کد خبر: 236299 A

قیمت نفت در هفته ای که گذشت ۷۸ سنت کاهش یافت و هر بشکه نفت برنت در پایان معاملات هفته به ۵۹.۴۵ دلار در هر بشکه رسید.

قیمت نفت به دلیل نگرانی از اینکه خودداری اوپک از کاهش تولید فزونی عرضه در بازار جهانی را تشدید خواهد کرد، کاهش یافت.

به گزارش ایلنا و به نقل بلومبرگ در حالی که اوپک با هدف دفاع از سهم خود از بازار از کاهش تولید خودداری می کند و تولید نفت آمریکا به بالاترین میزان در سه دهه گذشته رسیده است، نفت برنت و نفت وست تگزاس اینترمدییت کاهش قیمت بیش از ۴۰ درصدی شان که بیشترین افت سالانه از سال ۲۰۰۸ تاکنون است را ادامه دادند.

فیل فلین، تحلیلگر بازار نفت در این باره گفت: «بازار همچنان از فزونی عرضه رنج می برد… تا زمانی که بفهمیم چگونه قرار است این همه نفت را مصرف کنیم، واقعا دشوار است که بتوانیم شاهد یک افزایش قابل توجه قیمت باشیم.»

بر اساس این گزارش، دیروز جمعه قیمت نفت برنت برای تحویل در ماه فوریه، با ۷۹ سنت، معادل ۱.۳ درصد کاهش به ۵۹ دلار و ۴۵ سنت رسید. قیمت نفت برنت در هفته گذشته ۷۸ سنت معادل ۱.۳ درصد کاهش یافت.

قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت برای تحویل در ماه فوریه دیروز با یک دلار و ۱۱ سنت، معادل ۲ درصد کاهش به ۵۴ دلار و ۷۳ سنت رسید. حجم معاملات انجام شده ۶۸ درصد کمتر از متوسط ۱۰۰ روزه بود. قیمت نفت آمریکا در هفته گذشته ۳.۲ درصد کاهش داشت. تفاوت قیمت نفت برنت و نفت خام آمریکا به ۴ دلار و ۷۲ سنت رسید.

قیمت هر دو شاخص نفتی پیشتر به دلیل انتشار اخباری از درگیری ها در لیبی و گزارشی در مورد انتظار عربستان در مورد افزایش قیمت نفت، بیش از یک درصد افزایش یافته بود. شرکت ملی نفت لیبی اعلام کرد چند مخزن ذخیره نفت در پایانه اس سیدر این کشور به دلیل حمله گروه های مخالف دولت، دچار آتش سوزی شده است. جان سفاکیاناکیس، مشاور اقتصادی سابق دولت عربستان نیز گفت بزرگترین تولید کننده اوپک قیمت نفت را در بودجه سال آینده خود ۸۰ دلار در نظر گرفته است.

نفت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر