کد خبر: 120516 A

سید حسن نصرالله:

هرگونه تفاهم مانع از جنگ در منطقه می شود و رژیم اسرائیل با این مسئله مخالف است؛ اسرائیل به دنبال جنگی است که این رژیم را سالم نگه دارد؛ این رژیم می‌خواهد که آمریکایی‌ها عراق را اشغال کنند و به سوریه حمله کنند و ایران را هدف قرار دهند و نابود کنند تا اسرائیل قدرت خود را حفظ کند.

دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به مخالفت برخی کشورهای عربی منطقه با تفاهم ایران و غرب تأکید کرد که جایگزین تفاهم ایران و کشورهای دنیا، جنگ در منطقه است.

به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه خبری شبکه العالم، «سید حسن نصرالله» شامگاه چهارشنبه و در شب عاشورای حسینی شخصا با حضور در جمع عزاداران به سخنرانی پرداخت.
سید حسن نصرالله گفت: «اسرائیل امروز از تحولات در کشورهای عربی و اسلامی و درگیری‌ها و جنگ بین کشورها و درگیری های داخل همه جوامع شادمان است و از این مسأله حمایت می‌کند».
وی افزود که «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی در سخنرانی‌هایش متخصص در امور شیعیان و اهل سنت شده است؛ طرح دائمی رژیم اسرائیل در کشورهای منطقه تقسیم و تجزیه آنها به مناطق بر اساس طایفه، مذهب و یا قومیت است تا این رژیم تنها قدرت منطقه بماند و شروط خود را بر آن تحمیل کند.

سید حسن نصرالله گفت: رژیم اسرائیل به دلیل نگرانی از آینده، همواره منطقه را به سوی جنگ هدایت می‌کند و نه صلح و یا آرامش و امنیت.
دبیرکل حزب الله لبنان تاکید کرد که پس از حوادث۱۱ سپتامبر در آمریکا، اسرائیل و لابی صهیونیستی در آمریکا همه امکانات آمریکا را برای تجاوز به منطقه و اشغال آن به کار گرفت.
سید حسن نصرالله افزود که اسرائیلی‌ها(آمریکا را) با قدرت برای حمله به عراق تحریک کردند و نقشی تأثیرگذار در این موضوع داشتند؛ این رژیم همچنین از همه نفوذ خود برای حمله به سوریه استفاده کرد ولی شکست خورد.
وی ادامه داد: «نتانیاهو هنگامی که مذاکرات ایران و گروه موسوم به ۱ + ۵ را می‌بیند و متوجه می شود که فرصتی برای حل دیپلماتیک و تفاهم بین ایران و کشورهای دنیا وجود دارد، خشمگین می‌شود.»

دبیرکل حزب الله لبنان گفت: «هرگونه تفاهم مانع از جنگ در منطقه می شود و رژیم اسرائیل با این مسئله مخالف است؛ اسرائیل به دنبال جنگی است که این رژیم را سالم نگه دارد؛ این رژیم می‌خواهد که آمریکایی‌ها عراق را اشغال کنند و به سوریه حمله کنند و ایران را هدف قرار دهند و نابود کنند تا اسرائیل قدرت خود را حفظ کند.»
سید حسن نصرالله ادامه داد: «آمریکا گفت که جایگزین راه حل سیاسی جنگ است، ولی مردم آمریکا جنگ نمی‌خواهند.»

وی با بیان اینکه رژیم صهیونیستی در منطقه فقط به دنبال جنگ، ویرانی، تجزیه و فتنه انگیزی است، تاکید کرد که متأسفانه برخی کشورهای عربی از این گزینه‌های مرگبار اسرائیل حمایت می‌کنند و مانند این رژیم راه حل سیاسی در سوریه را نمی‌پذیرند و به شدت با هرگونه تفاهم بین ایران و کشورهای دنیا مخالفت می‌کنند.

وی ادامه داد: «این کشورها همچنین مخالف تفاهم هستند اما باید دید جایگزین تفاهم چیست.»
سید حسن نصرالله خطاب به کشورهای عربی منطقه خلیج فارس گفت: جایگزین تفاهم ایران و کشورهای دنیا جنگ در منطقه است ولی این جنگ به کجا کشیده خواهد شد؟ اسرائیلی‌ها به خوبی می‌دانند که می‌توانند جنگی را آغاز کنند ولی در محدود کردن آن در یک منطقه ناتوان هستند.»

سید حسن نصرالله تاکید کرد که آنها به دنبال ویران کردن منطقه هستند و متأسفانه نتانیاهو سخنگوی برخی کشورهای عربی می‌شود و متأسفانه می‌شنویم که لیونی می‌گوید که این رژیم نامه‌هایی را از برخی دولتهای عربی دریافت کرده که از اسرائیل خواسته اند در موضع خود در قبال پرونده هسته‌ای ایران عقب نشینی نکند. این سخنان شرم آور نیست؟

سید حسن نصرالله ادامه داد: «چنین سخنی را در جنگ ۲۰۰۶ شنیدیم؛ درآن هنگام اسرائیلی‌ها گفتند که برخی کشورهای عربی با ما تماس می‌گیرند و می‌گویند که جنگ ضد لبنان را متوقف نکنید زیرا پیروزی مقاومت در لبنان این سران سازش‌کار را در تنگنا قرار می‌دهد. این منطق را در جریان جنگ غزه نیز شنیدیم، زیرا آنها نمی‌خواهند که مقاومت در برابر تجاوزکاری(رژیم صهیونیستی) پیروز شود.»

سید حسن نصرالله تأکید کرد: «آمریکا نه برای اسرائیل و نه برای ابزار خود در منطقه کاری انجام نمی‌دهد؛ آمریکا فقط برای خود آمریکا کار می‌کند؛ اسرائیل نیز برای آمریکا فعالیت می‌کند و دیدیم که آمریکا به خاطر منافع و نگرانی‌های خود به سوریه حمله نکرد درنتیجه آمریکا به دنبال منافع خودش است.»

دبیرکل حزب الله افزود که همه ملتهای منطقه و مردم لبنان باید بدانند، کسانی که به دنبال کشاندن منطقه به سمت جنگ هستندُ شکست خواهند خورد و به هیچ کدام از اهداف خود نخواهند رسید.

سید حسن نصرالله همچنین با تأکید بر ضرورت اتحاد و یکپارچگی لبنانی‌ها برای مقابله همه مشکلات اقتصادی و منطقه‌ای تاکید کرد: «دولت مسئول اقدام در زمینه جاسوسی اسرائیل است؛ بری(رئیس مجلس) دراین زمینه اقدام کرد و نشست‌هایی در این زمینه برگزار می‌شود؛ ما هم به عنوان مقاومت حاضریم که به مطالبات و خواسته‌های دولت در این زمینه و یا هر زمینه دیگر جامه عمل بپوشانیم؛ دولت باید به نقش خود عمل کند و اگر از ما کمک بخواهد ما آماده هستیم ولی اگر دولت نتواند کاری انجام دهد مقاومت حاضر است کارهای بسیاری را برای مقابله با جاسوسی اسرائیل انجام دهد.»
وی ادامه داد: «ولی برای مراعات فضای لبنان از دولت می‌خواهیم که مسئولیت این موضوع را بپذیرد، ولی اگر نتوانست کاری انجام دهد مقاومت از این مسئولیت شانه خالی نخواهد کرد.»

سید حسن نصرالله در ادامه گفت: «در اینجا باید به اهمیت شبکه ارتباطی مقاومت اشاره کنیم. آیا ما می‌توانیم درباره سفارت آمریکا در عوکر که لانه‌ای برای جاسوسی از همه لبنانی‌ها است اشاره کنیم؟ دستگاه ارتباطی ما کاربرد داخلی ندارد و بخشی از سلاح مقاومت برای مقابله با رژیم اسرائیل است و با توجه به پیشرفتهای فنی اسرائیل نیاز به این شبکه بیشتر می شود.»

دبیرکل حزب الله لبنان ادامه داد که سخنان کری در عربستان مبنی بر اینکه با مسئولان سعودی توافق کرده که حزب الله نتواند نقشی در آینده لبنان داشته باشد، برخی را در لبنان شادمان کرد. برخی فکر کردند که حزب الله از آن شب دیگر نخوابیده است. در واقع کری اعتراف کرد که جریان ما از ایفای نقش در آینده لبنان منع شده و دیگران حق دارند چنین کاری را انجام دهند.
وی افزود: «آنها می گویند که این جریان سیاسی که نماینده اکثریت ملت لبنان است حق تعیین آینده لبنان را ندارد. سخنان کری بی ارزش است. در سال ۲۰۰۶ میلادی آیا کل دنیا از اسرائیل در جنگ با لبنان حمایت نکرد. رایس در آن زمان گفت که شاهد تولد خاورمیانه ای جدید هستیم. چه کسی این «جنین خبیث» را که اسرائیل و آمریکا می خواستند در منطقه به وجود بیاورند، سقط کرد؟ آیا این اقدام مقاومت و شما و ارتش لبنان نبود.»

سید حسن نصرالله در ادامه گفت که آمریکایی‌ها و صهیونیستها و برخی کشورهای عربی حق ندارند بر تحولات لبنان تأثیر بگذارند، هیچ کس حق لغو یک جریان را ندارد و ما نیز به دنبال حذف دیگران نیستیم؛ معادله واقعی در لبنان آن است که شراکت، همکاری و ارتباط را به رسمیت بشناسیم.
سید حسن نصرالله تأکید کرد: «واقعیت بیانگر آن است که دو جریان در لبنان و جود دارد و هیچ گزینه‌ای غیر از همکاری برای ترسیم آینده لبنان در برابر آنها نیست؛ هیچ کس در خارج از لبنان نمی‌تواند آینده لبنان را رقم بزند.»
دبیرکل حزب الله لبنان افزود: «همه در لبنان درباره تشکیل دولت جدید اتفاق نظر دارند؛ دولت انتقالی خلأ را پر می‌کند ولی مشکلات را حل نمی‌کند؛ باید دولت جدیدی روی کار بیاید؛ اکنون پس از ۶ ماه یا یک و یا دو سال، چارچوبی که بتواند همه را مطمئن کند همان ۹-۹ - ۶ است؛ ولی چرا تا کنون تأخیر صورت گرفته؟ زیرا تصمیمی منطقه‌ای توسط عربستان برای جریان ۱۴ مارس برای تشکیل نشدن دولت اتخاذ شده و طبیعتا به دنبال آن است که دولت بدون حضور جریان دیگر تشکیل شود درحالیکه آنها نمی‌توانند چنین کاری انجام دهند.»
سید حسن نصرالله ادامه داد: «برخی مانع از تشکیل دولت می‌شوند زیرا در انتظار تحولاتی در اوضاع لبنان هستند؛ آنها منتظر هستند که طی چند هفته اوضاع میدانی در سوریه و حلب و غوطه شرقی و غربه تغییر کند؛ ولی این هفته‌ها نشان داد که امور خلاف توقعات آنها پیش می رود بنابراین اگر کسی در لبنان یا منطقه برای تشکیل دولت لبنان منتظر پیروزی در سوریه بود به او می گویم که در سوریه پیروز نخواهی شد.»

دبیرکل حزب الله لبنان گفت: «اکنون به آنها گفته شده که مذاکراتی درباره برنامه هسته‌ای ایران درجریان است و نتیجه این مذاکرات آن است که موضوع حزب الله به پایان برسد، و با حزب الله دولت تشکیل ندهید – آیا آنها مثلا توقع دارند که نتیجه مذاکرات بین المللی ایران آن شود که این کشور بگوید از مقاومت دست بردارید و کشور را به جریان دیگر تحویل دهید؟ اینها توهم است و هیچگاه تحقق نخواهد یافت. نتیجه و مسیر مذاکرات پرونده هسته‌ای ایران توافق باشد یا اختلاف و حتی اگر خدای نکرده به سمت جنگ کشیده شود، همگان باید درباره این مسأله نگران باشد؛ ولی طرف دیگر نیز باید بیشتر از ما نگران شود.»

سید حسن نصرالله تاکید کرد که اگر تفاهم هسته‌ای بین ایران و جهان صورت بگیرد، تیم ما از نظر منطقه‌ای و بین‌المللی قوی تر خواهد شد.
دبیرکل حزب الله لبنان گفت: «ما نگران هم پیمان خود نیستیم؛ ما ۲ هم پیمان اصلی و اساسی داشته و داریم - ایران و سوریه -، آیا شده است که ما یک بار هم پیمان خود را بفروشیم و یا به آن از پشت خنجر بزنیم؟ ما به روابط با همپیمانمان اطمینان داریم؛ اما می‌خواهید که بشماریم هم پیمانان شما چند بار از شما دست کشیدند و شما را در راه تنها گذاشتند؟ بنابراین منتظر(تحولات) سوریه و پرونده هسته‌ای نباشید. باید دست به کار شویم زیرا هر روز که سپری می‌شود آن روز از زندگی لبنانی‌ها تلف شده است. لبنانی‌ها باید مسئولیت پذیر باشند و منتظر تحولات منطقه‌ای و بین المللی نباشند و کار خود را انجام دهند.»

سید حسن نصرالله با تأکید بر برگزاری پرشور و گسترده عاشورای حسینی، به بسیج شدن نیروهای امنیتی و مقاومت برای تامین امنیت عزاداران اشاره کرده و تاکید کرد که عزاداری عاشورای حسینی(ع) امسال در شرایط متفاوتی برگزار می شود.»

وی گفت: در روز عاشورا هیچ خطر یا انفجار یا خودروی بمبگذاری شده ای نخواهد توانست بین ما و حسین(ع) ما جدایی بیاندازد. در این روز شاهد حضور گسترده عزاداران در مراسم عزاداری اباعبدالله الحسین(ع) واباالفضل العباس(ع) در سراسر لبنان خواهیم بود.»

ایران برنامه هسته ای ایران جاسوسی جنگ سوریه عاشورا عراق فتنه نخست وزیر رژیم صهیونیستی ملت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر