کد خبر: 106894 A

در این تیراندازی، نیروهای ارتشی که در اطراف این مرکز خرید مستقر هستند هدف تیراندازی قرار گرفته‌اند و به نظر می‌رسد شلیک از جایی در اطراف مرکز خرید یا از نقطه مناسبی در داخل آن انجام شده باشد.

از داخل مرکز خرید وستگیت در نایروبی پایتخت کنیا صدای انفجار و تیراندازی شنیده شده است.
به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی، گزارش‌ها حاکی از ۱۵ دقیقه تیراندازی شدید در داخل مرکز خرید است که به تدریج فروکش کرد.
در این تیراندازی، نیروهای ارتشی که در اطراف این مرکز خرید مستقر هستند هدف تیراندازی قرار گرفته‌اند و به نظر می‌رسد شلیک از جایی در اطراف مرکز خرید یا از نقطه مناسبی در داخل آن انجام شده باشد.
ارتش کنیا تا کنون کنترل بیشتر این مرکز خرید را در دست گرفته و مردان مسلح «الشباب» در یک سوپر مارکت جمع شده و سنگر گرفته‌اند.
به گفته یک مقام امنیتی کنیا ارتش در حال اجرای عملیاتی برای نجات گروگان‌ها و دستگیری افراد گروه الشباب است.
گفته می‌شود ۱۰ تا ۱۵ تن از اعضای گروه افراطی الشباب هنوز در مرکز خرید وستگیت نایروبی هستند و ۱۰ تن را در گروگان دارند. به نظر می‌رسد تعدادی از مردم هم در گوشه و کنار این مرکز خرید مخفی شده باشند.
ارتش کنیا چند ساعت پیش در توئی‌تر اعلام کرده بود که تمام قوا را به کار گرفته تا موضوع به سرعت پایان پیدا کند.
به گفته شاهدان در ساعت‌های اولیه بامداد آرامشی غیر طبیعی در این مرکز خرید حکم‌فرما بوده است؛ با وجود اینکه ارتش وعده داده بود هر چه سریع‌تر این ماجرا به سرانجام برساند.
به گفته سرهنگ «سایروس اوگونا» سخنگوی ارتش کنیا بیشتر گروگان‌ها آزاد شده‌اند و فقط تعدادی کمی هنوز در اسارت مردان مسلح هستند.
سرهنگ اوگونا گفت که ممکن است با در دست گرفت کنترل کامل این مرکز خرید اجساد بیشتری پیدا شود. تاکنون ۶۸ تن کشته شده‌اند و تعداد مجروحان حداقل ۱۷۵ تن گزارش شده است.
بیش از هزار تن هم از این مرکز خرید به سلامت بیرون آورده شدند. این گروگانگیری اکنون وارد سومین روز خود شده و گروگانگیر‌ها که اعضای گروه الشباب هستند که مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است.
این گروه متشکل از شبه نظامیان افراط‌گرای سومالی است که با پیوستن به القاعده به سازمان یافته‌ترین و بزرگ‌ترین متحد آن در شرق قاره آفریقا تبدیل شده است.

القاعده بی بی سی پایتخت تیراندازی سلامت سومالی مردان خرید گروگان کنیا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر