کد خبر: 117234 A

توسط آلمان و برزیل صورت گرفت؛

در پیش‌نویس قطعنامه‌ای که آلمان و برزیل به سازمان ملل متحد ارائه کرده‌اند، به کشور خاصی اشاره نشده است اما برخی دیپلمات‌ها اعلام کرده‌اند که منظور این دو کشور به وضوح ایالات متحده آمریکا است.

آلمان و برزیل طی پیش‌نویس قطعنامه‌ای که به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه شد، خواستار احترام کشورها به حریم خصوصی افراد در عصر دیجیتال از جمله پایان نظارت الکترونیکی افراطی، جمع آوری داده‌ها و سایر فعالیت‌های جاسوسی شدند.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، در پیش‌نویس قطعنامه‌ای که آلمان و برزیل به سازمان ملل متحد ارائه کرده‌اند و قرار است در نشست حقوق بشر مجمع عمومی مورد بررسی قرار گیرد، به کشور خاصی اشاره نشده است اما برخی دیپلمات‌ها اعلام کرده‌اند که منظور این دو کشور به وضوح ایالات متحده آمریکا است که اخیرا به دنبال افشای برنامه‌های جاسوسی و شنود توسط «ادوارد اسنودن» افشارگر اطلاعات محرمانه آمریکا به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است.

این پیش‌نویس از ۱۹۳ کشور عضو در سازمان ملل متحد می‌خواهد که نگرانی عمیق خود را از نقض احتمالی حقوق بشر در اثر شنود ارتباطات دیجیتالی اعلام کنند.

از جمله موارد فهرست شده در قطعنامه پیشنهادی می‌توان به شنود برون مرزی ارتباطات و گردآوری اطلاعات شخصی شهروندان اشاره کرد.

قطعنامه‌های مجمع عمومی سازمان ملل متحد فاقد ضمانت اجرایی هستند ولی از لحاظ سیاسی واخلاقی اهمیت دارند.

درخواست آلمان و برزیل در حالی مطرح می شود که گزارش‌هایی درباره شنود مکالمات رهبران این دو کشور توسط سازمان‌های جاسوسی آمریکا منتشر شده است.

در پی متهم شدن آمریکا به شنود تلفن همراه شخصی «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان، دولت این کشور برای گفت‌وگو با ادوارد اسنودن ابراز علاقه کرده است.

اسنودن نیز در گفت و گو با یک نماینده پارلمان آلمان از آمادگی خود برای ارائه گزارشی به دولت این کشور خبر داده است.

«جان کری» وزیر خارجه آمریکا اعلام کرده است که سازمان امنیت ملی این کشور در برخی موارد زیاده‌روی کرده است.

کری گفت به همراه «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری آمریکا تلاش خواهد کرد تا مانع از رفتار نابه جای این سازمان در آینده شود.

آلمان ایالات متحده آمریکا باراک اوباما برزیل تلفن همراه جاسوسی حریم خصوصی سازمان ملل متحد مجمع عمومی سازمان ملل وزیر خارجه آمریکا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر