کد خبر: 179439 A

«پیتر گرست»، «محمد فهمی» و «باهر محمد» حدود شش ماه است که به اتهام انتشار اخبار دروغ و حمایت از اخوان‌المسلمین در زندان به سر می‌برند.

در حالی که انتظار می‌رود دادگاهی در مصر امروز - دوشنبه - حکم خبرنگاران الجزیره را صادر کند، نخست‌وزیر استرالیا به طور مستقیم از «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهوری مصر، خواسته است که به آزادی خبرنگار استرالیایی الجزیره کمک کند.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی، «پیتر گرست»، «محمد فهمی» و «باهر محمد» حدود شش ماه است که به اتهام انتشار اخبار دروغ و حمایت از اخوان‌المسلمین در زندان به سر می‌برند. آنها این اتهام را در ماه‌های گذشته رد کرده‌اند.

دادستانی برای این خبرنگاران درخواست محکومیتی ۱۵ تا ۲۵ ساله کرده است.

پرونده خبرنگاران الجزیره اعتراض‌هایی را در سطح بین‌المللی برانگیخته است و برخی روند دادرسی را متاثر از انگیزه‌های سیاسی می‌دانند.

در خواست آزادی پیتر گرست تازه‌ترین واکنشی است که در این زمینه توسط «تونی ابوت» نخست‌وزیر استرالیا صورت گرفته است.

ابوت می‌گوید که به عبدالفتاح سیسی توضیح داده است که این خبرنگار استرالیایی هوادار اخوان‌المسلمین نبوده و صرفا به پوشش اخبار مرتبط با این گروه می‌پرداخته است.

در پی اعتراضاتی گسترده در مصر، ارتش این کشور در کودتایی دولت «محمد مرسی» رییس‌جمهوری پیشین را سرنگون کرد و از آن پس فعالیت اخوان‌المسلمین غیرقانونی اعلام شد. در اعتراض‌های متعاقب آن صدها نفر از هواداران اخوان‌المسلمین کشته و بسیاری نیز بازداشت شدند.

حدود دو ماه پیش، قاضی یک دادگاه در مصر حکم اعدام ۶۸۳ نفر از متهمان این پرونده را صادر کرد که حکم ۱۸۳ نفراز آنها تایید شده است.

«محمد بدیع» رهبر معنوی اخوان‌المسلمین هم در میان افرادی است که حکم اعدامشان تایید شده است.

اخوان المسلمین بی بی سی پوشش دولت رییس جمهوری زندان محمد مرسی مصر اعدام استرالیا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر