کد خبر: 187587 A

وزیر حمل ‌ و نقل مالزی در کنفرانسی مطبوعاتی در کوآلالامپور گفت که اگر محافظت مناسبی از محل سانحه نشود، ممکن است مدارک موجود از بین برود و در شرایط این محل دستکاری شود.

وزیر حمل ‌ و نقل مالزی گفته است که نگران شیوه محافظت از منطقه محل سانحه هواپیمای مالزیایی در شرق اوکراین است.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی٬ «لیو تیونگ لای» در کنفرانسی مطبوعاتی در کوآلالامپور گفت که اگر محافظت مناسبی از محل سانحه نشود، ممکن است مدارک موجود از بین برود و در شرایط این محل دستکاری شود.

لای گفت که براساس شواهد موجود، هواپیمایی مالزیایی در محدوده شرق اوکراین بر اثر اصابت موشک سرنگون شده است. وی خواهان شناسایی هرچه سریع‌تر مسئولان این سانحه و برقراری عدالت شد.

وزیر حمل ‌و نقل مالزی از اعزام گروه‌هایی ویژه به اوکراین برای تحقیق خبر داد و گفت که خود وی به زودی به این بازرسان در کی‌یف می‌پیوندد.

پرواز ام‌اچ۱۷ هواپیمایی مالزی با ۲۹۸ سرنشین، پنجشنبه گذشته در نزدیکی روستای «گرابوو» در محدوده تحت کنترل جدایی‌طلبان در شرق اوکراین سقوط کرد.

وزیر حمل‌ و نقل مالزی گفت: «با همتای اوکراینی خود، مدارک مربوط به این سانحه را بررسی خواهیم کرد.»

وی خواهان همکاری دولت اوکراین و دیگر گروه‌های درگیر در منطقه شد تا شرایط برای انجام تحقیقات فراهم باشد.

لای سرنگونی این هواپیما بر اثر اصابت موشک را اقدامی وحشیانه خواند و گفت که خشونت‌ها نباید ادامه پیدا کند.

هواپیمای مسافربری مالزی از آمستردام در هلند راهی کوالالامپور، پایتخت مالزی شده بود.

وزیر حمل ‌و نقل مالزی، مسیر پرواز این هواپیما را از مسیرهای اصلی هوایی در منطقه خواند که صدها شرکت هوایی بین‌المللی از آن استفاده می‌کردند. وی گفت که در مدت دو روز قبل از این سانحه ۷۵ پرواز دیگر از همین مسیر عبور کرده‌اند.
وی احتمال انحراف هواپیما از مسیر تعریف‌شده برای آن را رد کرد.

پیش از آغاز کنفرانس مطبوعاتی وزیر حمل‌ونقل مالزی، دولت اوکراین در بیانیه‌ای، جدایی‌طلبان را به تلاش برای نابودی مدارک مربوط به سقوط هواپیمای مالزیایی متهم کرد.

دولت اوکراین در بیانیه‌ خود افرادی را که «تروریست» خوانده است، متهم کرد که پیکر ۳۸ نفر از کشته‌شدگان سانحه را به سردخانه‌ای در شهر دونتسک منتقل کرده‌اند. در این بیانیه آمده است که این افراد از روسیه کمک می‌گیرند.

وزیر حمل ‌و نقل مالزی در واکنش به این ادعا، بر ضرورت محافظت از منطقه محل سانحه هواپیمای مالزیایی تاکید کرد و گفت: «از مسئولان می‌خواهیم از منطقه محافظت کنند. ما باید دسترسی کاملی به منطقه داشته باشیم و مطمئن باشیم که مدارک مربوط به سانحه در محل از بین نرفته‌اند.»

هیاتی از بازرسان بین‌المللی برای تحقیق درباره این سانحه به منطقه رفته‌اند، ولی گزارش شده است که شبه‌نظامیان شرق اوکراین مانع دسترسی کامل آنها به محل سقوط هواپیما شده‌اند و آنها نتوانسته‌اند تحقیقات مورد نظرشان را انجام دهند.

یکی از سخنگویان سازمان امنیت و همکاری اروپا گفته است که جدایی‌طلبان هوادار روسیه در حضور بازرسان تیر هوایی شلیک کردند.

پیش از این، به نقل از مقام‌های اوکراینی گزارش شده بود که شورشیان جدایی‌طلب، جعبه سیاه حاوی اطلاعات پرواز را یافته و به روسیه تحویل داده‌اند. هر دو طرف درگیر در اوکراین یکدیگر را به دست داشتن در سرنگونی هواپیمای مسافربری متهم کرده‌اند.

دولت اوکراین گفته است که مدارکی در اختیار دارد که نشان می‌دهد مخالفانش هواپیما را منهدم کرده‌اند. این مدارک هنوز به طور مستقل تایید نشده است. مخالفان جدایی‌طلب اوکراین هم می‌گویند که نقشی در سانحه نداشته‌اند.

«باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا هم گفته است که براساس مدارک موجود، هواپیمای مالزیایی با یک موشک زمین به هوا که از داخل محدوده تحت کنترل جدایی‌طلبان اوکراین پرتاب شده بود، هدف قرار گرفته است.

بی بی سی حمل و نقل خشونت دولت روسیه مالزی هلند امنیت طلبان سانحه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر