کد خبر: 379695 A

هفته گذشته؛

ایلنا: معاملات هفته گذشته فرابورس ایران نشان می دهد، تعداد پنج هزار و چهار نفر با استفاده از226 هزار و 893 برگ اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن وارد فرایند دریافت تسهیلات از بانک مسکن شدند.

به گزارش ایلنا به نقل از شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سمات) حجم معامله های حق تقدم تسهیلات مسکن در هفته منتهی به 21 خرداد ماه جاری، 241هزار و 825 برگ و ارزش معاملات این اوراق بالغ بر203 میلیارد ریال بود.

همچنین معامله حق تقدم تسهیلات مسکن از سال 89 در شرکت فرابورس ایران آغاز شده است که اکنون بیش از 20 نماد حق تقدم تسهیلات مسکن در این شرکت دادو ستد می شود.

براساس بخشنامه بانک مسکن، نرخ سود تسهیلات خرید خانه، فروش اقساطی و جعاله تعمیر مسکن از 18.5به 17 درصد کاهش یافته و نرخ سود تسهیلات مشارکتی نیز 21 درصد تعیین شده است.

براساس اطلاعیه فرابورس، سقف تسهیلات خرید و ساخت مسکن از محل اوراق گواهی حق‌تقدم استفاده از تسهیلات مسکن برای زوج هایی که تاریخ عقد آنها از اول فروردین‌ 85 و بعد از آن باشد (مشروط به استفاده نکردن از تسهیلات طرح 92) از 500 میلیون ریال به سقف‌های جدید افزایش پیدا کرده است.

بر این اساس، سقف تسهیلات برای هر پلاک ثبتی در تهران یک هزار میلیارد ریال و در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر مبلغ 800 میلیون ریال است که در این صورت اوراق مورد نیاز برای تهران 200 برگه و برای شهر‌های بالای 200 هزار نفر 160 برگه و برای سایر مناطق شهری که 600 میلیون ریال برای هر پلاک ثبتی است، 120برگه خواهد بود.

سقف فردی تسهیلات خرید و ساخت مسکن از محل گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن در تهران 600 میلیون ریال و در مراکز استان‌های بالای 200 هزار نفر مبلغ 500 میلیون ریال است که تعداد اوراق مورد نیاز در تهران 120 برگه و در مراکز استان‌ها 100 برگه است.

استفاده از سقف‌ تسهیلاتی مزبور از محل گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن صادرشده و از نمادهای « آبان 94» و بعد از آن امکان پذیر است.

پرداخت تسهیلات از محل اوراق گواهی حق‌تقدم استفاده از تسهیلات مسکن صادر شده در نمادهای مهر 94 و قبل از آن صرفا تا سقف‌ های تسهیلات قبلی (500 میلیون ریال برای زوجین و 350 میلیون برای سایر اشخاص) امکان پذیر خواهد شد.

متقاضیان می‌توانند از طریق خرید اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن به تعداد مورد نیاز در نمادهای آبان 94 به بعد، خرید اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن قبلی در نمادهای مهر 94 و قبل از آن تا سقف‌های تسهیلات قبلی 350 میلیون ریال برای هر یک از زوجین، خرید مابه‌التفاوت از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن جدید در نمادهای « آبان 94»‌ و بعد از آن و همچنین پرداخت دو فقره تسهیلات برای خرید یک واحد مسکونی توسط زوجین مستلزم خرید 6 دانگ یک دستگاه واحد مسکونی از سوی زوجین است که از این مزایا بهره‌مند شوند.

 

 

 

ایران سرمایه مسکن نرخ سود سپرده گذاری مرکزی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر