کد خبر: 698155 A

استانبول یکی از بزرگترین شهرهای جهان که در طول قرن ها در مرز میان اروپا و آسیا توسط امپراطوری های مختلف توسعه یافته است. حدود 1000سال قبل از میلاد مسیح، سرزمین بیزانس به پایتخت امپراتوری بیزانس با نام قسطنطنیه تبدیل شد و پس از پیروزی عثمانی، جایگاه شگفت انگیز خود را به عنوان قلب امپراتوری آنها حفظ کرد. این شهر که پس از تاسیس جمهوری ترکیه به طور رسمی به استانبول تغییر نام داد، هنوز آثار باشکوه تاریخ طولانی و برجسته خود را حفظ کرده است که چشم هر بیننده ای را به خود خیره نگاه می دارد.

آثاری چون ایاصوفیه، کاخ توپکاپی، مسجد آبی و بازار بزرگ تنها گوشه ای از مناظر زیبای این شهر تاریخی هستند که در توراستانبول باید به دیدن آنها رفت. در ادامه گشتی در کاخ توپکاپی خواهیم زد.

قصر توپکاپی نه تنها محل اقامت سلاطین عثمانی، بلکه مرکز اداری و آموزشی جکومت نیز بوده است. این کاخ توسط سلطان مهمد دوم فاتح قسطنطنیه بین سال های 1460و 1478ساخته شد و در طول تاریخ طولانی خود، بارها و بارها تغییر و توسعه یافت که به عنوان مقر و دیوان سلطنتی عثمانی تا اواسط قرن نوزدهم استفاده می شد. در اوایل دهه 1850، توپکاپی برای انجام مراسم و تشریفات دیگر کافی نبود و به همین دلیل مقر امپراتوری به کاخ دولماباخچه که در بوسفور قرار دارد، انتقال داده شد. علیرغم این جابجایی، گنجینه های سلطنتی، ردای حضرت محمد (ص) و اسناد امپرتوری همچنان در توپکاپی نگهداری می شوند و از آنجایی که این قصر محل اقامت رسمی سلسله عثمانی بوده و آثار مقدسی در آن قرار دارد همچنان به میزبانی مراسم خاص ادامه می دهد.

توپکاپی موزه ای از داستان های رنگارنگ را در دل خود جای داده است، داستان پادشاهانی که بین قرن های 15تا 19میلادی در این دیوان امپراتوری عثمانی حکومت می کردند. بازدید از عمارت های قصر، گنجینه پر از جواهرات و حرمسرا ها، گوشه ای از زندگی آنها را به شما نشان می دهد.

دیوان اول

قبل از ورود به قصر نگاهی به ساختار آراسته و جذاب دروازه ورودی بیندازید. این بنا به دستور سلطان احمد سوم به سبک روکوکو در سال ۱۷۲۸ ساخته شد. پس از عبور از دروازه امپراتوری به دیوان اول می رسید که به عنوان دیوان ینی چری شناخته می شود. در سمت چپ شما کلیسای دوره بیزانس با نام آیاایرینی قرار دارد.

دیوان دوم

دروازه میانی، مجرای دسترسی به دیوان دوم می باشد که برای امور امپراتوری استفاده می شده است. در دوران عثمانی، تنها سلطان و مادر او سوار بر اسب اجازه عبور از دروازه میانی را داشتند و بقیه باید با پای پیاده از این مکان عبور می کردند.

دیوان دوم دارای محیطی باغ گونه می باشد. بر خلاف کاخ های اروپایی مرسوم، که دارای یک ساختمان بزرگ با باغ های بی نظیر هستند، قصر توپکاپی، مجموعه ای از عمارت ها، آشپزخانه ها، سربازخانه ها، کوشک ها و اتاق های خواب است که در اطراف محوطه مرکزی ساخته شده اند.

حرمسرا

ورودی حرمسرا در پایین برج عدالت در سمت غرب دیوان دوم قرار دارد. اگر تصمیم به بازدید از آن دارید، باید یک بلیط اختصاصی خریداری کنید.توریاب وب سایت جامع گردشگری برای انتخاب تور لحظه آخری و همچنین بهترین انتخاب تور استانبول برای شما عزیزان میباشد

در باور عمومی حرمسرا جایی بوده که سلطان در آنجا به عیش و نوش می پرداخته است. اما در واقع اینجا محل زندگی خانواده سلطان بوده که بر اساس سنت و آداب خاصی اداره می شده است. دخترانی که به حرمسرا آورده می شدند باید دین اسلام را می آموختند و فرهنگ و زبان ترکی را یاد می گرفتند. همچنین آنها باید در هنر آرایش، دوخت لباس، موسیقی، خواندن، نوشتن، گلدوزی و رقص مهارت کسب می کردند. پس از این مراحل اگر شایستگی های لازم را بدست می آوردند، ابتدا به خدمت کودکان و شاهزادگان در می آمدند، در مرتبه بالاتر به مادر سلطان و اگر جذاب و با استعداد بودند نزد سلطان می رفتند.

Untitled-7

دیوان سوم

دسترسی به دیوان سوم از طریق دروازه سعادت است. داخل آن اتاق مجللی قرار دارد که در قرن شانزدهم ساخته و در قرن هجدهم بازسازی شده است. مقامات برجسته و سفیران خارجی به این مکان برای انجام امورات عالی دولت راهنمایی می شدند. سلطان، به تخت پادشاهی تکیه می زده و سفیران هدایای خود را به او تقدیم می کردند.

گنجینه امپراتوری

گنجینه توپکاپی در ضلع شرقی دیوان سوم قرار دارد. مجموعه ای باور نکردنی از اشیاء ساخته شده از  طلا یا نقره که با یاقوت، زمرد، مروارید و الماس تزئین گشته اند. این بنا در زمان مهمت در سال 1460ساخته شده و در اصل به عنوان اتاق پذیرش مورد استفاده قرار می گرفته است

دیوان چهارم

سالن های عیش و نوش، دیوان چهارم را تصرف کرده اند. این دیوان شامل کوشک مجیدیه می باشد که توسط عبدالمجید در قرن ۱۹ به سبک اروپایی بنا شده است. از قسمت بهار خواب دیوان، کوشک مخصوص مصطفی پاشا را می توان دید. در زمان سلطنت احمد سوم باغ لاله ای بیرون از این کوشک با گونه های مختلف لاله احداث می شود.

سفر به استانبول در پاییز رنگارنگ، جذابیت ها و تجربه های فراموش نشدنی با خود به همراه دارد. به دلیل کاهش مسافرت ها در این فصل قیمت تور استانبول کاملا اقتصادی و مقرون به صرفه می باشد. اگر قصد سفر به این شهر تاریخی و زیبا را دارید، پاییز بهترین زمان برای خرید است. اکثر مغازه ها و فروشگاه ها اجناس خود را با تخفیف های قابل توجه به شما پیشنهاد می کنند. جاذبه های استانبول بسیار است و هر کس با توجه به سلیقه و علاقه شخصی می تواند یک برنامه گردشگری خوب برای خود آماده کند.

پاییز فصل برگ های طلایی است. با تور لحظه آخری سفر پاییزی، حال و هوایی دیگر دارد.

کاخ توپکاپی ایاصوفیه مسجد آبی بازار بزرگ توراستانبول
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر