کد خبر: 353017 A

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه پارس

ایلنا: مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس گفت: هزار هکتار زمین در پارس جنوبی آماده واگذاری به بخش خصوصی است.

به گزارش ایلنا، مهدی یوسفی با اشاره به آمادگی این سازمان در دوران پساتحریم گفت: در گام نخست ما توانستیم دروازه های گمرکی در محدوده سایت مجتمع‌های پتروشیمی که پیش از این ٣٨ عدد بود به یک دروازه کاهش دهیم و همین روند در محدوده فازهای پالایشگاهی نیز در حال طی مراحل نهایی است که کاهش بروکراسی سنگین اداری و تسهیل در جابجایی کالا در محدوده منطقه را می توان از نتایج مهم این طرح برشمرد.

وی اضافه کرد: با توافق هسته ای میان ایران و ۵+۱ و بهره برداری از فازهای پارس جنوبی، قطعا صادرات کالاهای نفتی و غیر نفتی از گمرک منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس به خارج از کشور به عنوان گمرک شماره یک کشور افزایش خواهد داشت.

یوسفی تصریح کرد: در همین راستا جلسات متعددی با مسئولان ستاد قاچاق کالا و ارز برای تسریع در صادرات کالا برگزار و مقرر شد نمونه‌گیری از محصولات توسط نمایندگان استاندارد در مخازن انجام شود و پس از آن نیز گمرک پس از اظهار شرکت‌ها و واحدهای تولیدی به نمونه برداری از آن اقدام خواهد کرد.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، شبانه روزی کردن کار ترخیص کالا در گمرکات این منطقه را از دیگر اقدامات این سازمان در شرایط لغو تحریم ها عنوان کرد و گفت: شرایط برای حضور موثر سرمایه گذاران بخش خصوصی در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس فراهم است و قطعا در صورت دریافت طرح‌های سرمایه‌گذاری توسط سرمایه گذاران بخش خصوصی این سازمان متعهد است در کوتاه‌ترین زمان ممکن به آن پاسخ دهد.

یوسفی با بیان اینکه ظرفیت های بسیاری برای سرمایه‌گذاری در حوزه پتروشیمی و صنایع پایین‌دستی در پارس جنوبی  وجود دارد گفت: ۲۷ طرح پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس است که تا به امروز فقط ۱۴ طرح از آن تعداد به مرحله بهره برداری رسیده‌اند؛ بنابراین فرصت‌های زیادی برای سرمایه گذاران ایراتی و خارجی برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های پتروشیمی، صنایع پایین دستی و میان دستی در منطقه وجود دارد.

مدیر عامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس با تاکید بر اینکه مسئولیت جذب سرمایه در صنایع بالادستی با وزارت نفت است گفت: خوشبختانه با بهره برداری از فازهای جدید پارس جنوبی مشکل کمبود خوراک مجتمع های پتروشیمی مرتفع شده است و در سال جاری حدود یک میلیون تن اتان به تولیدات منطقه اضافه شده است که این میزان در سال آینده نیز افزایش خواهد یافت.

مهدی یوسفی مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر