کد خبر: 155731 A

پیش از این ویدیویی در یوتیوب انتشاریافته بود که در آن مقام‌های ترکیه را در حال بحثدرباره سوریه و احتمال حمله ترکیه به این کشور، نشان می‌دهد.

یک روز پس از آن که دادگاهی در ترکیه حکم لغو فیلترینگ توییتر را صادر کرد٬ دولت «رجب طیب اردوغان» نخست‌وزیر ترکیه امروز – پنجشنبه - به شرکت مخابرات ترکیه دستور داده است تا برای مسدود کردن شبکه یوتیوب اقدام کند.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی٬ این در حالی است که بعضی از کاربران توانسته‌اند به این سایت دسترسی داشته باشند ولی برخی دیگر از فیلترینگ آن خبر می‌دهند.

پیش از این ویدیویی در یوتیوب انتشاریافته بود که در آن مقام‌های ترکیه را در حال بحثدرباره سوریه و احتمال حمله ترکیه به این کشور، نشان می‌دهد.

مقام‌های ترکیه از جمله رئیس سازمان اطلاعات، وزیر خارجه و معاون نیروهای مسلح در این فیلم ویدیویی دیده می‌شوند.

خبرگزاری رویترز بعد از بررسی این فیلم گفت که نمی‌تواند صحت آن را تایید کند اما به اعتقاد ناظران، این ویدیو به دلیل این که از یک جلسه مخفیانه و بسیار حساس گرفته شده است٬ می‌تواند صدمه زیادی به امنیت ملی کشور بزند.

رجب طیب اردوغان نخست که با انتخابات مهی در روز یکشنبه روبه‌رو است، شبکه‌های اجتماعی را متهم به «دروغ پردازی و شایعه پراکنی» کرده است.

اردوغان، چند هفته پیش اعلام کرده بود از آنجایی که شبکه‌های اجتماعی تهدیدی برای ترکیه محسوب می‌شوند، دولت می‌تواند فیس‌بوک و یوتیوب را مسدود کند.

روز گذشته دادگاهی در ترکیه رای به لغو فیلترینگ توییتر داد و به شرکت مخابرات این کشور اعلام کرد که یک ماه برای ارائه درخواست تجدید نظر فرصت دارد.

شرکت مخابرات حق اعتراض کردن به این رای را دارد، اما قبل از گرفتن هرگونه تصمیم و ارائه تقاضای تجدیدنظر در حکم صادره، باید فورا دسترسی به توییتر را آزاد کند.

در همین حال توییتر تقاضای دولت ترکیه برای بستن حساب یکی از کاربرانش رابه دلیل وارد کردن اتهام فساد به یکی از وزرای پیشین رد کرده و از دولت ترکیه به دلیل مسدود کردن دسترسی به این شبکه شکایت کرده است.

امنیت ملی ترکیه دولت سوریه شرکت مخابرات فیس بوک فیلترینگ نخست وزیر ترکیه نیروهای مسلح یوتیوب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر