کد خبر: 379556 A

گزارش هفتگی بررسی بازارها منتشر شد:

ایلنا: در میان شرکت­ ها در هفته گذشته، "ماشین­ سازی اراک" با 19.7 درصد مثبت و "صنایع کاغذسازی کاوه" با 14.6درصد منفی، به ترتیب بیشترین و کمترین بازدهی را داشته­ اند.

به گزارش ایلنا و بر اساس گزارش هفتگی بررسی بازارها که به بررسی عملکرد بورس تهران، فرابورس ایران، 17 بورس معتبر خارجی، قیمت ارز و سکه، قیمت جهانی فلزات اساسی و نفت پرداخته، در هفته منتهی به نوزدهم خردادماه سال 1395 صنعت "ساخت محصولات فلزی" با بازدهی 12.8درصد مثبت، در صدر صنایع بورسی قرار گرفت. در مدت مشابه صنعت "محصولات چوبی" با افت 10.6 درصدی، بیشترین افت را تجربه کرد. در میان شرکت­ ها در هفته گذشته، "ماشین­ سازی اراک" با 19.7 درصد مثبت و "صنایع کاغذسازی کاوه" با 14.6درصد منفی، به ترتیب بیشترین و کمترین بازدهی را داشته­ اند.

بر این اساس از ابتدای سال 1395 تا پایان نوزدهم خرداد ماه، شاخص کل (ارزش وزنی) بورس اوراق بهادار تهران 5.4 درصد و شاخص قیمت (ارزش وزنی) 9.4 درصد کاهش داشته است. این در حالی است که شاخص کل (هم وزن) 3.3 درصد و شاخص قیمت (هم ­وزن) 0.5 درصد افزایش داشته است. اختلاف بازدهی بین شاخص ارزش وزنی و شاخص هم وزن حاکی از عملکرد بهتر شرکت­های متوسط و کوچکتر در مقایسه با شرکت­ های بزرگ بورس اوراق بهادار تهران است. در این مدت شاخص فرابورس ایران 0.3 درصد، قیمت سکه بهار آزادی 0.8 درصد، قیمت دلار مبادله­ ای 0.8 درصد و قیمت یورو مبادله ­ای 3.2 درصد رشد داشته است.

مطابق گزارش یادشده که توسط مدیریت تحقیق و توسعه بورس تهران منتشر شده است، در هفته گذشته، حجم و ارزش معاملات (با احتساب یک روز کاری کمتر) نسبت به هفته قبل به ترتیب 22 و 19 درصد کاهش پیدا کرد و صنعت "خودرو و ساخت قطعات" به تنهایی 36 درصد از حجم معاملات هفتگی را به خود اختصاص دادند. بعد از این صنعت، صنعت "بانک­ها و موسسات اعتباری" با 10 درصد حجم معاملات هفتگی، در رتبه دوم قرار گرفت.

مطابق این گزارش در هفته گذشته، قیمت تمامی صندوق ­های سرمایه ­گذاری قابل معامله در بورس اوراق بهادار تهران کاهش پیدا کرده است و در این میان صندوق سپهر اندیشه نوین با 0.4درصد افت، کمترین کاهش قیمت را از آن خود کرده است. در مدت مشابه در میان این نهادهای مالی از نظر تغییرات ارزش خالص دارایی (NAV)، صندوق پاداش سهامداری توسعه بدون تغییر بوده و ارزش خالص دارایی­ های سایر صندوق­ ها با کاهش همراه بوده است.

بر اساس گزارش یاد شده و در میان شاخص بورس ­های معتبر جهانی نیز از ابتدای سال تا کنون، شاخص بورس بمبئی (BSE30) با رشد 9.5 درصدی، بیشترین بازدهی و شاخص بورس تهران (TEDPIX) با افت 5.4 درصدی، کمترین بازدهی را به خود اختصاص داده­اند.

در 30 روز منتهی به نوزدهم خردادماه سال 1395 و در بازارهای جهانی، قیمت فلزات اساسی با نوسان همراه بوده و در این میان قیمت شمش فولاد در بورس لندن با رشد قابل توجه 75 درصدی، بیشترین افزایش قیمت و مس با 2.7 درصد افت، بیشترین کاهش قیمت را داشته است. مطابق گزارش یاد شده از ابتدای سال تا پایان نوزدهم خرداد ماه سال جاری، قیمت انواع نفت با افزایش قیمت همراه بوده است و قیمت نفت وست تگزاس، برنت و اپک به ترتیب 33، 30 و 39 درصد افزایش پیدا کرده است.

برای دریافت اصل گزارش اینجا را کلیک کنید.

 

دلار صنعت نفت شاخص کل شمش فولاد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر