خبرگزاری کار ایران

| 01:36   
کد خبر : ۱۳۸۱۹۲۰

کتاب دست دوم از کجا بخریم؟

کتاب دست دوم از کجا بخریم؟

در این مقاله قصد داریم مراکز خرید و فروش کتاب دست دوم را به شما معرفی کنیم. از مراکز حضوری تا سایتهای خرید و فروش کتاب دست دوم. با توجه به تنوع انتخاب ها برای خرید کتاب دست دوم، آشنایی شما با مراکز خرید و فروش کتاب دست دوم می تواند باعث راحتی شما در خرید شود.

پیش از معرفی این مراکز ابتدا باید پیش شرط هایی که هر کتابفروش دست دومی میبایست رعایت کند را بررسی میکنیم. با دانستن این ویژگی ها خودتان می توانید با مقایسه فروشگاههای مختلف، کتابفروشی مورد علاقه خود را پیدا کنید.

الف) امکان مرجوعی: یکی از مهم ترین نکاتی که در هنگام خرید کتاب دست دوم باید رعایت کنید این هست که از فروشگاهی کتاب دست دوم تهیه کنید که امکان مرجوعی داشته باشه. البته منظور از امکان مرجوعی در زمانی هست که کتاب ایراد داشته باشه و شما در زمان خرید متوجه اون ایراد نشده باشید. تفاوتی هم نداره که کتاب رو بصورت حضوری یا آنلاین سفارش میدین. در هر صورت فروشنده کتاب دست دوم در صورت وجود مشکل می بایست کتاب رو مرجوع کنه. فرض کنید یک کتابی رو خریدید که در صفحه های میانی کتاب جند صفحش کنده شده باشه یا بصورت سفید چاپ شده باشه. در این صورت فروشنده موظف به قبول مرجوعی کتاب هست و مثلا نمیتونه به بهانه اینکه کتاب رو بصورت حضوری ازش خریدین، از زیر بار مسئولیت نقص کتاب شانه خالی کنه. البته توجه داشته باشید که مثلا اگر در زمان خرید، فروشنده به شما تذکر بده که این کتاب چند صفحه ای نوشته داره یا صفحاتش دچار آبخوردگی شده، در این صورت باید در هنگام خرید تصمیم بگیرید که کتاب رو با وجود نقصش میخواین یا نه و مسئولیتی متوجه فروشنده نخواهد شد.

 

ب) قیمت های مناسب: با توجه به افزایش سرسام آور قیمت کاغذ در سالهای اخیر، قشر کتابخوان توجه بیشتری به خرید کتاب دست دوم دارن و قیمت مناسب، یک فاکتور مهم برای یک کتابفروشی دست دوم هست. فرقی نداره چه کتابی میخرید. هم کتابهای چاپ روز و هم کتب نایاب در بازار یک عرفی برای قیمتگذاری دارن. کتابهای روز که تکلیفشون مشخص هست. درصدی (معمولا 25 تا 40درصد) از قیمت چاپ روز کمتر باید قیمتگذاری بشه. در مورد کتابهای نایاب هم باید عرف بازار رو در نظر گرفت.

 

ج) ارسال رایگان: یکی از ویژگی هایی که کتابفروشی ها می تونن بعنوان آپشن برای خریدارانشون در نظر بگیرن امکان ارسال رایگان هست. البته چنین آپشنی برای کتابفروشها الزامی نیست و فقط باعث ترغیب خریدار خواهد شد. در حال حاضر اغلب کتابفروشی های حضوری در فضای مجازی مخصوصا اینستاگرام هم فعالیت دارن و می تونن از این ویژگی استفاده کنن.

22

د) نماد اعتماد برای فروشگاههای آنلاین: اگر از فروشگاههای آنلاین و وبسایتهای فروش کتاب دست دوم، قصد خرید دارید حتما به نماد اعتماد سایت توجه کنید. در بستر وب مهم ترین نشان اعتبار یک فروشگاه نماد اعتماد الکترونیکی هست که توسط وزارت صمت به فروشگاههایی که ضوابط خاصی را رعایت می کنن داده میشه. در این صورت معمولا وبسایتها دارای درگاههای پرداخت معتبر هستن و میتونید با خیال راحت ازشون خرید کنید.

 

ه) امکان بررسی دقیق ایرادات کتاب: اگرچه امکان مرجوعی کتاب دست دوم یک ویژگی ضروری برای کتابفروش است، اما این باعث نمی شود که خریدار از دانستن ایرادات کتاب محروم شود. تفاوتی در فروش حضوری و آنلاین نیست و کتابفروش موظف است خریدار را نسبت به تمامی ایرادات کتاب آگاه کند. البته این نکته مخصوصا در مورد فروش آنلاین مهم تر است و در مورد تک تک کتابها باید وضعیت ظاهری توضیح داده شود تا خریدار بتواند با علم به سلامت یا ایرادات کتاب، خرید خود را انجام دهد. در مورد فروش حضوری معمولا خریدار کتاب دست دوم را بررسی می کند و سپس اقدام به خرید می کند.

 

و) تشخیص نسخه اصلی از چاپ های غیر اصل: یکی از مهم ترین نکاتی که هر کتابفروشی باید رعایت کند این است که در صورتیکه در حال فروش نسخه غیر اصل کتاب هست، خریدار را از این نکته آگاه کند. عبارت "متن کتاب بدون سانسور هست" یا "متن اصلی هست" دلیلی بر اصل بودن کتاب نیست و اتفاقا بعنوان شگردی برای فروش کتاب غیر اصل استفاده می شود. منظور از اصل و غیر اصل این است که کتاب بصورت قانونی چاپ شده است یا نه. معمولا نسخه های غیر اصل با قیمتهایی به مراتب پایینتر از نسخه های اصل به فروش می رسند. مثلا اگر قصد خرید کتاب حاجی آقا صادق هدایت را داشته باشید، نسخه اصلی چاپ امیرکبیر آن با قیمتهایی بسیار بالا (گاهاً تا 1 میلیون تومان) فروخته می شوند در حالیکه نسخه افست (که از لحاظ متن عینا مانند نسخه اصلی است) حدود 60 هزار تومان (در زمان نگارش این مقاله در سال 1402) به فروش می رسند.

23

فروشگاهها و مراکز معتبر خرید کتاب دست دوم

همانطور که می دانید مهم ترین مرکز خرید و فروش کتاب در ایران میدان انقلاب تهران است. کتابفروشهای دست دوم زیادی در این محدوده فعالیت میکنند. مهم ترین مراکز خرید و فروش کتاب دست دوم در انقلاب، پاساژ صفوی، بازار کتاب ایران، پاساژ کوثر، تالار کتاب و پاساژ نادر و پاساژ فروزنده است. ضمن اینکه برخی کتابفروشیهای دیگر در سایر مراکز فعال هستند.

چنانچه قصد دارید کتاب های دست دوم خود را بصورت اینترنتی تهیه کنید، وبسایتهایی نظیر کتابلازم و کتاب رومی بعنوان وبسایت هایی که مشخصات بالا را کاملاً رعایت می کنند، گزینه های مناسبی هستن. اگر هم قصد خرید کتاب زبان اصلی اورجینال را دارید، پیشنهاد ما پلاتوبوک است.

ضمنا در بستر شبکه های اجتماعی بخصوص اینستاگرام هم می توانید کتاب های مورد نظر خود را تهیه کنید.

نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر
اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    پیشنهاد امروز