خبرگزاری کار ایران

| 20:49   
کد خبر : ۱۳۹۱۷۴۶
رضوی در گفت‌وگو با ایلنا:

تل‌آویو یک نافرمانی مدنی عمیق را تجربه می‌کند

هزینه‌ راستگراها برای نتانیاهو کابینه را در مرز سقوط قرار داده است

کارشناس مسائل اسرائیل گفت: همین حالا در نیروی هوایی و نیروی دریایی رژیم صهیونیستی نافرمانی‌های سازمان‌یافته گسترش پیدا کرده است و ادامه این روند می‌تواند برای تل‌آویو خطرناک باشد.

تل‌آویو یک نافرمانی مدنی عمیق را تجربه می‌کند

«سید محمدجعفر رضوی» کارشناس مسائل اسرائیل در تشریح دلایل افزایش انتقادها از سوی اعضای حزب لیکود نسبت به مدیریت کابینه اسرائیل از سوی نتانیاهو در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا اظهار کرد: هشدارهای راستگرایان اسرائیل نسبت به فروپاشی کابینه بنیامین نتانیاهو به نوعی نشان از آن دارد که اختلاف‌ها میان طرفین حاضر در این منازعه سیاسی روز به روز در حال افزایش است. این هشدارها و درگیری‌های سیاسی به خوبی نشان می‌دهد که ائتلاف موجود در کابینه نتانیاهو شکننده‌تر از آن است که فکرش را می‌کردیم و حالا اوضاع و احوال به سمتی رفته که بسیاری معتقدند ادامه این روند به صورت کلی می‌تواند اوضاع را به هم بریزد که البته باعث و بانی آن را نتانیاهو می‌دانند. در این میان اعتراضی که حالا مطرح شده این است که فعلاً در مورد لایحه اصلاحات قضایی اختلاف زیادی به وجود آمده و باید توجه شود که بسیاری از مخالفان نتانیاهو اعلام کردند که باید طرح‌های مورد نظر آنها در کنست به صورت یکباره تأیید نشود.

 وی ادامه داد: در مقابل حریدی‌ها به گونه‌ای دیگر فکر می‌کنند. این جماعت به علاوه طیف مذهبی‌های حاکم بر رژیم صهیونیستی به دنبال آن هستند که به نوعی از خدمت وظیفه سربازی شانه خالی کنند و به همین دلیل اختلاف‌ها افزایش پیدا کرده و نتانیاهو در یک دوراهی خطرناک قرار گرفته است. در این میان باید به این نکته اشاره کنیم که نتانیاهو از یک سو توسط مخالفان خود در جناح راست افراطی و از سوی مذهبی‌های اسرائیل محاصره شده و از طرف دیگر توسط طیف‌های مختلف سیاسی میانه و حتی چپ‌ها مورد انتقاد قرار گرفته و عملکرد وی زیر ذره‌بین است. باید بدانیم که نخست‌وزیر فعلی اسرائیل صرفاً با چالش‌های داخلی روبه‌رو نیست بلکه مشکلات موجود در سیاست خارجی رژیم صهیونیستی او را با چندین و چند مشکل روبه‌رو کرده است. حتی اگر بنا را بر این بگذاریم که ترامپ در انتخابات ۲۰۲۴ پیروز خواهد شد، باز هم ما شاهد آن خواهیم بود که اروپا با کابینه نتانیاهو و حتی نظرات وی مخالف است

این تحلیلگر مسائل سیاسی تصریح کرد: همین مخالفت کشورهای اروپایی، برای تل‌آویو در قاره سبز و جهان غرب هزینه‌های زیادی را به وجود آورده است. از منظر دیگر او نمی‌تواند کسانی مانند ایتمار بن گویر که هم اکنون وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی به حساب می‌آید را از کابینه خود کنار بگذارد و اگر دست به چنین اقدامی بزند بدون تردید این کابینه فرو می‌پاشد. در داخل اراضی اشغالی هم شاهد ادامه اعتراضات خیابانی علیه نتانیاهو هستیم و همین حالا هم در نیروی هوایی و نیروی دریایی اسرائیل نافرمانی‌های سازمان یافته گسترش پیدا کرده است و ادامه این روند می‌تواند برای تل‌آویو خطرناک باشد و باید گفت که تل‌آویو در حال تجربه یک نافرمانی داخلی و مدنی گسترده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: از سوی دیگر ایالات متحده هم با شرایط فعلی در اراضی اشغالی و همچنین رفتار تیم نتانیاهو مخالف است و صراحتاً تهدید کرده که ‌اگر این روند ادامه داشته باشد، کمک‌ها به تل‌آویو را به زودی قطع می‌کند. بر این اساس معتقدم که فروپاشی کابینه اسرائیل در کوتاه مدت امکان‌پذیر نیست، اما اگر برخی از تنش‌ها و وعده‌ها در درون کابینه محقق نشود، اصرار مذهبی‌ها بر برخی از خواسته‌ها و مسائل می‌تواند کابینه را از بین ببرد اما این روند در کوتاه مدت ممکن نیست و حداقل سه تا چهار ماه طول خواهد کشید.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    اخبار روز سایر رسانه ها
      اخبار از پلیکان
      پیشنهاد امروز