خبرگزاری کار ایران

| 10:18   
کد خبر : ۱۳۹۶۷۵۸

ادعای واشنگتن در خصوص نظارت سختگیرانه بر نحوه استفاده از دارایی‌های آزادشده ایران

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مدعی شد که کشورش این اختیار را دارد که چنانچه ضروری تشخیص دهد، شش میلیارد دلار پول‌ مسدود شده ایران در کره‌جنوبی که در حال انتقال به قطر است، را بار دیگر مسدود کند.

ادعای واشنگتن در خصوص نظارت سختگیرانه بر نحوه استفاده از دارایی‌های آزادشده ایران

به گزارش ایلنا، «متیو میلر» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مدعی شد که کشورش این اختیار را دارد که چنانچه ضروری تشخیص دهد، شش میلیارد دلار پول‌ مسدود شده ایران در کره‌جنوبی که در حال انتقال به قطر است، را بار دیگر مسدود کند.

وی با ادعای این‌که وزارت خزانه‌داری آمریکا نظارت سختگیرانه‌ای بر نحوه استفاده از این منابع دارد، گفت که ما در خصوص نحوه استفاده از این منابع هوشیارانه عمل کرده و این توانایی را داریم تا بر استفاده از آنها نظارت کنیم.

میلر همچنین مدعی شده است که این پول‌ها تنها برای اهداف بشردوستانه استفاده می‌شود.

پیش از این نیز خبرگزاری رویترز طی گزارشی مدعی شده بود که به جزئیاتی درباره توافق بین تهران و واشنگتن برای آزادسازی شش میلیارد دلار دارایی‌های ایران و آزادی تعدادی از زندانیان دو طرف دست یافته است. 

در این گزارش آمده است که هنگامی که شش میلیارد دلار از منابع مالی ایران به بانک‌های قطر منتقل شود، یک برنامه طراحی‌شده دقیق آغاز می‌شود که منجر به خروج پنج شهروند آمریکایی بازداشت‌شده از ایران و تعداد مشابهی از زندانیان ایرانی در ایالات متحده می‌شود. 

در ادامه آمده است که به عنوان اولین گام، ایران در تاریخ دهم آگوست چهار شهروند آمریکایی را از زندان اوین آزاد کرد و در آنجا به نفر پنجمی که از قبل در هتلی نامشخص در حبس خانگی بود، پیوستند. در اواخر همان روز، «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه ایالات متحده، این اقدام را اولین گام از روندی خواند که منجر به بازگشت آنها به خانه می‌شود.

دولت ایالات متحده گفته است که از جمله زندانیانی که از ایران خارج می‌شوند، «سیامک نمازی» ۵۱ ساله، «عماد شرقی» ۵۹ ساله و همچنین «مراد طاهباز» ۶۷ ساله هستند. 

هویت چهارمین و پنجمین آمریکایی که به گفته دو منبع یکی از آنها زن است، فاش نشده است. رویترز نتوانست مشخص کند که کدام زندانیان ایرانی توسط ایالات متحده مبادله خواهند شد.

یک منبع آگاه در مورد این گفت‌وگوها گفت که دوحه حداقل هشت دور از مذاکرات با حضور مذاکره‌کنندگان ایرانی و آمریکایی که در هتل‌های جداگانه نشسته بودند و از طریق دیپلماسی شاتل صحبت می‌کردند، برگزار کرد که جلسات ابتدایی عمدتاً بر موضوع هسته‌ای و جلسات بعدی بر آزادی زندانیان متمرکز بود.

به گفته سه منبع، دوحه یک ترتیب مالی را اجرا خواهد کرد که بر اساس آن هزینه‌های بانکی را پرداخت می‌کند و نظارت می‌کند که چگونه ایران منابع مالی آزاد شده را خرج می‌کند تا اطمینان حاصل شود که پولی برای اقلام تحت تحریم‌های آمریکا خرج نمی‌شود و زندانیان پس از مبادله از قطر عبور خواهند کرد.

یک دیپلمات ارشد گفت: «ایران ابتدا خواهان دسترسی مستقیم به منابع مالی بود، اما در نهایت با دسترسی از طریق قطر موافقت کرد. ایران غذا و دارو خواهد خرید و قطر به‌طور مستقیم بهای آن پرداخت خواهد کرد».

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که ایالات متحده آماده اعلام زمان دقیق آزادی زندانیان نیست. این وزارتخانه همچنین از بحث در مورد جزئیات آنچه که سخنگوی آن «مذاکره در حال انجام و بسیار حساس» نامید، خودداری کرد.

دولت ایالات متحده در مورد زمان انتقال این منابع مالی نیز اظهار نظری نکرده است. با این حال، «پارک جین» وزیر امور خارجه کره جنوبی در تاریخ پنجم سپتامبر گفت که تلاش‌ها برای انتقال وجوه ایران در حال انجام است.

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان
      پیشنهاد امروز