خبرگزاری کار ایران

سولماز صدقی بانویی موفق در حوزه کارگردانی و معماری

asdasd
کد خبر : ۹۴۳۲۷۰

این روزها که بیش از هر زمان دیگر بازار رقابت در عرصه هنر سینما و تلوزیون داغ است، رسیدن به موفقیت کار ساده ای نیست. خصوصا اگر زن باشید و نشان دادن مشکلات و مسائل اجتماعی در مورد کودکان، تمام ذهن تان را درگیر کرده و به دنبال راهی هستید که آن ها را به نمایش درآورده و درمعرض دیدگان سایرین قرار دهید. اما سوال این است که آیا سختی‌ها و چالش‌ها می‌تواند جلوی چنین موفقیت را بگیرید؟ زنان تا چه اندازه توانسته‌اند توانایی‌های خود را در عرصه هنر و سینما اثبات کنند؟

سولماز صدقی فارغ التحصیل رشته معماری است. وی پس از فعالیت هایی که در این حوزه داشته و تالیف چند کتاب مختلف قدم در صحنه ی هنر و تصویر گذاشته و چند سالی است که به ساخت فیلم های مستند مشغول است. اگر به کارنامه او نگاهی دقیق تر بیاندازید متوجه خواهید شد که در انجام کارهای خود تا چه اندازه حساس و دقیق است و بیان آن چه دغدغه ذهنی اوست تا چه اندازه برایش اهمیت داشته و دارد. اما سولماز صدقی؛ این فیلمساز و معمار جوان کیست و چطور توانسته خود را در هر دو عرصه معماری و تصویر به سایرین نشان دهد؟

سولماز صدقی کیست؟

بانو سولماز صدقی زاده تبریز است و پس از این که تحصیلات خود را در مقطع دبیرستان به پایان رسانده راهی تهران شده و این شهر را برای ادامه زندگی و تحصیل انتخاب کرده. ایشان برای ورود به دانشگاه رشته معماری را برگزیده و پس از فارغ التحصیل شدن از این رشته فعالیت خود را در این زمینه شروع کرد و توانست کتاب "موفقیت در دکوراسیون داخلی" را نوشته و منتشر کند.

سرکار خانم صدقی در مصاحبه هایش از نحوه ورود به عرصه سینما و تلوزیون این طور می گوید که با تشویق دوستان سینمایی اش وارد این عرصه شده. او پس از فعالیت در رشته معماری و تالیف کتاب به عنوان طراح صحنه در سینما مشغول به فعالیت شد. وی کار خود را به طور حرفه ای در سینما با فیلم شیفت شب در سال 1393 آغاز کرد و همین آغاز موجب شد تا مهارت و سلیقه او به خوبی دیده شود و مورد توجه اهالی سینما قرار گیرد.

بانو صدقی پس از مدتی تصمیم به ادامه تحصیل در رشته کارگردانی گرفت. همچنین لازم به ذکر است از آن جایی که وی فرد اهل علم و پژوهش است، در زمینه تالیف و نوشتن کتاب نیز فرد فعالی است و از جمله کتاب هایی که وی به رشته تحریر درآورده است ، می توان به کتاب مقدس رنگ و طرح ، پردیس دریایی و معماری بیونیک و موفقیت های دکوراسیون داخلی اشاره کرد.

سولماز صدقی بانویی موفق در حوزه کارگردانی و معماری

از دیگر فعالیت های وی می توان به مشاور هنری در انجمن دوستی ایران و سایر ملل اشاره کرد. سولماز صدقی با ساخت مستند" فرشته ای در خانه من" کار خود را به عنوان مستندساز آغاز کرد. مستندی موفق ساخت و تولید آن منجر به دریافت جایزه از جشنواره بین المللی فیلم پرواز و کاندید جشنواره سلامت، جشنواره اوکراین و جشنواره پروین اعتصامی نیز شد.

"فرشته ای در خانه من" یک مستند فوق العاده تاثیرگذار است که بازیگران مطرح سینما نیز در ساخت این فیلم حضور داشتند. موضوع فیلم در مورد سها، دختر سرکار خانم لادن طباطبایی، بازیگر شناخته شده سینما و تلوزیون است، که دچار اختلال عصبی به نام "اوتیسم" است و همین امر موجب شده که ایشان به همراه دخترشان مهاجرت کرده و از حرفه خود دست بکشند تا به نحو احسن به مراقبت از دخترشان بپردازند.

سولماز صدقی در این فیلم به مشکلات پیرامون کودکان دارای این اختلال پرداخته است زیرا متاسفانه در مورد اوتیسم اطلاعات زیادی در دسترس نیست، به خصوص در مورد مشکلات و مسائل کودکان مبتلا به این اختلال، به اندازه سایر اختلالات عصبی اطلاع رسانی درست و دقیقی وجود ندارد، به همین خاطر افرادی که فرزندان شان به اوتیسم دچار می شوند به درستی نمی دانند که چطور باید با کودکان خوب رفتار کنند تا بهترین مراقبت از آن ها انجام شود.

خانم سولماز صدقی، مستند ساز خوش ذوق و علاقمند به مسائل و مشکلات کودکان دارای بیماری های خاص و همچنین کودکان کار، این مستند را ظرف مدت شش ماه تهیه کرد و در این مدت به دلیل محدودیت هایی که پدر سها برای ساخت این مستند از دخترش مطرح کرد، سبب شد بیشتر از زمان بندی که برای تهیه آن در نظر گرفته شده بود طول بکشد. با این حال در نهایت این فیلم مورد توجه قرار گرفت و وی نشان داد که علاوه بر معماری در کارگردانی نیز فرد ماهری است و هنر بخشی از اوست که در زمینه های مختلف هنری خودش را نشان به خوبی نشان می دهد.

سولماز صدقی بانویی موفق در حوزه کارگردانی و معماری

وی در مصاحبه هایی که داشته علاقه زیاد به کودکان و مسائل و مشکلات آنها را دلیل روی آوردن به ساخت مستند درباره مشکلات آن ها عنوان می کند، مشکلات و مسائلی که شاید از دید بسیاری از افراد نادیده گرفته می شود.

جزئیات و دقت در به نمایش گذاشتن موضوعات کودکان اثبات همین ادعای اوست و نشان می دهد که تا چه اندازه با دیدی دقیق کودکان را نگاه می کند و تا چه اندازه به آن ها علاقمند است. وی اعتقاد دارد که کودکان جز گروهی از افراد جامعه هستند که آسیب بیشتری می بینند و در واقع قربانیان سوء تفاهم ها هستند. دومین مستند او با نام " یغمای کودکی" با همراهی انجمن حمایت از حقوق کودکان ساخته شده است و مستندی اجتماعی است که به موضوع کودکان کار می پردازد.

همان طور که مستحضر هستید، ساخت چنین مستندهایی نیاز به پژوهش و تحقیق بسیاری دارد و خوشبختامه سرکار خانم صدقی توانسته به خوبی ازپس این کار بربیاید. در ساخت این مستند در مورد مسائل روانشناسی و حقوقی مربوط به کودکان مشاوره گرفته شده است که باز هم نشان می دهد ایشان تا چه اندازه نسبت به آثار هنری خود احساس تعهد کرده و تمام تلاش خود را برای ارائه یک مستند واقعی برای نشان دادن مسائل مربوط به کودکان می کند.

از دیگر آثار وی می توان به مستند "هم پیمان شویم" (با حمایت انجمن حمایت از حقوق کودکان در رابطه با پیمان نامه حقوق کودک)، و مستند کدامین گناه با موضوع اعتیاد اشاره کرد. دوباره لازم است که به این موضوع اشاره شود که تمامی این مستندات پژوهشی بوده و به پژوهش و تحقیق زیادی نیاز دارد و در ساخت همه ی آن ها از روانپزشکان، جامعه شناسان و حقوقدانان مشاوره گرفته شده است.

به طور خلاصه باید گفت که زنان همیشه در چنین عرصه هایی موفق هستند چرا که نگاه بسیار دقیق و ظریفی به مسائل مختلف داشته و همیشه به موضوعات پیرامون خود با دقت بیشتر و با زاویه دید متفاوت تری می نگرند. در عرصه ی هنر و به خصوص سینما، وجود زنان کارگردان در دنیایی که بیشتر تحت دیدگاه مردانه است، نقش با اهمیتی دارد. زنان هنرمندی مانند سولماز صدقی جنبه های دیگری از زندگی را به عنوان یک زن به دیگران نشان می دهد که بسیار جالب و قابل تامل است.

انتهای پیام/
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز