کد خبر: 415406 A

ایلنا: شرایط تخصیص و تامین خوراک طرح های پتروشیمی منطقه ویژه صنایع انرژی بر پارسیان اعلام شد.

به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)،‌ مدیر برنامه ریزی و سرمایه گذاری شرکت ملی پتروشیمی در جلسه ای مشترک با مدیر منطقه ویژه صنایع انرژی بر پارسیان و سرمایه گذاران این منطقه گفت: ارایه طرح کلی کسب و کار (Business Plan)،‌ طرح پیشنهادی مطالعات امکان سنجی و مطالعات بازار و همچنین بسته تامین مالی پروژه، از جمله نیازهای تخصیص و تامین خوراک است.  به گفته حسین علیمراد، با ارایه این مدارک، طرح های سرمایه گذاران پتروشیمی مورد بررسی قرار می گیرد و در صورتی که مورد قبول واقع شود، مجوز دریافت خوراک ارائه می شود.

وی افزود: مشخص شدن وضعیت نحوه تامین تاسیسات جانبی ( UTILITY) و زیرساخت های منطقه،‌ از جمله ضرورت های طرح های پتروشیمی این منطقه است، به طوری که مشخص شود کدام موارد توسط منطقه ویژه اقتصادی پارسیان تامین می شود و کدامیک برعهده سرمایه گذار است.

حسن شاهرخی مدیر منطقه ویژه صنایع انرژی بر پارسیان نیز توضیحاتی درباره جایگاه منطقه و نقش توسعه ای آن در کشور ارایه کرد. در این نشست سرمایه گذاران منطقه پارسیان،‌ مشکلات پیش روی خود را در مسیر تامین خوراک و اخذ مجوزهای مربوطه از شرکت ملی پتروشیمی اعلام کردند.‌

بر این اساس،‌ یکی از مهمترین مسائل موجود، تغییر روش تائید صلاحیت سرمایه گزاران در زمینه تامین گاز بوده است که تا سال گذشته معاونت هیدروکربنی شرکت نفت مسئول تائید و تخصیص خوراک به واحدهای متقاضی احداث پتروشیمی بوده است، اما در حال حاضر این مسئولیت در اختیار شرکت ملی پتروشیمی قرار داده شده و این پروسه طولانی و زمانبر شده است.

در ادامه حسین علیمراد، مدیر سرمایه گذاری شرکت ملی پتروشیمی ایران، توضیحاتی در خصوص مسائل مطرح شده ارائه کردند. به گفته وی در حال حاضر طبق مصوبه شرکت نفت، تخصیص خوراک به سرمایه گذاران متقاضی احداث واحدهای پتروشیمی بر عهده معاونت های برنامه ریزی و سرمایه گذاری شرکت ملی پتروشیمی است. علیمراد یادآور شد: تامین خوراک طرح ها منوط به ارایه مدارک فوق است تا مجوز لازم در اختیار سرمایه گذار قرار داده شود.

در پایان این نشست طرفین توافق کردند که برای رفع مشکل سرمایه گذاران جهت تامین خوراک و ارائه راهکارهای موثر و سریع در این خصوص، جلساتی به صورت مکرر برگزار شود.

 

انرژی پتروشیمی خوراک سرمایه گذاری گاز
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر