کد خبر: 210441 A

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران:

یکی از اشکالات اساسی این است که در قانون، اهداف نفتی و توسعه در بخش آبخیزداری تعریف شده است اما گزارش توصیفی برای این تصمیم‌ها به صورت قانونی تعریف نشده و بیشتر در این مدت شکل گیری، شبیه یک آرزو ایده توسعه‌ای بوده است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت با تاکید بر اینکه باید ساختار اولیه منطقه ویژه اقتصادی لاوان مشخص شود گفت: قرار نیست دولت بطور مستقیم وارد این موضوع شود بلکه باید بستر حضور بخش خصوصی بصورت مستقیم در این منطقه فراهم شود.

به گزارش ایلنا، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با حضور در منطقه عملیاتی لاوان علاوه بر بازدید از سکوی سلمان، از تاسیسات خشکی و پالایشگاه نفت لاوان و نیز منطقه ویژه اقتصادی لاوان بازدید و جلسه‌ای را با مدیران منطقه برگزار کرد.

رکن الدین جوادی به همراه سعید حافظی مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره و مدیران این شرکت در منطقه عملیاتی لاوان حضور یافت و از آخرین وضع تولید در این منطقه عملیاتی و منطقه ویژه اقتصادی لاوان که بتازگی در مورد شکل گیری آن تصمیم گیری شده است، بازدید کرد.

جوادی در جریان بازدید از پالایشگاه نفت لاوان با تاکید بر اینکه نیرو‌ها و فضای موجود در سایت بازدید شده گویای فعال بودن و برنامه ریزی موثر در این پالایشگاه و منطقه لاوان است گفت: برنامه ریزی توسعه‌ای برای نفت و نیز بهبود شرایط در منطقه امیدواری زیادی را می‌تواند برای مجموعه نفت و کارکنان به همراه داشته باشد؛ ضمن اینکه موقعیت جغرافیایی مناسب منطقه و منابع عظیم آن می‌تواند باعثشکوفایی زیادی در منطقه شود.

وی همچنین در جریان بازدید از منطقه ویژه اقتصادی لاوان با تاکید بر اینکه برنامه ریزی برای شکل گیری این منطقه در برنامه ریزی کلان مجموعه نفت تعریف شده است و اهداف توسعه‌ای مشخصی دارد، افزود: یکی از اشکالات اساسی این است که در قانون، اهداف نفتی و توسعه در بخش آبخیزداری تعریف شده است اما گزارش توصیفی برای این تصمیم‌ها به صورت قانونی تعریف نشده و بیشتر در این مدت شکل گیری، شبیه یک آرزو ایده توسعه‌ای بوده است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با تاکید بر اینکه باید برای چنین هدف مهم و بلندمدتی برنامه داشته باشیم تصریح کرد: پتانسیل بالقوه این منطقه و تلاش و اهتمام مسئولان آن می‌تواند شرایط فعال شدن آن را زود‌تر پیش ببرد. اما باید توچه داشت که قرار نیست دولت بطور مستقیم وارد این موضوع شود، بلکه باید بستری فراهم شود تا بخش خصوصی بصورت مستقیم تصمیم به حضور در این منطقه بگیرد.

جوادی ادامه داد: با توجه به خوراک گاز و تسهیلات موجود در منطقه، امکان شکل گیری پتروشیمی‌ها و سایر صنایع در لاوان وجود دارد؛ ضمن اینکه بخش خصوصی نیز تمایل زیادی به استفاده از این سرمایه گذاری‌ها دارد.

وی خطاب به مدیران شرکت نفت فلات قاره و منطقه ویژه لاوان تاکید کرد که باید ساختار اولیه منطقه ویژه و مطالعات مربوط به مسائل حقوقی قرارداد‌ها و اعیان و عرصه منطقه و مالکیتهای آن مشخص شود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت تصریح کرد: پس از انجام این مطالعات، مجددا جلسه‌ای در این باره برگزار شده و مسئولیت‌ها و اهداف این مجموعه در آن جلسه کاملا روشن و مشخص خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران تاکید کرد: باید توجه داشت که ورود بخش خصوصی به این محدوده باید با برنامه ریزی صورت گیرد؛ چراکه نحوه اجاره تحویل این منطقه به این بخش اهمیت دارد و تعهداتی را برای آن‌ها ایجاد می‌کند، لذا قبل از نهایی شدن حضور بخش خصوصی باید این نوع بحث‌ها حل شده باشد.

در جریان این بازدید، همچنین محمدعلی دادور، مدیرعامل شرکت پالایش نفت لاوان در جریان بازدید جوادی از پالایشگاه نفت لاوان گفت: این مجموعه در سال ١٣۵۵ تاسیس و با ظرفیت ٢٠ هزار بشکه در روز فعال شده است اما در حال حاضر ظرفیت فعلی این مجموعه به ۶٣ هزار بشکه پالایش نفت رسیده است.

وی افزود: در حال حاضر در این مجموعه گاز مایع، بنزین موتور، نفتا، نفت گاز و نفت کوره تولید می‌شود.

همچنین سعید حافظی، مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره در این بازدید تصریح کرد: علت حضور مدیرعامل شرکت ملی نفت در منطقه این است که بین سه شرکت حاضر در جزیره لاوان یعنی شرکت نفت فلات قاره، شرکت پالایش نفت لاوان و منطقه ویژه اقتصادی لاوان هماهنگی و همگرایی لازم بوجود بیاید.

وی افزود: هر سه این مجموعه‌ها متعلق به مجموعه نفت هستند، اما لازم است با توجه به اهداف مشترک، مراودات نزدیکتری را با هم داشته باشند تا بتوان از منابع مشترک بهره بیشتری برد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت در پایان بازدید خود جلسه مفصلی را با مدیران نفتی حاضر در منطقه عملیاتی لاوان داشت که مشکلات و مسائل منطقه در این جلسه تشریح شد.

جزیره لاوان در ١۶ کیلومتری جنوب بندر مقام واقع شده و در حال حاضر حدود ٢ هزار نفر در آن ساکن هستند. شرکتهای پالایش نفت لاوان، نفت فلات قاره، شرکت ملی حفاری، شرکت ملی پالایش فرآورده‌های نفتی و شرکت ملی اکتشاف در این منطقه مشغول به فعالیت هستند.

بخش خصوصی لاوان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر