کد خبر: 156208 A

با اعلام پیروزی حزب عدالت و توسعه در انتخابات شهرداری‌های ترکیه؛

نخست‌وزیر ترکیه هشدار داد مخالفانی که کابینه‌اش را به فساد مالی و درز کردن اسرار دولتی متهم کرده‌اند، «هزینه این کار‌ها را پرداخت خواهند کرد.»

«رجب طیب اردوغان» نخست‌وزیر ترکیه گفت که حزب حاکم عدالت و توسعه در انتخابات شهرداری‌های این کشور پیروز شده است.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی سی، نتایج نهایی رای گیری‌ها هنوز رسما اعلام نشده است اما رسانه‌های ترکیه از پیشتازی حزب عدالت و توسعه خبر داده‌ و برآورد کرده‌اند که این حزب حدود ۴۸ درصد آرا را کسب کرده باشد.

بنا بر گزارش‌ها، حزب جمهوری خواه خلق ترکیه، بزرگ‌ترین حزب رقیب، حدود ۲۷ درصد آرا را به دست آورده است.

رجب طیب اردوغان طی سخنانی از بالکن ساختمان مقر حزب عدالت و توسعه در آنکارا، حزبش را پیروز انتخابات شوراهای محلی و شهرداری‌ها اعلام کرده است.

نخست‌وزیر ترکیه همچنین هشدار داد مخالفانی که کابینه‌اش را به فساد مالی و درز کردن اسرار دولتی متهم کرده‌اند، «هزینه این کار‌ها را پرداخت خواهند کرد.»

حزب عدالت و توسعه اردوغان چندی است که علاوه بر احزاب رقیب، با طرفداران «فتح الله گولن» متحد سابق نخست وزیر که هم اکنون در آمریکا زندگی می‌کند، روبه رو شده است.

از اواسط دسامبر سال ۲۰۱۳ که دادستان‌های طرفدار فتح الله گولن تحقیقات گسترده علیه فساد مالی را آغاز کرده و طی آنچهار عضو ارشد دولت اردوغان را دستگیر کردند، اختلاف بین دولت و طرفداران گولن تشدید شده است.

به باور ناظران، عامل دیگری که این تنش را تشدید کره است، پخش مکالمات تلفنی اردوغان با اعضای خانواده و تعدادی از تجار و سرمایه داران است که نشان می‌دهد احتمالا خود نخست وزیر نیز در این شبکه مشارکت داشته است.

با این حال، نخست وزیر ترکیه وعده داده است که «دولت موازی» را در کشورش ریشه کن کند.

بسیاری از ناظران، انتخابات روز یکشبنه را نوعی همه پرسی درباره محبوبیت رجب طیب اردوغان توصیف کرده‌اند که نخستین رای گیری بعد از اعتراضات گسترده خیابانی ژوئن گذشته علیه دولت اردوغان بود.

قرار است که در ماه آگوست سال جاری در ترکیه انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود و این موضوع، اهمیت نتیجه انتخابات محلی را بیشتر می‌کند.

حدود ۵۰ میلیون نفر در ۲۰۰ هزار شعبه، برای انتخاب نمایندگان خود در شهرداری‌های ترکیه پای صندوق‌های رای رفتند. بنا بر گزارش‌ها، در درگیری‌های انتخاباتی بین طرفداران احزاب مختلف ترکیه حداقل هشت نفر کشته شده‌اند.

حزب عدالت و توسعه در انتخابات محلی سال ۲۰۰۹ میلادی، حدود ۳۸ درصد آرای شرکت کنندگان در انتخابات را به دست آورده بود.

به نظر می‌رسد که با توجه به نتایج اولیه، حزب حاکم توانسته است نسبت به انتخابات سال ۲۰۰۹ نتیجه بهتری کسب کند.

انتخابات انتخابات ریاست جمهوری بی بی سی ترکیه خانواده دولت رسانه سرمایه شهرداری نخست وزیر ترکیه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر