سرخط خبرها:
کد خبر: 236343 A

یک کارگزار بورس کالا در گفت و گو با ایلنا:

در حال حاضر با کاهش نرخ نفت تاثیر آن را در بازار می‌بینیم و عرضه کنندگان به سمت بازار داخل روی آورده اند و عرضه های خود را شدت داده و با تناژ بالا انجام می دهند.

قیمت جهانی نفت به شدت کاهش پیدا کرده و با توجه به همبستگی که بین محصولات پلیمری و پتروشیمی وجود دارد بازار انتظار کاهش سود شرکت‌های پتروشیمی را می کشد.

محمد میری، کارگزار بورس کالا در گفتگو با خبرنگار ایلنا در خصوص کاهش بهای نفت و تاثیر آن بر شرکت های پتروشیمی اظهار داشت: با توجه به اینکه محصولات پتروشیمی به سه دسته تقسیم بندی می شوند(فرآورده‌های نفتی مانند بنزین گازوئیل نفت کوره)، محصولات شیمیایی و مواد پلیمری، هر گونه نوسان در نرخ نفت می‌تواند بر روی نرخ نهایی این محصولات تاثیرگذار باشد.

میری تصریح کرد: هر چند محصولات شیمیایی همبستگی بیشتری با بهای نفت دارند اما یکسری از محصولات پلیمری دارای همبستگی کمتری هستند.

عرضه و تقاضا فاکتور اصلی در نرخ هاست

وی ادامه داد: فاکتور اصلی در بهای نهایی این محصولات عرضه و تقاضای آنهاست. هر چند فاکتورهای دیگری نظیر کاهش و افزایش قیمت ها شرایط و پیچیدگی تولید و میزان عرضه‌کنندگان در سطح جهان نیز بر قیمت ها تاثیرگذار است.

میری خاطر نشان کرد: در حال حاضر با کاهش نرخ نفت تاثیر آن را در بازار می‌بینیم و عرضه کنندگان به سمت بازار داخل روی آورده اند و عرضه های خود را شدت داده و با تناژ بالا انجام می دهند.

معاملات رونقی ندارد

وی گفت: به نظر می‌رسد خریداران همچنان در انتظار بازار پایه هستند اما معاملات رونقی ندارد و قیمت پایه در بورس کالا نیز تعدیل نشده و جو انتظار وجود دارد.

این کارگزار بورس افزود: هفته گذشته که هفته اول دی ماه بود ماده سبک فیلم پتروشیمی بندر امام کاهش محسوسی داشت و در هر کیلوگرم ۱۵۰ تومان قیمت ها را پایین آورد و معاملات نشان داد که اگر قیمت های پایه همگام با قیمت های جهانی پیش رود رونق به بورس برمی گردد.

بهای نفت به کف رسیده است

وی گفت: اما مهمترین موضوع در حال حاضر نرخ دلار است که هم در بورس اوراق بهادار و هم در بورس کالا همه را سردرگم کرده و با توجه به اینکه قیمت نفت به کف آن رسیده وضعیت آینده چندان مشخص نیست. اخیرا کف قیمتی نفت ۴۰ دلار از سوی بلومبرگ تعیین شده و خرید سهام پتروشیمی ها نیز کاسته شده است.

بورس کالا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر