خبرگزاری کار ایران

| 10:01   
کد خبر : ۱۳۹۴۳۸۴

چه تفاوتی بین ورق پلکسی گلاس و پلی کربنات هست؟

چه تفاوتی بین ورق پلکسی گلاس و پلی کربنات هست؟

پلی کربنات با پلکسی گلاس دو ورق پرفروش در فروشگاه پلکسی روژان می باشند. این ورق ها ویژگی ها و کاربردهای متفاوتی دارند. دلیل مقایسه این دومتریال از طرف اکثر افراد این است که ظاهرا شبیه به هم هستند.

پلی کربنات با پلکسی گلاس دو ورق پرفروش در فروشگاه پلکسی روژان می باشند. این ورق ها ویژگی ها و کاربردهای متفاوتی دارند. دلیل مقایسه این دومتریال از طرف اکثر افراد این است که ظاهرا شبیه به هم هستند.

کدام ورق قوی تر است پلکسی یا پلی کربنات؟

پلکسی و پلی‌کربنات هر دو نصف وزن یک قطعه مشابه از شیشه را دارند - اما هر دو پلاستیک نسبت به شیشه قوی‌تر هستند و مقاومت بسیار بیشتری در برابر ضربه ارائه می‌دهند.

هر دو ماده همچنین بی‌خطر شکسته معنی می‌شوند، به این معنی که به جای شکسته شدن به قطعات کوچک و تیز، پلکسی و پلی‌کربنات به چند قطعه بزرگتر و با تیزی بسیار کمتر تبدیل می‌شوند که به راحتی می‌توان آن‌ها را جمع کرد. این امر باعث می‌شود آن‌ها از شیشه ایمن‌تر باشند.

اگر با شیشه مقایسه کنید، پلکسی گلاس ده برابر مقاومت در برابر ضربه شیشه دارد. پلی‌کربنات 250 برابر مقاومت در برابر ضربه شیشه دارد.

همانطور که مشاهده می‌کنید، پلی‌کربنات ماده‌ی قوی‌تری است - و این در کاربردهای رایج آن به عنوان یک ماده‌ی انتقال حرارتی در هر آب و هوا و همچنین به عنوان "شیشه" مقاوم در برابر گلوله شناخته شده است.

پلکسی به طور معمول یک پلاستیک سخت‌تر است، در حالی که پلی‌کربنات در گرید‌های انعطاف‌پذیر مختلف قابل تهیه است.

با این حال، هر دو پلاستیک می‌توانند زیر تأثیر حرارت خم شوند. همچنین، پلی‌کربنات از پلکسی کمی مقاومت بیشتری دارد و کمتر احتمال شکستن تحت تنش را دارد.

ورق پلکسی گلاس

پلکسی اکریلیک یا پلی متیل متاکریلات اکریلیک نوعی از پلیمرها می باشند که به دلیل شفافیت و دوام بالای خود، جایگزین بی نظیری برای شیشه هستند محصول در دنیای مدرن امروزی و در صنایع مختلف کاربرد وسیعی دارد.

این ورق ها در ابعاد مختلف و بصورت تخت تولید شده و به دلیل مقاومت بالایی که دارند برای لیزرکاری و مصارف تزیینی نیز بسیار مناسب هستند.

نام های متداول

طلق پلکسی گلاس امروزه به یکی از ارکان جدایی ناپذیر در دکوراسیون و زیباسازی محیط تبدیل شده است. طلق پلکسی یک ورق پلاستیکی با جنسی تقریباً خشک و شفاف است که از نظر ظاهری بسیار به شیشه شباهت دارد که با نام های زیر شناخته می شود:

  • پلکسی گلاس
  • پلکسی گلاس آکریلیک
  • پلکسی آکریلیک
  • طلق پلکسی

قیمت ورق پلکسی گلاس

قیمت پلکسی گلاس یا اکریلیک به ابعاد، ضخامت و حجم آن بستگی دارد. برای تعیین قیمت ابتدا باید ابعاد، ضخامت و حجم مورد نیاز خود راتعیین کنید و سپس برای تعیین دقیق قیمت پلکسی گلاس مورد نیاز خود با کارشناسان فروشگاه های فروش ورق های پلکسی تماس بگیرید تا با مناسب ترین قیمت پلکسی مورد نیاز شما را تامین کنند.

 

 

مقاومت پلکسی و پلی کربنات در برابر آب و هوا

پلکسی یا ورق آکریلیک و پلی کربنات هر دو در برابر آب و هوا مقاوم هستند و با تغییرات دما بدون انقباض طولانی مدت یا دائمی منبسط و منقبض می شوند.

پلکسی ممکن است در مقابل پلی‌کربنات بیشتر شکسته شود زیرا مقاومت در برابر ضربه کم‌تری دارد. با این حال، آکریلیک به راحتی خراش نمی‌خورد و با گذر زمان زرد نمی‌شود.

پلی‌کربنات درخشندگی کمی دارد، در حالی که آکریلیک با آهستگی سوخته می‌شود و در مناطقی که آتش حضور دارد توصیه نمی‌شود.

 

کدام ورق شفاف تر است؟

هر دو پلی‌کربنات و پلکسی گلاس به صورت گرید‌های شفاف همانند شیشه در دسترس هستند، از جمله آکریلیک شفاف بازیافتی. در واقع، پلکسی نور بیشتری از شیشه را عبور می‌دهد، با نرخ انتقال نوری 92٪ (در حالی که شیشه حدود 90٪ است).

پلی‌کربنات نور طبیعی کمتری را عبور می‌دهد که معمولا به این دلیل است که پلی‌کربنات به عنوان یک ماده‌ی رایج برای سقف‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و خاصیت مقاومت در برابر اشعه‌های فرابنفش دارد.

با این در نظر گرفته شود، به نظر می‌رسد که استفاده از پلکسی به عنوان ماده‌ی اصلی برای سطوح شیشه‌ای دومیه (secondary glazing) منطقی‌تر است، در حالی که پلی‌کربنات به علت مقاومت در برابر آفتاب و اشعه‌های فرابنفش، به طور معمول برای سقف‌ها و ساختارهایی مانند ایستگاه‌های اتوبوس و سرایدارخانه‌ها استفاده می‌شود.

به هر حال، هر دوی این مواد گزینه‌های عالی برای جایگزینی شیشه هستند.

 

نکاتی برای کار با پلکسی گلاس و پلی کربنات

همانطور که در بالا ذکر شد این دو ورق تفاوت ها نسبتا کمی دارند و می توانند در مصارف مختلفی مورد استفاده قرار گیرند. در زیر به نکاتی برای کار و استفاده از این ورق ها بیان میشود.

دماهای کاری

 پلکسی گلاس می‌تواند در دماهایی بین منفی30 درجه سانتیگراد تا حدود 90 درجه سانتیگراد استفاده شود. این ممکن است با تغییرات دما انبساط و انقباض کند، اما طولانی‌مدت یا دائمی انقباض ندارد. پلی‌کربنات می‌تواند تا دماهای 120 درجه سانتیگراد را تحمل کند.

 

برش

پلکسی گلاس و پلی‌کربنات می‌توانند با ابزارهای معمولی مانند اره‌ها یا روترها برش داده شوند، اما پلکسی گلاس به آسانی نسبت به پلی‌کربنات برش می‌خورد. پلی‌کربنات مقاومت می‌کند و با فشار اولیه اره یا روتر در زمان شروع برش مواجه می‌شود.

 

حکاکی/ماشین‌کاری

پلکسی گلاس اگر در نزدیکی لبه یا با بیت حفاری طراحی‌شده برای پلاستیک حفاری شود، ممکن است ترک بخورد. پلی‌کربنات معمولاً هنگام حفاری ترک نمی‌خورد، حتی اگر به لبه نزدیک باشد و با بیت حفاری استاندارد حفاری شود. زمانی که پلاستیک را مستقیماً از ما سفارش می‌دهید، با خوشحالی هر نوع برش‌ها یا سوراخ‌های حفاری شده را که نیاز دارید، به آن اضافه می‌کنیم - فقط هنگام پرداخت اطلاع دهید!

 

پولیش

لبه‌های پلکسی گلاس می‌توانند به صورت صاف و درخشان پالیش شوند. اما پلی‌کربنات قابل پالیش نیست.

 

خم‌شدن

خم‌شدن با حرارت برای پلکسی گلاس نسبت به پلی‌کربنات بهتر کار می‌کند - و این کاری است که می‌توانید در خانه انجام دهید. پلی‌کربنات می‌تواند بدون حرارت به صورت سرد شکل‌دهی یا خم‌شود.

 

چسباندن

چسباندن با چسب‌های طراحی‌شده برای پلکسی گلاس و پلی‌کربنات، پلکسی گلاس جوش چسبی تمیزتر از پلی‌کربنات را ایجاد می‌کند. اینجا را کلیک کنید تا محدوده چسب‌های پلاستیک ما را بررسی کنید.

 

تمیز‌کردن

پلکسی گلاس و پلی‌کربنات به راحتی قابل تمیز‌کردن هستند. انتخاب مناسب برای تمیز‌کردن، پارچه میکروفایبر یا 100٪ پنبه (هیچ نوع دیگری!) است. پلکسی گلاس فقط باید با آب و صابون گرم یا شوینده‌های پلکسی گلاس تمیز شود. پالیش‌های مانند VuPlex نیز برای ایجاد درخشش موجود هستند. مواد شیمیایی‌ هرگز بر روی پلکسی گلاس استفاده نشوند. پلی‌کربنات مقاومت شیمیایی بالاتری نسبت به پلکسی گلاس دارد و می‌تواند با شوینده‌های سخت‌تر شامل مواد شیمیایی مانند آمونیاک تمیز شود.

توجه: هیچ یک از این ورق ها نباید با حلال‌ها تمیز شوند.

 

منبع: خبرگزاری ایلنا

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    پیشنهاد امروز