کد خبر: 151953 A

کشورهای عرب به دلیل تحریک خشونت‌های فرقه‌ای در عراق، در عمل علیه این کشور اعلام جنگ کرده‌اند.

«نوری المالکی» نخست‌وزیر عراق اعلام کرد که عربستان سعودی و قطر در حال شعله‌ور کردن آتش شبه‌نظامی‌گری در عراق هستند؛ کشوری که طی سال‌های اخیر با موجی از حملات بی‌سابقه تروریستی روبه‌رو شده است.

به گزارش ایلنا به نقل از پرس تی‌وی، مالکی در مصاحبه با شبکه فرانس ۲۴ گفت که کشورهای عرب به دلیل تحریک خشونت‌های فرقه‌ای در عراق، در عمل علیه این کشور اعلام جنگ کرده‌اند.

وی گفت که کشورهای عرب همسایه عراق از طریق حمایت از گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به القاعده عراق را بی‌ثبات می‌کنند.

نخست‌وزیر عراق تاکید کرد: «آنها به طور مستقیم و همچنین از طریق سوریه به عراق حمله می‌کنند و علیه این کشور اعلام جنگ کردند همانطور که علیه سوریه این کار را کردند و متاسفانه پایه این جنگ مسائل فرقه‌ای و سیاسی است.»

مالکی عربستان سعودی و قطر را مسئول بحران امنیتی، تروریسم فزاینده و خشونت فرقه‌ای در عراق دانست و ریاض را حامی تروریسم جهانی عنوان کرد.

وی گفت که ریاض و دوحه از گروه‌های شبه‌نظامی حمایت سیاسی، مالی و رسانه‌ای کرده و «برای این سازمان‌های تروریستی سلاح خریداری می‌کنند.»

عراق در حال تجربه بدترین موج خشونت‌ها در این کشور طی ۶ سال گذشته است و استان انبار این کشور در دو ماه اخیر محور فعالیت شبه نظامیان وابسته به القاعده بوده است.

زمانی که نیروهای امنیتی در دسامبر گذشته یک اردوگاه اعتراضی را برچیدند، خشونت‌ها در انبار آغاز شد. دولت عراق اعلام کرده است که شبه‌نظامیان از این اردوگاه برای ترتیب دادن حملات تروریستی استفاده می‌کردند.

بر اساس آمار رسمی حدود هزار و ۱۳ نفر در ماه ژانویه در عراق جان خود را از دست دادند و به این ترتیب این ماه از آوریل ۲۰۰۸ میلادی، مرگ‌بارترین ماه در عراق به شمار می‌رود.

حملات تروریستی در ماه جاری تاکنون منجر به کشته ۵۰۰ نفر در سراسر عراق شده است.

پرس تی وی تروریسم جنگ خشونت دولت سوریه عراق عربستان سعودی قطر مرگ
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر