کد خبر: 1330888 A

نکات مهم قبل از خرید ابزار ایمنی

نکات مهم قبل از خرید ابزار ایمنی

ابزار ایمنی مجموعه تجهیزاتی هستند که به منظور محافظت از افراد در محیط های شغلی گوناگون مورد استفاده قرار می گیرند. ابزار ایمنی با توجه به موارد استفاده و کاربردهایی که دارند، در انواع مختلفی تولید و به بازار عرضه می شوند.

کفش ایمنی، کلاه ایمنی، عینک ایمنی، جلیقه ایمنی، لباس کار ایمنی، دستکش ایمنی و دیگر محصولات، از رایج ترین انواع محصولات ایمنی به شمار می آیند. در ادامه قصد داریم به بررسی رایج ترین انواع ابزار ایمنی و کاربردهای آنها بپردازیم:

 • لباس کار: این تجهیزات علاوه بر مراقبت از کارکنان، پوشش آنها را از یکدیگر متمایز می کند. لباس های ایمنی براساس نوع فعالیت افراد در انواع گوناگونی به بازار عرضه می شوند.
 • کفش ایمنی: این وسیله ایمنی جهت مراقبت از پا و انگشتان کاربران طراحی و تولید شده است. کفش های کار براساس نوع موادی که افراد با آنها سروکار دارند، در انواع مختلفی تولید می شوند.
 • کلاه ایمنی: کلاه ایمنی به منظور جلوگیری از ایجاد صدمات به سر کارگران در محیط های ساخت و ساز و ... مورد استفاده قرار می گیرد.
 • جلیقه ایمنی: این ابزار ایمنی به طور معمول برای افرادی که در محیط های کاری تاریک و یا در شب مشغول به کار هستند، استفاده می شود. این تجهیزات به صورت شبرنگ تولید می شوند و امکان دید بهتر افراد را فراهم می کنند.
 • عینک ایمنی: عینک ایمنی از دیگر تجهیزاتی است که به منظور محافظت از چشم افراد در شرایط شغلی متنوع مورد استفاده قرار می گیرد. عینک های ایمنی براساس نوع کاربرد مورد نظر افراد، با لنزهای گوناگون طراحی و تولید می شوند.
 • کمربرند ایمنی کار: کمربند ایمنی یا هارنس ایمنی به منظور محافظت از افراد در برابر خطرات احتمالی که در ارتفاعات پیش می آید، مورد استفاده قرار می گیرد.
 • محافظ گوش: این ابزار ایمنی محافظی است که از مجرای خارجی گوش افراد در مقابل صدا و امواج ناهنجار محافظت می کند.
 • دستکش ایمنی: این نمونه از تجهیزات پوشش مناسبی برای دست کاربران در برابر مواد اسیدی، شیمیایی و پرخطر هستند.

در ادامه قصد داریم به نکات مهم در هنگام انتخاب و خرید محصولات ایمنی بپردازیم:

 1. نوع ابزار ایمنی

اولین نکته ای که در راهنمای خرید تجهیزات ایمنی باید به آن توجه داشته باشید، نوع محصول مورد نیاز شما است. همانطور که پیش تر نیز به این موضوع پرداخته شد، تجهیزات ایمنی از گستره وسیعی برخوردار هستند و در هریک از شرایط مختلف شغلی مورد استفاده قرار می گیرند. از این رو در ابتدا باید بدانید که برای انجام فعالیت مورد نظر خود به چه محصولی نیاز دارید.

22

 1. نوع فعالیت

نوع فعالیت شما در محیط های شغلی از دیگر نکات مهمی است که در هنگام خرید ابزار ایمنی باید به آن توجه داشته باشید. به عنوان مثال، برای انجام فعالیت های جوشکاری علاوه بر عینک جوشکاری، باید از دستکش ایمنی و کفش ایمنی نسوز یا عایق حرارت نیز استفاده نمایید.

به طور کلی انتخاب ابزار ایمنی مناسب، به نوع فعالیت و نحوه کار شما بستگی دارد. البته به این نکته توجه نمایید که اگر در مشاغل پرخطرتری مشغول به فعالیت هستید، تمامی تجهیزات ایمنی ضروری را باید استفاده نمایید.

 1. توجه به کاربری ابزار ایمنی

پس از بررسی نوع فعالیت خود در محیط شغلی، باید با توجه به انتظاری که از وسایل ایمنی دارید، محصول مورد نظر را خریداری نمایید. به طور مثال، لباس های کار که یکی از پرمصرف ترین انواع تجهیزات ایمنی هستند، باید موجب افزایش راندمان کاری در محیط کار شوند.

برای مثال می توان گفت لباس های ایمنی با توجه به فصل و میزان دمای محیط کاربری های مختلفی دارند. از این رو نمی توان لباس هایی با بافت های ضخیم و گرم را برای فصل تابستان استفاده کرد و لباس هایی با آستین کوتاه یا نازک را برای محیط های سرد بکار برد.

 1. میزان مقاومت ابزار ایمنی

برخورداری از مقاومت بالا، از دیگر ویژگی ها و نکات حائز اهمیت مهمی است که حین خرید و تهیه تجهیزات ایمنی باید به آن توجه داشته باشید. هیچ فرقی ندارد که قصد استفاده از چه محصولی را دارید. در هر صورت باید به میزان مقاومت تجهیزات فردی توجه داشته باشید. برای مثال، اگر برای استفاده در محیط های لغزنده که در آن مواد روغنی و اسیدی وجود دارد به دنبال کفش ایمنی هستید، بهتر است کفشی را انتخاب نمایید که زیره آن از جنس PVC ساخته شده باشد.

33

 1. سهولت استفاده از ابزار ایمنی

نکته دیگری که هنگام خرید ابزار ایمنی باید به آن توجه داشته باشید، استفاده آسان از محصول مورد نظر است. هریک از تجهیزات ایمنی فردی که تهیه می کنید، علاوه بر اینکه باید عملکرد شما را بهبود ببخشد، باید به گونه ای طراحی شده باشد که افراد هنگام پوشیدن و یا استفاده از آن احساس راحتی داشته باشند.

 1. سایز و وزن ابزار ایمنی

برخورداری از سایز استاندارد هریک از ابزارآلات ایمنی از دیگر عوامل مهمی است که در انتخاب شما تأثیر زیادی خواهد داشت. توجه کنید که کفش کار، لباس کار یا دستکش ایمنی مورد نظر نباید برای شما تنگ و یا خیلی آزاد باشد.

 برای انتخاب هریک از انواع این محصولات بهتر است با توجه به سایز واقعی پاها، بدن ودست های خود، متناسب ترین ابزار را انتخاب نمایید. هرچه لباس ها و تجهیزات ایمنی وزن بیشتری داشته باشند، برای افراد مشکل ایجاد می کنند و یا به عبارتی دست و پا گیر می شوند.

 1. توجه به جنس تجهیزات ایمنی

متریال های مختلفی در ساختار هریک از انواع محصولات حفاظتی به کار می روند. در صورت تهیه لباس و دستکش ایمنی، پیشنهاد ما به شما این است تا حد امکان محصولی را انتخاب کنید که در تولید آن از الیاف طبیعی و پارچه های باکیفیت استفاده شده باشد.

همچنین جهت تهیه محصولاتی مانند عینک و کفش ایمنی، به چرم و پلاستیک های استفاده شده در این محصولات توجه نمایید که از نوع باکیفیت باشند. توجه داشته باشید که برخی از پوشش ها یا وسایل ایمنی موجب بروز حساسیت هایی بر روی بدن افراد می شوند.

 1.  برخورداری از استانداردهای ضروری

در ابتدا لازم است بدانید که تمامی محصولات ایمنی از استانداردهای خاصی برخوردار هستند. به عبارتی برای تولید هریک از انواع این ابزارآلات از استانداردهای خاصی استفاده می شود که هنگام خرید باید به آنها توجه نمایید.

 1. برند تولیدکننده ابزار ایمنی

شرکت و برند تولیدکننده ابزار ایمنی از دیگر پارامترهای مهم در هنگام خرید و انتخاب محصولات ایمنی به شمار می آید. در حال حاضر برندهای ایرانی و خارجی زیادی به تولید انواع وسایل ایمنی پرداخته اند. هنگام تهیه هریک از انواع این تجهیزات، سعی بر این داشته باشید که محصول مورد نیاز خود را از برندها و شرکت های معتبر خریداری نمایید.

 1. قیمت ابزار ایمنی

قیمت ابزارآلات ایمنی از دیگر پارمترهای مهم در انتخاب انواع تجهیزات محافظتی به شمار می آید. این نکته را در نظر داشته باشید که رنگ بندی، میزان عملکرد، عایق بودن، برخورداری از قابلیت های ضد آب و یا ضد برش بودن و مواردی از این قبیل، از عوامل تأثیرگذار در قیمت ابزارآلات ایمنی ب شمار می آیند.

برای خرید ابزار ایمنی با مراجعه به سایت راندنو می توانید کالای مورد نظر خود را انتخاب کنید و مشخصات فنی کالا را مشاهده نمایید. سپس قیمت کالا را در فروشگاه های مختلف با یکدیگر مقایسه کنید و بصورت مستقیم با فروشنده مورد نظر ارتباط برقرار نمایید. راندنو امکان مشاهده لیست قیمت ابزار ایمنی و برقراری ارتباطی بدون واسطه با فروشندگان را برای شما فراهم می سازد.

پایان رپرتاژ آگهی
دستکش ایمنی عینک ایمنی ابزار ایمنی
نرم افزار موبایل ایلنا
تبلیغات
ارسال نظر