کد خبر: 230602 A

بهای نفت برنت به زیر ٧٠ دلار سقوط کرد؛

قیمت نفت خام شاخص برنت دریای شمال در معاملات پایانی دیروز با ٢٨ سنت کاهش به ۶٩ دلار و ۶۴ سنت برای هر بشکه رسید.

به دنبال انتشار اخبار مربوط به تخفیف در فروش نفت عربستان، قیمتهای جهانی نفت خام در پایان معاملات دیروز(پنجشنبه ١٣ آذر ماه) بار دیگر کاهش یافت.

به گزارش ایلنا و به نقل از خبرگزاری رویترز، عربستان سعودی در تلاشی آشکار برای دفاع از سهم خود در بازار، دیروز قیمتهای رسمی نفت را برای خریداران آسیایی و آمریکایی کاهش داد که این اقدام سبب افت قیمتهای نفت در معاملات این روز شد.

همچنین گزارشهایی مبنی بر آمادگی از سرگیری تولید در میدان نفتی الشراره لیبی، یکی از بزرگترین میدانهای نفتی این کشور عضو اوپک، پس از سرگیری فعالیت خط لوله انتقال نفت این میدان، نیز عرضه بیش از حد نفت در بازار را تحت تآثیر قرار داد. پیش از توقف فعالیت میدان الشراره به دلیل درگیری ماه گذشته میان گروههای مسلح، روزانه ٣٠٠ هزار بشکه نفت از این میدان تولید می شد.

بر اساس این گزارش، قیمت نفت خام شاخص برنت دریای شمال در معاملات پایانی دیروز با ٢٨ سنت کاهش به ۶٩ دلار و ۶۴ سنت برای هر بشکه رسید.

نفت خام دابلیو تی آی آمریکا نیز دیروز با ٥٧ سنت کاهش با قیمت ۶۶ دلار و ٨١ سنت برای هر بشکه معامله شد، در میان معاملات قیمت نفت آمریکا پیشتر به ۶۶ دلار و ٩ سنت رسیده بود.

شرکت دولتی نفت سعودی آرامکو عربستان قیمت نفت نوع سبک عربی را برای فروش به خریداران آسیایی در ماه ژانویه نسبت به ماه دسامبر با یک دلار و ٩٠ سنت کاهش با تخفیف دو دلاری نسبت به قیمت نفت شاخص عمان و دبی عرضه کرد.

قیمتهای رسمی فروش نفت سبک عربی این کشور به آمریکا نیز برای ماه ژانویه نیز با ٩٠ سنت کاهش در هر بشکه نسبت به شاخص قیمت نفت ترش آرگوس عرضه شد که نسبت به ماه گذشته با کاهش ٧٠ سنتی همراه بود.

اوپک دبی دلار شاخص عربستان عربستان سعودی عمان قیمت نفت لیبی نفت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر