خبرگزاری کار ایران

| 21:06   
کد خبر : ۱۳۹۸۰۵۷
تعریض معابر به سبک شهرداری خوی

تخلفات چشمگیر در خیابانهای خوی

چه کسی مسیولیت پاسخگویی دارد؟

طرح تعریض کوچه امیر خوی، سابقه قدمتی بیش از پنجاه سال دارد. این کوچه به عنوان یکی از قدیمی ترین کوچه های شهر خوی در بافت مرکزی- و تاریخی شهر قرار دارد و ساکنان آن به صورت روزمره با معضل ترافیک سنگین مواجه اند.

تخلفات چشمگیر در خیابانهای خوی

اخیرا شهرداری خوی با هدف طرح تعریض کوچه امیر ‌وارد عمل شده است. شهرداری با اداره اوقاف شهرستان خوی به عنوان مالک پلاک ثبتی ۲۴۱ اقدام به طرح تعریض کوچه امیر کرده است. به نحوی که در حال حاضر در پلاک ثبتی مذکور 4 واحد تجاری و 10 واحد اداری  بدون تامین حتی یک عدد پارکینگ احداث شده است.            

این اتفاق در حالی رخ داده، که اولا به موجب طرح تفضیلی شهر خوی، احداث هرواحد تجاری جدید در منطقه مرکزی شهر ممنوع است. ثانیا بر اساس طرح وقف ضوابط مقرر طرح جامع خوی می بایست 26 پارکینگ دراین پروژه تامین شود، که حتی یک پارکینگ هم احداث نشده است.

شهرداری هدف از صدور پروانه ساختمانی را مسیرگشایی کوچه امیر خوی اعلام کرده است. 

22222222222222

اما یک بررسی ساده نشان میدهد که مساحت پلاک ثبتی 241 بخش یک خوی قبل از تعریض 280 متر بوده است که با مسیرگشایی مساحت آن به 130 متر مربع کاهش یافته است. یعنی ، 150 متر مربع از مساحت پلاک ثبتی مذکور به مساحت کوچه امیرخوی اضافه شده است.

اما اگر مساحتی را که هر خودرو اشغال می کند، بدون در نظر گرفتن 10 متر مربع سطح لازم برای مانور هر وسیله نقلیه به صورت حداقل سطح لازم 25 متر مربع فرض کنیم و آن را در 26 پارکینگی که باید تامین می شده و نشده است، ضرب کنیم به عدد 650 متر مربع خواهیم رسید. یعنی شهرداری خوی با صدور پروانه ساختمانی مورد نظر نه تنها 150 متر مربع به مساحت کوچه امیر اضافه نکرده بلکه 500 متر مربع از فضای کوچه را به صورت خالص اشغال و با این کار به حریم و حقوق عمومی تعدی کرده است.

3333333333333

 

 

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    پیشنهاد امروز