کد خبر: 239831 A

عضو اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی در گفت‌وگو با ایلنا:

در حال حاضر محصولات پالایشی مثل روغن، گا مایع، بنزین و گازوئیل خود را با قیمت نفت تطبیق داده‌اند اما محصولاتی مثل پارافین و قیر به نسبت بقیه محصولات کاهش قیمت نداشته‌اند. به طوری که قیمت محصولات پتروشیمی ۲۰ تا ۲۵ درصد کاهش یافته در صورتی که قیمت نفت خام حدود۴۰ درصد سقوط کرده است.

حسینی تصریح کرد: دلیل این میزان کاهش قیمت محصولات پتروشیمی این است که محصولاتی که با نرخ قبلی خوراک تولید شده بودند باقی مانده‌اند و بخشی نیز به خاطر اختلاف زمانی است که معمولا ۲ تا ۳ ماه طول می‌کشد.

حمید حسینی عضو اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا در خصوص تاثیر کاهش قیمت نفت بر قیمت محصولات پتروشیمی و صادرات این محصولات و همچنین برنامه‌هایی که صادرکنندگان این محصولات برای پیشگیری از خسارت‌های احتمالی خواهد داشت، گفت: وقتی قیمت نفت افزایش پیدا می‌کند بسرعت قیمت محصولات پتروشیمی افزایش می‌یابد اما وقتی قیمت‌ها کاهش می‌یابد قیمت محصولات پتروشیمی با سرعت کمتری روند کاهشی را طی می‌کنند.

وی افزود: در حال حاضر محصولات پالایشی مثل روغن، گا مایع، بنزین و گازوئیل خود را با قیمت نفت تطبیق داده‌اند اما محصولاتی مثل پارافین و قیر به نسبت بقیه محصولات کاهش قیمت نداشته‌اند. به طوری که قیمت محصولات پتروشیمی ۲۰ تا ۲۵ درصد کاهش یافته در صورتی که قیمت نفت خام حدود۴۰ درصد سقوط کرده است.

حسینی تصریح کرد: دلیل این میزان کاهش قیمت محصولات پتروشیمی این است که محصولاتی که با نرخ قبلی خوراک تولید شده بودند باقی مانده‌اند و بخشی نیز به خاطر اختلاف زمانی است که معمولا ۲ تا ۳ ماه طول می‌کشد.

وی خاطرنشان کرد: قائدتا در کوتاه مدت کسی که موجودی کالا داشته باشد و فکری به حال آن نکرده باشد ضرر می‌کند یعنی ممکن است واحدهایی خرید کرده و محصول را در انبار نگه داشته باشند که متضرر می‌شوند ولی در درازمدت به نفع واحدهای تولیدی و صادراتی است چون نقدینگی کمتری دارند و تقاضایشان زیاد است لذا در درازمدت واحدهای تولیدی و مصرف کننده از کاهش قیمت پتروشیمی ضرر نمی‌کنند.

عضو اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی در پاسخ به اینکه صادرکنندگان برای متضرر نشدن در بحثکاهش قیمت‌ها چه اقدامی می‌توانند انجام دهند، اظهار داشت: این شرکت‌ها در حال حاضر نمی‌توانند کاری انجام دهند در صورتی که در جاهای دیگر دنیا می‌توانستند از سیستم هد در خرید و فروش استفاده کنند و‌‌ همان گونه که وقتی قیمت‌ها بالا بود هرکس موجودی کالا داشته سود کرده اما کسی که بدون برنامه موجودی کالا داشته ضرر کرده است.

وی خاطرنشان کرد: با کاهش قیمت نفت بسیاری از شرکت‌هایی که در زمینه صادرات فرآورده فعال بوده‌اند، ورشکست شده‌اند.

کاهش قیمت نفت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر