کد خبر: 151982 A

یک کارشناس بورس کالا؛

تقاضای فولاد در بازار داخلی طی ماههای گذشته به یک پنجم رسیده است و علت اصلی نوسانات چند روز گذشته پیش بینی چشم انداز سال بعد است. ضمن آنکه از زمان آزاد سازی صادرات آمار دقیقی از میزان صادرات فولاد در دست نیست.

یک کارشناس بورس کالا گفت: آمار دقیقی از صادرات فولاد از زمان آزاد سازی موجود نیست.

ابوذر مشایخی، کارشناس بورس کالا در گفتگو با خبرنگار ایلنا در خصوص علت اصلی کاهش معاملات محصولات فولادی و مس در بورس کالا اظهار داشت: با توجه به کاهش موجودی در انبارها وقرار گرفتن در ایام پایانی سال و وضعیت مبهم نرخ حاملهای انرژی و سیاستهای دولت در پروژه های عمرانی و اینکه طی ۵ الی ۶ ماه گذشته رکود نسبی در بازار فولاد به وجود آمد این موضوعات باعثشدعرضه فولاد محدود شود.

وی تصریح کرد: البته عمده ترین دلیل آن علاوه بر کاهش تولیدات، رقابت با محصولات وارداتی است و اینکه وضعیت بودجه و سیاستهای انقباضی مالی پولی دولت و نیز وضعیت ساخت مسکن و اولویت بندی پروژه های عمرانی که رقم به ارزش ۴۰هزار میلیارد تومان برای آنها در نظر گرفته شده مشخص نیست.

مشایخی با بیان اینکه واردات فولاد با ارز مبادله ای هنوز هم توجیه اقتصادی ندارد گفت: تقاضای فولاد در بازار طی ماههای گذشته به یک پنجم رسیده است و علت اصلی نوسانات چند روز گذشته پیش بینی چشم انداز سال بعد است.

این کارشناس بورس کالا تصریح کرد: زمانی که ساخت و سازها و عرضه مسکن کاهش یابد پول کمتری وارد این صنعت می‌شود و مصرف فولاد نیز کاسته خواهد شد که در این شرایط صادرات فولاد رشد پیدا می‌کند اما باید دید آیاشرکتهای فولادی داخل توان رقابت با کشورهای منطقه‌ای را دارند یا خیر؟

وی خاطر نشان کرد: در این بین هیچ آمار درستی از میزان صادرات فولاد از زمانی که آزاد شده در دست نیست! که آیا بازار ایران توانسته با بازار فولاد چین و ترکیه رقابت کند یا خیرهر چند ممکن است تولیدات ورق در فولاد مبارکه قابل رقابت باشد اما آیا بقیه محصولات نیز این رقابت پذیری را در بازارهای جهانی دارند.

مشایخی در خاتمه گفت: قیمت محصولا ذوب آهن در سال آینده افزایشی نخواهد بود زیرا تقاضایی در بازار شکل نگرفته و تا زمانی که پروژه های عمرانی راه نیفتد برای فولاد نیز تقاضایی نخواهد بود و نباید انتظار افزایش و یا کاهش نرخ در این محصولات را داشته باشیم.

آمار دقیقی از صادرات فولاد در دست نیست
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر