خبرگزاری کار ایران

عقب‌نشینی هند و چین از منطقه مرزی مورد مناقشه

asdasd
کد خبر : ۱۰۴۲۲۰۶

هند و چین در یک بیانیه مشترک از عقب‌نشینی نیروهای خود از بخشی از منطقه مرزی مورد مناقشه در هیمالیا خبر داده‌اند.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی، هند و چین در یک بیانیه مشترک از عقب‌نشینی نیروهای خود از بخشی از منطقه مرزی مورد مناقشه در هیمالیا خبر داده‌اند.

بر اساس این بیانیه، نیروهای دو طرف روز شنبه (۲۰ فوریه) روند عقب‌نشینی از دریاچه «پانگونگ تسو» را به پایان رساندند.

چین و هند روز یکشنبه اعلام کردند که برای کاهش تنش در سایر نقاط تلاش خواهند کرد. در تاریخ ۱۱ فوریه سال جاری، مقام‌های چین و هند قصد خود برای عقب‌نشینی از این دریاچه را اعلام کرده بودند.

در ماه ژوئن سال ۲۰۲۰ میلادی درگیری نظامی در منطقه مرزی مورد مناقشه به کشته شدن ۲۴ سرباز هندی و چینی منجر شد.

در بیانیه وزرای دفاع دو کشور آمده است: «دو طرف به طور مثبت ارزیابی کامل تکمیل انفصال نیروهای خط مقدم در منطقه دریاچه پانگونگ را بررسی و خاطر نشان کردند که این یک گام مهم به جلو بود که زمینه مطلوبی را برای حل مشکلات باقی مانده در امتداد خط کنترل واقعی در بخش غربی فراهم کرد».

در ادامه آمده است که سایر مناطق مرزی همچنان متشنج باقی مانده است و گفت‌وگوها ادامه خواهد یافت. دو طرف توافق کردند که از اجماع مهم رهبران کشورهای خود پیروی کنند، به تماس ها و گفت‌وگوها ادامه دهند، اوضاع را تثبیت و کنترل کنند، برای حل و فصل قابل قبول سایر مسائل باقی مانده به روش ثابت و منظم تلاش کنند.

چین و هند ۳۴۴۰ کیلومتر مرز مشترک دارند و در مناطقی دچار اختلافات ارضی هستند.

ارتش‌های دوطرف که از بزرگ‌ترین نیروهای نظامی جهان هستند تا کنون بارها در این مناطق با هم رو در رو شده‌اند.

 

 

انتهای پیام/
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز