کد خبر: 212704 A

وزیر نیرو:

بحران آب در کشور مشکلی ریشه دار و حل آن نیازمند برنامه ریزی صحیح با مشارکت فعالانه همه دستگاه‌های متولی است.

وزیر نیرو گفت: هم اکنون استان های کرمان، اصفهان و تهران در وضعیت سخت آبی قرار دارند.

به گزارش ایلنا، حمید چیت چیان در حاشیه بازدید از سد مشمپا در گفت و گو با خبرنگاران بر لزوم صرفه جویی در مصرف آب تاکید کرد و افزود: مدیریت بهینه آب راهکاری مناسب برای برون رفت از این وضعیت و رفع بحران آب است.

وی یادآورشد: بحران آب در کشور مشکلی ریشه دار و حل آن نیازمند برنامه ریزی صحیح با مشارکت فعالانه همه دستگاه‌های متولی است.

چیت چیان، با بیان اینکه احداثسدمشمپا نیازمند ۱۸هزار میلیارد ریال اعتبار است، تصریح کرد: اعتبارات عمرانی جوابگوی این نیاز نیست و برای تامین آن از سرمایه گذاری خارجی استفاده شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای زنجان نیز گفت: سد خاکی مشمپا بزرگترین سد خاکی در منطقه شمالغرب کشور و یکی از بزرگترین سدهای خاکی سنگ ریزه ای با هسته رسی محسوب می‌شود.

امیر حمیدنیا افزود: ساخت تونلهای انحراف آب سد خاتمه یافته است و قرارگاه خاتم الانبیاء بعنوان پیمانکار بدنه سد برنده مناقصه شده و در حال احداثجاده های دسترسی به محورهای منتهی بدنه سد است.

وی یادآورشد: آب تنظیمی سد مشمپا ۵۰۲ میلیون مترمکعب، حجم مخزن ۷۰۰ میلیون مترمکعب و ارتفاع سد از بستر رودخانه ۱۰۰ متر است.

حمیدنیا هدف از اجرای این طرح را تامین ۴۱ هزار هکتار از اراضی دشتهای رجعین واقع درشهرستان زنجان و پاوه رود شهرستان طارم و تامین ۳۷ میلیون مترمکعب آب مورد نیاز شرب و صنعت منطقه ذکرکرد.

وی میزان پیشرفت فیزیکی این سد را ۱۰درصد بیان و تصریح کرد: این سد سالانه ۱۷۸ گیگاوات برق تولید و اشتغال ۳۲ هزار نفر را تامین خواهد کرد.

بحران آب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر