کد خبر: 326104 A

پدرام سلطانی در کنفرانس معرفی قراردادهای جدید نفتی:

ایلنا: نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران از حضور یک هیئت تخصصی از اتاق بازرگانی ایران همراه با مقامات دولتی در کنفرانس لندن خبر داد. وی افزود: کنسرسیوم های تشکیل شده بخش خصوصی برای حضور در قراردادهای جدید نفتی (IPC) و مشارکت با خارجی ها از حمایت همه جانبه اتاق برخوردار می شوند.

به گزارش ایلنا به نقل از ستاد خبری کنفرانس تهران، Tehran Summit، پدرام سلطانی اظهار داشت: به زودی فدراسیون صنعت نفت در اتاق بازرگانی تشکیل می شود که یک تشکل بالادستی است و سطح چانه زنی بخش خصوصی با دولت را افزایش می دهد.

وی همچنین از نگارش پیش نویس اصلاحات لازم در قوانین موجود برای فعالیت در حوزه نفت و گاز خبر داد. این اصلاحات باعث می شود تا محیط کسب وکار حوزه انرژِی بهبود پیدا کند و جایگاه بخش خصوصی در این حوزه تقویت شود.

سلطانی با شاره به اینکه توانمندی های بخش خصوصی ایران در حوزه نفت و گاز محدود به خدمات مهندسی و ساخت قطعه نیست، تاکید کرد: بخش خصوصی ایران علاوه بر این موارد، در لوجستیک، تجارت و صادرات نفت و فرآورده های نفتی، مشاوره و سایر حوزه های انرژی هم می تواند نقش آفرینی لازم را داشته باشد.

وی افزود: در قراردادهای جدید نفتی دیده شده که شرکت های خارجی با مشارکت یک شرکت ایرانی باید در پروژه ها حضور پیدا کنند و گزینه های مختلفی برای انتخاب شریک برای حارجی ها وجود دارد. لازم می دانم به عنوان پارلمان بخش خصوص کشور روی این نکته تاکید کنم ویژگی های بخش خصوصی ایران در شرایط کنونی قطعا می تواند مورد توجه شرکت های خارجی قرار بگیرد.

نایب رئیس اتاق ایران در ادامه ویژگی های مثبت بخش خصوصی به عنوان شریک پیمانکاران خارجی را برشمرد و خاطرنشان کرد: بخش خصوصی انعطاف بالاتری دارد که منجر به افزایش سرعت در ارجای پروژه ها می شود.

وی همچنین ثبات مدیریت در بخش خصوصی را عاملی دانست که کار خارجی ها با بخش خصوصی را راحت تر می کند. ثبات مدیریت در بخش خصوصی برخوردهای سلیقه ای درکار با خارحی ها را به حداقل می رساند و بهره وری را افزایش می دهد. سلطانی تاکید کرد بخش خصوصی توجه بیشتری به الزامات زیست محیطی دراد که امروز رعایت آنها در تمام دنیا یک الزام است. با برداشته شدن تحریم ها، بخش خصوصی به طور کامل از تحریم ها خارج می شود.

سلطانی درباره نقاط ضعف بخش خصوصی ایران اظهار داشت: بخش خصوصی باید کاستی هایی ر اصلاح کند . اندازه بنگاه در بخش خصوصی ایران برای حضور گسترده در بخش بالادستی نیاز به بزرگ شدن دارد. توانایی مالی بخش خصوصی هم باید تقویت شود. به خاطر محدودیت های چند سال گذشته مشکلات مالی در این بخش وجود دارد و امیدواریم در چند سال آینده با بهره گیری از ابزارهای تامین مالی این ضعف ترمیم می شود.

نایب رئیس اتاق ایران در ادامه به معرفی اتاق بازرگانی ایران پرداخت و تصریح کرد: اتاق بازگانی ایران به عنوان تنها اتاق سطح ملی کشور و نماینده بخش خصوصی در برابر دولت، شبکه ای است از بیش از ۴۰ هزار عضو و فعال شرکت های بخش خصوصی که در همه حوزه ها فعالیت می کنند.

وی تاکید کرد: اتاق بازرگانی به دنبال این است که خدمات دست اولی را در حوزه حقوقی و مالی برای بخش خصوصی فراهم کند. سلطانی همچنین به شرکت کنندگان در کنفرانس گفت: شرکت های حارجی زمانی که همتایان خود را از بخش خصوصی انتخاب کنند، شامل ارائه خدمات ویژه اتاق بازرگانی خواهند شد.

ایران بخش خصوصی صنایع و معادن کنفرانس لندن اتاق بازرگانی ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر