کد خبر: 242314 A

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگو با ایلنا:

قرار است از آبی که به پتروشیمی ماهشهر می‌رود به مجتمع مسجدسلیمان نیز ارسال شود لذا به لحاظ آب مشکلی نداریم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به تامین آب پتروشیمی مسجد سلیمان از سد گتوند، گفت: مشکلی بابت تامین آب مجتمع پتروشیمی مسجد سلیمان نداریم.

محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در خصوص اینکه آیا با توجه به آب بر بودن پروژه‌های پتروشیمی احداثمجتمع پتروشیمی در منطقه مسجد سلیمان با مشکل مواجه نخواهد شد، گفت: در محاسبات مطالعاتی میزان برداشت آب و تاثیر روی دریاچه کاملا محاسبه شده است.

وی افزود: با توجه به اینکه دریاچه سد گتوند همراه با نمکزایی است قرار است که از زیر سد لوله کشی شده و آب نمک را از سد خارج کنند.

رضایی خاطرنشان کرد: قرار است از آبی که به پتروشیمی ماهشهر می‌رود به مجتمع مسجدسلیمان نیز ارسال شود لذا به لحاظ آب مشکلی نداریم.

به گزارش ایلنا، گتوند یکی از بزرگ‌ترین سدهای ایران است که بر روی رودخانه کارون در جنوب غربی ایران در دست ساخت است. این سد، در فاصله ۳۸۰ کیلومتری از ریزشگاه رودخانه کارون، در فاصله ۲۵ کیلومتری شمال شهرستان شوش‌تر و در ۱۰ کیلومتری شمال شرقی شهر گتوند در استان خوزستان قرار دارد. سد گتوندعلیا آخرین سد قابل احداثبر روی رودخانه کارون است. دریاچه این سد با مخزنی ۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون مترمکعبی دومین دریاچه مصنوعی بزرگ کشور خواهد بود. ارتفاع این سد سنگریزه‌ای با هسته رسی ۱۸۲ متر است که بلند‌ترین سد خاکی کشور محسوب می‌شود. عملیات اجرایی این طرح در سال ۱۳۷۶ آغاز شده است. این سد در میان سدهای ساخته‌شده و در دست ساخت بر روی کارون، از همه پایین‌دست‌تر قرار دارد.


همچنین گفتنی است؛ قرار است سایت پتروشیمی مسجد سلیمان با ده میلیارد دلار سرمایه گذاری برای تولید اوره و امونیاک ساخته شود که گفته شده سد گتوند و منابع عظیم گازی از جمله مزایای این پروژه است.


کار ساخت این مجتمع هفته گذشته با همکاری شرکت ووهان چین رسما آغاز شد.

سد گتوند
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر