کد خبر: 1235265 A

معارض سعودی در گفت‌وگو با ایلنا:

فعال و معارض سیاسی سعودی تاکید کرد که زمزمه های انتقال قدرت در عربستان صرفا شایعه سازی بن سلمان برای سنجش واکنش افکار عمومی است.

«عبدالرحمن راضی السحیمی»، فعال سیاسی و معارض سعودی در تشریح گزارش رسانه‌های غربی مبنی بر وجود زمزمه‌هایی از انتقال قدرت در عربستان در سایه بیماری «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان و تدراکات «محمد بن‌سلمان» ولیعهد سعودی برای تکیه بر تخت سلطنت در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا گفت:  این اخبار صرفا شایعاتی است که توسط ولیعهد سعودی به بیرون درز کرده است تا از طریق آن واکنش و عکس‌العمل افکار عمومی و مردم عربستان را در قبال پادشاهی خود ارزیابی کند.

وی درباره اصلاحات اجتماعی بن‌سلمان به عنوان یک دستاویز سیاسی برای محکم کردن پایه‌های قدرت خود گفت: بن سلمان اصلاحات قابل توجهی را اعمال نکرده است که قابل تمجید و قدردانی باشد، بلکه بر عکس، کشور و ملت را به لبه پرتگاه کشانده است. در حال حاضر ما در عربستان با افزایش بیکاری، افزایش اعدام‌ها، افزایش فقر، افزایش قیمت‌ها، افزایش تخریب محله ها و کوچ اجباری و نیز افزایش موارد بازداشتی در بین شهروندان مواجه هستیم.

چشم‌انداز ۲۰۳۰ یک چشم‌انداز مبهم و مه‌آلود بدون افق روشن است که هیچ گونه نقاط عطف یا نشانه‌ای برای موفقیت آن وجود ندارد.

این فعال معارض سعودی درباره وضعیت جسمانی پادشاه عربستان گفت: ملک سلمان از لحاظ جسمانی در وضعیت بدی قرار دارد و از وقایعی که در اطرافش می گذرد، آگاه نیست؛ او اکنون فقط مانند یک مرده متحرک است و هر روز به دلیل کهولت سن یا به اصطلاح آلزایمر وضعیت بیماری‌اش تشدید می‌شود.

راضی السحیمی در مورد انتقال قدرت از پادشاه به ولیعهد گفت: این امر با موانعی روبه‌روست و به نظر من ولیعهد نمی‌تواند بر آنها غلبه کند و با توجه به دیدگاه شخصی من و اطلاع از آنچه در وزارت کشور می‌گذرد، محمد بن سلمان نمی‌تواند بر کرسی قدرت بنشیند و حتی اگر موفق به آن شود، حکومت او چندماهی بیشتر دوام نخواهد داشت. او روزهای سختی پیش رو دارد و توان مقابله با آنها را نخواهد داشت به ویژه اینکه از هوش و تجربه سیاسی خوبی برخوردار نیست. 

وی افزود: او همچنان در سرخوشی جوانی به سر می‌برد واگر به حکومت برسد، این اتفاق برای اوضاع داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی فاجعه‌بار خواهد بود.

این معارض سعودی درباره حضور «عبدالعزیز بن احمد»، شاهزاده سعودی و برادرزاده ملک سلمان در سفر به امارات در کنار بن سلمان در اوج اختلافات گفت: این همراهی تنها یک پیام جعلی و غلط‌انداز به دنیاست تا چنین وانمود کند در خانواده سلطنتی انسجام و همبستگی وجود دارد اما در حقیقت همراهی شاهزاده عبدالعزیز بن احمد با ولیعهد در این سفر هیچ مفهوم خاصی ندارد. او صرفا یک تاجر است و خانواده شاهزاده عبدالعزیز بن احمد و پدرش تحت سلطه ولیعهد و در حصر خانگی هستند. بنابراین او مجبور به همراهی او شد تا نوعی پیوند ساختگی بین ولیعهد و بقیه خاندان سلطنتی در اذهان عمومی ایجاد شود.

 وی درباره تلاش بن سلمان برای بهبود روابط با واشنگتن در راستای تضمین و تحکیم سلطنت خود در آینده نزدیک گفت:  آمریکا درخواست‌ها و شروطی برای دیدار «جو بایدن» رئیس‌جمهوری این کشور با بن سلمان طی حضور در نشست سران کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در مقر این شورا در ریاض دارد که پایان ماه آینده میلادی برگزار می‌شود. از جمله این خواست‌‌ها، عادی‌سازی روابط با رژیم اشغالگر صهیونیستی، افزایش تولید نفت (عربستان ۲۰۰ میلیون بشکه نفت با قیمت نازل برای تامین کسری ذخایر استراتژیک آمریکا ارائه می‌دهد) و همکاری با آمریکا و اسرائیل در پرونده‌های پیچیده منطقه است. 

وی در پایان درباره وضعیت جسمانی ملک سلمان گفت: حال او مدام رو به وخامت است و این مرد صرفا عروسکی است که نفس می‌کشد و از آنچه در اطرافش می‌گذرد، بی خبر است.

السحیمی گفت: آینده حکومت در عربستان سعودی مبهم است و فکر می‌کنم این کشور وارد مرحله حساس و چرخش‌های خطرناکی شده است.

انتهای پیام/
بیماری ملک سلمان عبدارحمن راضی السحیمی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر