کد خبر: 179682 A

بر اساس حکم این دادگاه، «محمد فهمی» خبرنگار مصری - کانادایی و رئیس دفتر الجزیره در مصر و «پیتر گرست» خبرنگار استرالیایی به تحمل هفت سال زندان و «باهر محمد» خبرنگار مصری شبکه الجزیره به ۱۰ سال حبس محکوم شده‌اند.

دادگاهی در مصر امروز – دوشنبه - سه خبرنگار شبکه الجزیره در این کشور را به تحمل هفت تا ۱۰ سال زندان محکوم کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، بر اساس حکم این دادگاه، «محمد فهمی» خبرنگار مصری - کانادایی و رئیس دفتر الجزیره در مصر و «پیتر گرست» خبرنگار استرالیایی به تحمل هفت سال زندان و «باهر محمد» خبرنگار مصری شبکه الجزیره به ۱۰ سال حبس محکوم شده‌اند.

این سه خبرنگار حدود شش ماه است که به اتهام انتشار اخبار دروغ و حمایت از اخوان‌المسلمین در زندان به سر می‌برند. آنها طی ماه‌های گذشته این اتهام را رد کرده‌اند.

دادستانی برای این خبرنگاران درخواست محکومیتی ۱۵ تا ۲۵ ساله کرده بود.

پرونده خبرنگاران الجزیره اعتراض‌هایی را در سطح بین‌المللی برانگیخته است و برخی روند دادرسی را متاثر از انگیزه‌های سیاسی می‌دانند.

در پی اعتراضاتی گسترده در مصر، ارتش این کشور در کودتایی دولت «محمد مرسی» رییس‌جمهوری پیشین را سرنگون کرد و از آن پس فعالیت اخوان‌المسلمین غیرقانونی اعلام شد. در اعتراض‌های متعاقب آن صدها نفر از هواداران اخوان‌المسلمین کشته و بسیاری نیز بازداشت شدند.

حدود دو ماه پیش، قاضی یک دادگاه در مصر حکم اعدام ۶۸۳ نفر از متهمان این پرونده را صادر کرد که حکم ۱۸۳ نفراز آنها تایید شده است.

«محمد بدیع» رهبر معنوی اخوان‌المسلمین هم در میان افرادی است که حکم اعدامشان تایید شده است.

اخوان المسلمین حبس دولت رییس جمهوری زندان فرانسه محمد مرسی مصر اعدام الجزیره
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر