کد خبر: 157470 A

رقابت اصلی در این انتخابات که حداقل ۸۱۴ میلیون شهروند واجد شرایط شرکت در آن هستند، بین حزب حاکم کنگره و حزب مردم هند است.

بزرگ‌ترین انتخابات پارلمانی جهان در هند آغاز شده است.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی، از روز دوشنبه تا بیش از یک ماه دیگر، رای‌گیری از مردم در بیش از ۹۳۰ هزار مرکز ادامه خواهد داشت.

رقابت اصلی در این انتخابات که حداقل ۸۱۴ میلیون شهروند واجد شرایط شرکت در آن هستند، بین حزب حاکم کنگره و حزب مردم هند است.

مردم عامی به رهبری «آرویند کجریوان» نیز در نظرسنجی‌ها از موقعیت خوبی برخوردار بوده است.

این حزب تاکنون ۴۰۷ نامزد معرفی کرده است که در تمام ۵۴۳ حوزه انتخاباتی کشور شرکت خواهد کرد.

انتخابات هند در ۹ مرحله برگزار می‌شود. قرار است رای گیری‌ها در روز ۱۲ ماه می پایان یابد و شمارش آرا در روز شانزدهم این ماه آغاز خواهد شد.

«مانموهان سینگ» نخست‌وزیر هند، از حزب کنگره، در انتخابات سال جاری شرکت ندارد. حزب وی در سال جاری به رهبری «رائول گاندی» پا به عرصه انتخاباتی گذاشته است.

گاندی، پسر سونیا بیوه ایتالیایی «راجیو گاندی» ست. از سونیا گاندی به عنوان قدرتمند‌ترین زن هند یاد می‌شود.

نظرسنجی‌ها حاکی است که بسیاری از رای‌دهندگان، حزب کنگره را مسئول وضع نابسامان اقتصادی و مجموعه‌ای از پرونده‌های فساد مالی و اداری می‌دانند.

رهبری حزب اصلی مخالف دولت، حزب مردم هند(بهاراتیا جاناتا) سال جاری برعهده «نارندرا مودی» سیاستمدار بحثبرانگیز است که ازسال ۲۰۰۱ میلادی وزیر اعظم ایالت گوجارات در غرب هند بوده است و در این مدت توانسته گوجرات را به مرکز مهم فعالیت‌های اقتصادی کشور تبدیل کند.

وی همچنین متهم است که در دوره تشدید خشونت‌های مذهبی در سال ۲۰۰۲، که طی آن بیش از هزار نفر که اکثرا مسلمان بودند کشته شدند، اقدامات لازم برای پیشگیری از این حوادثرا انجام نداده بود.

چند حزب کوچک‌تر نیز در رقابت‌های سال جاری شرکت دارند. در صورتی که احزاب بزرگ‌تر نتوانند به پیروزی قاطع دست پیدا کنند، احزاب کوچک‌تر در تشکیل دولت ائتلافی نقش مهمی ایفا خواهند کرد.

تمام این احزاب برای کسب اکثریت در مجلس سفلی پارلمان تلاش می کنند. مجلس سفلی(لوک سابا) ۵۴۳ کرسی دارد و هر حزب یا ائتلافی که بتواند ۲۷۲ کرسی را کنترل کند، مامور تشکیل کابینه خواهد شد.

در سال جاری رای گیری‌ها در بیش از ۹۳۰ هزار مرکز رای گیری انجام خواهد شد. در بعضی از مراکز، دستگاه های الکترونیکی اخذ رای نصب شده است.

همچنین برای نخستین بار، مردم از گزینه «هیچکدام» در برگه رای برخوردار هستند و در نتیجه می‌توانند پای صندوق رای بروند اما به هیچ کاندیدایی رای ندهند.

انتخابات بی بی سی جهان خشونت دولت راجیو گاندی رقابت شهروند مسلمان هند
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر