خبرگزاری کار ایران

فلومتر چیست؟

فلومتر چیست؟
کد خبر : ۸۷۵۲۵۴

فلومتر نوعی ابزار صنعتی است که در بیشتر در آزمایشگاه ها و پالایشگاه ها استفاده می شود. فلومتر همچنین در سیستم های لوله کشی برای انتقال سیالات نیز مورد استفاده قرار می گیرد و حجم سیال عبوری و سرعت جریان را در واحد زمان اندازه گیری می کند.

فلومتر نوعی ابزار صنعتی است که در بیشتر در آزمایشگاه ها و پالایشگاه ها استفاده می شود. فلومتر همچنین در سیستم های لوله کشی برای انتقال سیالات نیز مورد استفاده قرار می گیرد و حجم سیال عبوری و سرعت جریان را در واحد زمان اندازه گیری می کند. فلومتر اهمیت زیادی در حوزه های مختلف صنعتی دارد و عملکرد و گزارش نهایی این ابزار در پالایشگاه ها حائز اهمیت است.

فلومتر التراسونیک

فلومتر التراسونیک یکی از انواع فلومتر می باشد. این فلومتر یکی از دقیق ترین انواع فلومتر بوده و برای تعیین کردن سرعت جریان سیال در یک لوله، از امواج صوتی استفاده می کند. زمانی که هیچ جریانی وجود ندارد، فرکانس موجود در امواج التراسونیک، به یک لوله انتقال پیدا می کنند، در این حالت بازتاب آن در برابر مایع سیال به یک شکل است. ولی در زمانی که جریان وجود دارد، فرکانس موج به خاطر وجود داپلر، یکسان نیست. اگر سیال تند تر حرکت کند، فرکانس به طور خطی تغییر کرده و سرعت تغییر آن افزایش پیدا می کند. فرستنده با به جریان درآوردن سیگنال ها می تواند سرعت جریان را معین کند. فلومتر التراسونیک، امواج التراسونیک را دریافت کرده و آن را در بین مبل ها و بین بالا و پایین لوله می فرستد. در قسمت هایی که هیچ جریانی وجود ندارد، حرکت جریان در بخش بالا و پایین در میان مبدل ها به یک اندازه است. در زمان جریان امواج، موج بالایی نسبت به موج پایینی کند تر حرکت کرده و زمان بیشتری می گیرد در نتیجه موج پایین حرکت تندتری دارد. فلومتر التراسونیک در انواع مختلفی از جمله فلومتر التراسونیک گاز، مایع و پرتال تولید می شود.

فلومتر التراسونیک برای سنجش و اندازه گیری سرعت مایعاتی استفاده می شود، که امواج فراصوتی از جمله مایعات منجمد، مواد شیمایی، آب و گوگرد گرم را منتقل می کنند. فلومتر التراسونیک مزایای زیادی دارد به عنوان مثال این فلومتر می تواند فشار بالا را کنترل کرده و آن را ثابت نگه دارد. این فلومتر درجه بالا را کنترل کرده و بدون نفوذ کردن به لوله های خارجی کار می کند. فلومتر التراسونیک کم هزینه بوده و نیازی به نگهداری و تعمیر ندارد و یکی از بهترین انواع فلومتر می باشد. فلومتر التراسونیک در مایعات بهداشتی، ساینده و خوراکی قابل استفاده است زیرا جریان را مسدود نمی کند. برخی از فلومترهای التراسونیک از مبدل های گیرنده استفاده می کنند، این نوع از مبدل ها به خارج از لوله وصل شده و با مایع پوشیده نمی شوند.

فلومتر التراسونیک در صنایع مختلفی از جمله صنعت نفت و گاز، مواد شیمایی، برق، دارو سازی، آب و فاضلاب، مواد غذایی، معادن و فلزات مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی از نکات مهم و ضروی در مورد فلومتر التراسونیک این است که جسم سیال موجود در آن باید بتواند امواج التراسویک را به طور کامل هدایت کند زیرا در صورتی که امواج التراسونیک در جریان بخار در بین مبدل ها نفوذ نکنند، فلومتر اندازه گیری نمی شود. به همین دلیل برای این که امواج التراسونیک بتوانند به درستی کار کنند، باید این توانایی را داشته باشند که مایع را در فلومتر داپلر وارد کنند. هنگامی که مایع غیر شفاف بوده و قابلیت نفوذ ندارد، فلومترهای داپلر سرعت مایع را در نزدیکی دیواره لوله اندازه گیری می کنند. ممکن است این کار مشکلاتی در اندازه گیری ایجاد کرده و همچنین منجر به اشتباهاتی در میزان جریان مایعات می شود.

فلومتر توربینی

فلومتر توربینی یکی از انواع مختلف فلومتر است که سرعت گاز و مایع را توسط یک روتور اندازه گیری می کند. این فلومتر متشکل از یک تیغه و یک بردار ثابت می باشد و برای به چرخش درآوردن بردار ثابت در جریان سیال، از انرژی مکانیکی مایعات کمک می گیرد.  بر روی بردار ثابت چندین تیغه وجود دارد که این تیغه ها انرژی را از جریان سیال به انرژی چرخشی تبدیل می کنند. چرخش بردار متناسب با حرکت مایع سیال است و اگر مایع سیال سریع تر حرکت کند، بردار ثابت نیز سریع تر حرکت می کند.

بردار ثابت در فلومتر توربینی به طور مغناطیسی حرکت کرده و حس گرهای آن به خاطر حرکت بردار ثابت، تکان می خورد. وقتی سرعت مایع سیال بیشتر می شود، حس گرها نیز سریع تر حرکت می کنند. فلومترهای توربینی کیفیت بالایی دارند و برای انتقال گازهای طبیعی و هیدروکربن ها گزینه بسیار مناسبی هستند.

یکی از نکات مهم در مورد نحوه استفاده از فلومتر توربینی در مایعات غیر روان این است که اگر یاتاقان به طور ناگهانی پوشیده شود ممکن است فلومتر توربینی به درستی کار نکند و در نتیجه دچار مشکلاتی شود. بعضی از فلومتر توربینی مجهز به تجهیزات روغنی بوده و برای استفاده از مایعات غیر روان ساخته می شوند.  فلومترهای توربینی که برای سرویس های گاز طبیعی طراحی و ساخته شده اند، تا دمایی در حدود 60 درجه سانتی گراد کار می کنند و اگر دما بیشتر از این مقدار باشد، آسیب می بینند. برای دماهای بالاتر باید از فلومترهایی استفاده کرد که تحمل دما تا 200 درجه را داشته باشند.

فلومترهای توربینی از اجزا و بخش های مختلفی تشکیل شده اند و این بخش ها ممکن است با مرور زمان و استفاده دائمی دچار مشکل شوند. به عنوان مثال نباید فلومترهای گازی را به فلومترهای مایع تبدیل کرد زیرا این کار به فلومتر فشار آورده و آن را دچار مشکل می کند و در نهایت فلومتر توربینی آسیب های جدی می بیند. این اتفاق بیشتر زمانی می افتد که لوله فلومتر پر شده و به آن ضربه وارد می شود.

به طور کلی فلومتر توربینی سرعت گازها، بخارها و مایعات را در لوله ها اندازه گیری می کند. فلومترها همچنین برای اندازه گیری جریان های شیمیایی، اندازه گیری جریان آب، هیدروگربن ها برای اندازه گیری جریان سوخت، اندازه گیری جریان مایعات منجمد، اندازه گیری جریان گاز و هوا و همچنین اندازه گیری جریان های صنعتی استفاده می شوند.

فلوتر کوریولیس

این فلومتر یکی از با کیفیت ترین و دقیق ترین فلومترها برای سنجش شدت جریان سیالات است و جریان سیالات مختلف را به دقت اندازه گیری می کند. در فلومترهای کوریولیس از روش های مکانیکی و الکتریکی استفاده می شود. این فلومترها می توانند تغییر وضعیت دستگاه را با توجه به نوع سیال اندازه گیری کنند. فلومتر کوریولیس طراحی حاص و منحصر به فردی دارد و به همین دلیل در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. برای خرید فلومتر کوریولیس با شرکت ابزار سنجش آریا تماس بگیرید.

تفاوت فلومتر کوریولیس با سایر فلومترها از جمله فلومتر التراسونیک و فلومتر مغناطیسی این است که این فلومتر برای تمام سیالات قابل استفاده بوده و می توان در سیالات مختلف از آن استفاده کرد. این فلومتر برای سیالاتی که تراکم پذیر هستند گزینه بسیار مناسبی است. فلومتر کوریولیس در دو نوع تخت و خمیده در بازار موجود می باشد، این فلومترها فقط از نظر ظاهری متفاوت هستند و طراحی و کارکرد آنها یکسان است. در فلومترهای خمیده دو لوله به کار رفته است ولی در فلومترهای تخت فقط یک لوله نوسان کننده استفاده شده است.

فلومتر کوریولیس برای سنجش شدت جریان سیالات استفاده می شود و عملکرد آن بر مبنای تغییر وضعیت لوله منعطف قبل و بعد از ورود سیالات است. به عنوان مثال یک شلنگ آب را زمانی که شیر آب بسته است در نظر بگیرید، این شلنگ هیچ حرکتی ندارد ولی زمانی که شیر آب باز باشد، شدت جریان آب باعث حرکت شلنگ می شود. هر چه شدت آب بیشتر باشد، حرکت شلنگ بیشتر می شود و شدت جریان آب داخل شلنگ افزایش پیدا می کند. در طراحی فلومترهای کوریولیس شلنگ های منعطفی استفاده شده است که اوسط یک دستگاه مرتعش کننده حرکت می کنند. تا زمانی که سیال وارد لوله نشده، حرکت این شلنگ ثابت است. در داخل فلومتر کوریولیس نیز حس گرهایی وجود دارد که تغییر حالت شلنگ را می سنجد و این تغییر را به ولتاژ القایی تبدیل می کند.

به طور کلی می توان گفت فلومتر کوریولیس در حوزه ها و بخش های صنعتی زیادی مورد استفاده قرار می گیرد. با وجود این که معیار اصلی برای اندازه گیری سیال با توجه به تغییر وضعیت تیوپ دستگاه بر مبنای سیال وارد شده است، هیچ محدودیتی برای اندازه گیری شدت جریان سیالات مختلف وجود ندارد. از آن جایی که اصلی ترین معیار برای اندازه گیری و سنجش سیالات، تغییر وضعیت تیوپ دستگاه با توجه به سیال وارد شده به آن است، هیچ محدودیتی در اندازه گیری شدت جریان سیالات مختلف وجود ندارد. فلومترهای کوریولیس می توانند به طور مستقیم شدت جریان سیالات را اندازه گیری کنند و به این ترتیب می توان شدت جریان سیالات تراکم پذیر را با استفاده از فلومتر کوریولیس اندازه گیری کرد. یکی از مهمترین مزیت های فلومترهای کوریولیس در مقایسه با سایر فلومترها این است که می تواند به طور مستقیم جریان سیالات را اندازه گیری کند. این فلومتر نسبت به سایر فلومترها هزینه بیشتری دارد ولی یکی از بهترین فلومترها محسوب می شود.

فلومترهای کوریولیس به خاطر مواردی از جمله نمایشگر دستگاه، متریال استفاده شده در آن، نحوه کالبیراسیون فلومتر برای اندازه گیری سیالات مختلف و شدت جریان خروجی ترانسمیتر و نوع اندازه گیری جریان گزینه بسیار مناسبی برای بسیاری از صنایع از جمله صنایع مرتبط با سیالات گازی تراکم پذیر محسوب می شود. فلومترهای کوریولیس در اندازه گیری سیالات گازی تراکم پذیر توانایی بسیار بالایی دارند و به عنوان یکی از بهترین فلومترها شناخته شده اند.  شما می توانید از شرکت ابزار سنجش آریا محصولاتی دیگر مانند پرشر ترانسمیتر را نیز تهیه کنید.

 

انتهای پیام/
ارسال نظر
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
  اخبار روز سایر رسانه ها
   اخبار از پلیکان
   تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت ایلنا هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
   پیشنهاد امروز