهنگی را رو به رشد ارزیابی و بر تداوم و تقویت این همکاری‌ها تاکید کرد و افزود: جمهوری اسلامی ایران از هر ابتکار عملی برای تقویت این همکاری‌های دو جانبه، منطقه‌ای بین‌المللی با مصر استقبال می‌کند.

معاون وزیر خارجه کشورمان تاکید کرد: گروه داعش محصول فعالیت اطلاعاتی پیچیده کشورهای غربی است و جهت ایجاد تفرقه بین سنی – سنی، شیعه – شیعه و سنی – شیعه طراحی شده است به همین دلیل داعش در خدمت اهداف رژیم صهیونیستی عمل می‌کند. اکنون که آمریکایی‌ها ادعای مبارزه با این گروهک تروریستی را دارند ما به اقدامات آنا با شک و تردید نگاه می‌کنیم. آمریکایی‌ها به دنبال تضعیف ارتش‌های کشورهای اسلامی بوده و نقشه راه دشمنان منطقه برای تجزیه کشورهای اسلامی را توطئه جدید آنها می‌دانیم.

امیرعبداللهیان در خصوص تحولات اخیر یمن گفت: ما با تمام طرف‌های یمنی ارتباط خوبی داریم و مشارکت آنها را در حکومت مفید می دانیم و بدین لحاظ از روند مصالحه سیاسی در این کشور حمایت می‌کنیم.

در این نشست اعضای هیات مصری به طرح دیدگاه‌های خود در زمینه تحولات منطقه‌ای و همچنین روابط ایران و مصر پرداخته و ضرورت توسعه روابط دو کشور تاکید کردند.

اسلامی ایران ایران جهان اسلام رشد کشورهای غربی مبارزه با تروریسم مسالمت آمیز مصر معاون وزارت امور خارجه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر