خبرگزاری کار ایران

| 05:51   
کد خبر : ۹۰۷۳۸۳

مشاوره روانشناسی و هیپنوتیزم درمانی اضطراب اجتماعی

اختلال اضطراب اجتماعی، یکی از انواع اختلالات اضطرابی است که معمولا در بین مردم عادی به کمرویی یا خجالتی بودن معروف است. افرادی که به این اختلال مبتلا هستند معمولا در جلسات مشاوره و روان درمانی مشکلات زیر را مطرح می کنند.

مشاوره روانشناسی و هیپنوتیزم درمانی اضطراب اجتماعی

در جمع نمی‌توانم به راحتی حرف بزنم.

  • در گروه یا جمع های غریبه راحت نیستم و سعی می کنم کمتر در جمع های غریبه شرکت کنم.
  • در جمع سعی می کنم بیشتر ساکت باشم و نظراتم را بیان نمی کنم.
  • در کلاس با اینکه پاسخ سئوالات را می دانم اما جرات نمی کنم جواب دهم.
  • سفارش غذا در رستوران برای من بسیار مشکل است.
  • برخی از افراد حتی در ارتباط با همسر خود دچار مشکل هستند و خجالت می کشند به او ابراز احساسات کنند. این افراد در کنار درمان اضطراب اجتماعی خود نیاز به مشاوره ازدواج دارند.

اضطراب اجتماعی از شایع ترین اختلالات روانشناختی است و حدودا 20 درصد افراد به درجاتی از آن مبتلا هستند.

در این مطلب سعی می کنم نشانه های این اختلال رایج و روش های درمان (که در پژوهش های مختلف مورد تایید قرار گرفته اند) که شامل مشاوره روانشناسی با روش های درمانی شناختی رفتاری ، هیپنوتیزم درمانی ، درمان تحلیلی را توضیح خواهم داد.

رایج ترین مشکلی که به خاطر ابتلا به این اختلال به وجود می آید، دوری از حضور در موقعیت های مختلف اجتماعی است. چون این افراد در موقعیت اجتماعی دچار اضطراب شدیدی می شوند.                                   

افراد مبتلا به این اختلال در حسرت از دست دادن موقعیت های مختلف در زندگی خود هستند که به دلیل این مشکل از دست داده اند.

اضطراب اجتماعی یکی از شایع ترین مشکلات روانشناختی در بین افراد است. حدودا 10 درصد افراد به این اختلال مبتلا هستند. البته درصد بیشتری علایم خفیف تا متوسط این اختلال را دارند.

تعریف اضطراب اجتماعی در مشاوره روانشناسی

در تعریف روانشناسان، اختلال اضطراب اجتماعی به ترس شدید و دائم از موقعیت‌های اجتماعی گفته می شود که ممکن است فرد در این شرایط احساس خجالت بکند. این اختلال از رایج‌ترین اختلال‌های روان‌شناختی است و در زنان بیشتر از مردان شایع است.

برخی افراد مبتلا به این بیماری در موقعیت های خاص و برخی در تمام موقعیت های اجتماعی استرس و اضطراب دارند. اگر فرد تنها در یک موقعیت خاص(مثل حضور در کلاس درس) استرس داشته باشد، به اختلال اضطراب اجتماعی موقعیتی مبتلا است.

آیا اضطراب اجتماعی همان خجالتی بودن است؟

به هنگام حضور در جمع میزان متفاوتی از استرس یا خجالت کشیدن دیده می‌شود که آن را به نام خجالتی بودن می شناسیم.

اما استرس و ناراحتی افراد مبتلا به اضطراب اجتماعی بیشتر از اشخاص خجالتی است؛ چنان که موجب ایجاد مشکلات جدی در زندگی روزمره فرد می شود. دیگر اینکه افراد خجالتی تنها زمان قرارگرفتن در موقعیت احساس خجالت می کنند؛ اما افراد مبتلا به اضطراب اجتماعی از هفته ها قبل از حضور در جمع یا برگزاری برنامه، نگرانی شدید و درگیری های فکری دارند.

خطاهای شناختی اضطراب اجتماعی از نظر مشاوره روانشناسی

خطای شناختی فاجعه‌سازی در میان مبتلایان به اضطراب اجتماعی، خیلی رایج است: «اگر در وسط جلسه رسمی مطالب را فراموش کنم چه؟ آن وقت همه من را آدم نالایقی می دانند؛ حتی اگر اخراجم نکنند، رتبه شغلی‌ام را پایین می‌آورند؛ دیگر کسی من را قبول ندارد...» مشخص است که فرد با چنین افکاری دچار نگرانی شدید می شود و از همکار خود می خواهد که به او در جلسه صحبت کند.

نمونه ای از فرد مبتلا به اضطراب اجتماعی

دختری 28 ساله و دانشجوی کارشناسی ارشد هستم. با اینکه خیلی به تحصیل و پیشرفت علاقه دارم، و معمولا در دانشگاه بهترین نمره ها را می گیرم؛ اما نمی دونم چرا اینقدر در زمان حضور در کلاس اضطراب دارم. از اینکه می ترسم که استاد منو صدا بزنه و سؤال بپرسه و من نتونم درست صحبت بکنم و بقیه منو احمق بدونن و مسخره کنند.

 خدا نکنه که استادی کنفرانس بزاره، به هر روشی شده از ارائه اون طفره میرم. با اینکه می دونم نگرانی هام غیرمنطقی و زیاده رویه؛ اما نمی تونم بر ترس هام غلبه کنم. وقتی استاد سر کلاس سؤال می‌پرسه، عرق می کنم و لرزش و تپش قلب می گیرم. حتی از شدت ترس شدید مرتب کلمات رو اشتباه ادا می کنم.

 اما این فقط شامل دانشگاه نمی شه، من در اکثر جمع ها چنین حسی دارم. به خاطر همین هم تصمیم گرفتم تا جایی که ممکنه از رفتن به مهمانی ها و جلسات خودداری کنم. می ترسم اگه مشکلمو با خانواده یا دوستانم در میان بزارم، من رو درک نکنند و سرزنشم کنند.

روان درمانی اضطراب اجتماعی

پس از مطالعه علایم اضطراب اجتماعی حتما این سئوال به ذهن شما خطور کرده است که بهترین راه درمان اضطراب اجتماع و افزایش عزت نفس چیست؟

اگر شدت اضطراب اجتماعی شما بالاست حتما باید به کمک دکتر روانشناس روی مشکل خود کار کنید. توصیه هایی در اینترنت درباره کاهش کمرویی نوشته شده است اما هیچکدام نمی تواند اثر جدی روی اعتماد به نفس شما داشته باشد.

تحقیقات مختلف نشان می دهد روان درمانی مناسب می تواند به بهبود اعتماد به نفس به صورت دایمی کمک کند. به همین دلیل مهم است که درمانگر مناسبی را برای حل مشکل خود انتخاب کنید.

به همین دلیل توصیه می کنم قبل از انتخاب مشاور و روانشناس، مقاله دکتر بهشتیان درباره ملاک های انتخاب دکتر روانشناس خوب را مطالعه کنید.

هیپنوتیزم درمانی اضطراب اجتماعی

نکته ای که در درمان اضطراب اجتماعی باید مدنظر داشته باشید این است که فرایند درمان معمولا بین 10 تا 25 جلسه طول می کشد. برخی از افراد انتظار غیر واقعی برای درمان مشکل خود دارند. مثلا آنها به هیپنوتیزم درمانگر مراجعه می کنند و انتظار دارند در عرض یک یا دو جلسه به کمک هیپنوتیزم اضطراب اجتماعی خود را حل کنند. هیپنوتیزم درمانی می تواند روند درمان اضطراب اجتماعی را سریع تر کند. اما درمان اضطراب اجتماعی با هیپنوتیزم  در صورتی که مشکل شما شدید باشد و مشکلات روانشناختی دیگری نداشته باشید حدودا 10 جلسه زمان می برد.

از طرف دیگر هیپنوتیزم حتما باید توسط روانشناس کار آموزده و مسلط به تکنیک های روان درمانی انجام شود. هیپنوتیزم  به تنهایی نمی تواند برای حل مشکل شما کاری انجام دهد.

03

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    پیشنهاد امروز