کد خبر: 729190 A

روح الله ابوالحسنی متولد 1372 از شهر تهران است. وی دانش‌آموخته رشته پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی تهران است و به دلیل علاقه به آموزش زیست کنکور، از همان دوران دانشجویی شروع به فعالیت در این زمینه کرد. با ورود به عرصه‌ی آموزش مجازی، مجموعه "نکته زیست" را تاسیس کرد و تا کنون بیش از 100 ساعت فیلم آموزشی پرفروش را در اختیار دانش‌آموزان قرار داده است.

اکنون شما در حال فارغ‌التحصیل شدن از رشته پزشکی هستید. آیا همیشه در دوران تحصیل خود موفق بوده‌اید؟

این تصوری اشتباه است که بسیاری راجع به من دارند. در سال پنجم ابتدایی برای قبولی در تیزهوشان یک معلم بسیار خوب داشتم و با آموزش‌های صحیح و تلاش مستمر خودم توانستم این آزمون را با موفقیت پشت سر بگذارم. ولی زمانی که وارد تیزهوشان شدم دچار افت تحصیلی شدیدی شدم و در سال اول دبیرستان نمره‌ی 9.25 را در درس ریاضی کسب کردم! البته این اتفاق برای من یک تلنگر یا بهتر بگویم یک نقطه‌ی عطف بود تا دوباره شروع به درس خواندن کنم.

به عنوان یک رتبه برتر، رمز موفقیت خود را در کنکور تجربی چه می‌دانید؟

من برای رتبه شدن در کنکور بسیار مصمم بودم ولی این بار معلمی مثل معلم کلاس پنجمم نداشتم. علی‌رغم تلاش مداوم در آزمون‌های آزمایشی دچار رکود شده بودم تا اینکه شروع به مطالعه‌ی مجلاتی کردم که مصاحبه با رتبه‌های برتر در آن چاپ می‌شد. با الگو گرفتن از آن‌ها به سرعت تراز آزمون‌هایم رشد کرد و با کسب رتبه دورقمی در کنکور تجربی سال 90 توانستم به پزشکی دانشگاه تهران برسم. موضوع مهمی که بارها در زندگیم تجربه کردم این است که برای موفقیت نیاز به تلاش اصولی دارم. تلاش انسان زمانی نتیجه‌بخش است که کاملا اصولی و هوشمندانه باشد. تا جای ممکن از آزمون و خطا پرهیز کردم و سعی کردم از دانش و تجربیات افراد موفق در همان حوزه استفاده کنم.

زیست-کنکور

چه پیش آمد که در کنار تحصیل پزشکی، به سمت تدریس زیست کنکور رفتید؟

در جمع همکلاسی‌های دانشگاهم یکی از بحث‌های مهم راجع به برخی موسسات کنکوری بود که علی‌رغم آموزش ضعیف، با تبلیغات گسترده دانش‌آموزان را به خود جذب می‌کنند. از نظر من اگر کسی احساس می‌کند که جایی مشکلی وجود دارد، فقط نقد کردن کافی نیست و باید خودش وارد عمل شود. من هم سعی کردم در حد توان خودم قدمی برای رفع این مشکل بردارم. یک کانال تلگرام کوچک داشتم و یک فیلم کوتاه راجع به دیابت را منتشر کردم. با وجود تمام ضعف‌های فنی، این کلیپ بسیار مورد پسند مخاطبانم قرار گرفت و تصمیم گرفتم یک بسته آموزشی کوچک تهیه کنم. بعد از انتشار آن بسته، استقبال خوبی رخ داد و با همان هزینه شروع به تبلیغ کارم کردم و به مرور مجموعه "نکته زیست" بزرگ و بزرگتر شد.

سوالات زیست کنکور سال‌های اخیر بسیار سخت و ترکیبی شده است. توصیه‌ای برای داوطلبین کنکوری دارید؟

برای دانش‌آموزان یک فرمول هفت مرحله‌ای دارم که اگر آن را به درستی انجام دهند قول می‌دهم مانند بسیاری از شاگردانم به سادگی سوالات سخت زیست کنکور را به زانو در آورند.

گام اول مفهوم است؛ این گام اولین و مهم‌ترین گام آموزش هر درسی است. اگر مفاهیم زیست را درست یاد بگیرید، مراحل بعدی آموزش آن نیز بسیار ساده می‌شود. تجربه چند ساله من نشان داده که اکثر دانش‌آموزان در این مرحله مشکل دارند. مفاهیم با تدریس یک معلم خوب به خوبی منتقل می‌شوند ولی مشکل این است که همه‌ی دانش‌آموزان به معلم خوب دسترسی ندارند و یا توانایی پرداخت هزینه‌های آن را ندارند. همین خلا باعث شد که اقدام به تهیه‌ی فیلم‌های مفهومی کنم.

گام دوم مطالعه دقیق و کامل کتاب درسی است. یادتان باشد که در درس زیست هیچ منبعی نمی‌تواند جای کتاب درسی را بگیرد.

گام سوم مطالعه یک درسنامه مناسب از یک کتاب کمک‌آموزشی استاندارد است. من هر ساله با توجه به سوالات و کتاب‌هایی که به بازار روانه می‌شوند، کتاب مناسب را به دانش‌آموزانم توصیه می‌کنم.

گام چهارم آموزش تست‌زنی است. تست‌زنی زیست، تکنیک‌ها و اصول خودش را دارد. من به صورت رایگان کلیپ‌های تست‌زنی زیادی را در فضای مجازی مانند سایت آپارات و ... برای دانش‌آموزان قرار داده‌ام.

گام پنجم تمرین تست‌زنی توسط خود دانش‌آموزان است که از کتاب‌های کمک‌آموزشی مناسب باید کمک بگیرند.

گام ششم شرکت در یک آزمون آزمایشی معتبر و مقید بودن به برنامه‌ی آن است. در گام آخر هم با تکرار فراوان در قالب برنامه‌های آزمون و یا روش‌هایی مانند جعبه لایتنر و ... باید به تسلط در این درس برسند.

دلیل اصلی رشد سریع "نکته زیست" را چه می‌دانید؟

از دید خودم دلیل اصلی آن این است که مانند بسیاری از موسسات رویافروشی نکردم و صادقانه راهکار موفقیت را به شاگردانم نشان دادم. به آن‌ها می‌گفتم که اول از همه تلاش خودشان مهم است و من فقط اصول موفقیت را به آن‌ها یاد می‌دهم؛ مانند ماشینی که دانش‌آموز نقش پدال گاز دارد و من نقش فرمان را.

برای آینده چه برنامه‌ای دارید؟

یک چالش بزرگ که شدیدا آن را حس می‌کنم، بینش نادرست دانش‌آموزان در مورد درس‌خواندن و به طور کلی مهارت‌های تحصیلی است. این موضوع متاسفانه باعث می‌شود که بسیار مورد آسیب قرار بگیرند و هزینه و زمانشان را دور بریزند. به زودی قصد دارم در این زمینه نیز فعالیت داشته باشم و نگرش شاگردانم را نسبت به موفقیت تحصیلی اصلاح کنم. فکر می‌کنم این موضوع بسیار ریشه‌ای‌تر و مهم‌تر از آموزش زیست باشد.

و سخن آخر؟

یک مورد که خیلی به نظرم مهم است پیوستگی و استمرار در مطالعه است. بسیاری از دانش‌آموزان یک روز جو گیر هستند و ساعت مطالعه‌ی بالایی دارند ولی ناگهان بعد از چند روز به حالت سابق برمی‌گردند و درس را رها می‌کنند. من و بسیاری از دوستانم که رتبه‌های برتر کنکور را کسب کردیم ساعت مطالعه‌ای عادی (8 ساعت در روز تعطیل) داشتیم ولی استمرار و پیوستگی این تلاش بود که باعث پیشرفتمان شد.

به دانش‌آموزان توصیه می‌کنم برای کسب بینش صحیح و پرهیز از آزمون و خطا، به سایت نکته زیست مراجعه و مقالات آموزشی ما را حتما مطالعه کنند.

انتهای پیام/
دانشگاه تهران کنکور پزشکی زیست کنکور
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر